هفته بیست و پنجم بارداری

تغییرات کودک در هفته بیست و پنجم

قد جنین اکنون از سر تا پاشته حدود ۳۴ سانتی متر است و حدود ۶۸۰ گرم وزن دارد. او در حال قد کشیدن است و کمی لاغرتر از کودک تپل به نظر می رسد. پوست چروکیده اش کم کم صاف می شود و هرچه بیشتر به یک نوزاد شبیه می شود. مو ها رشد بیشتری داشته اند واگر از نزدیک به آنها نگاه کنید می توانید جنس و رنگ آنها را تشخیص دهید.

تغییرات مادر در هفته بیست و پنجم

این فقط مو های جنین شما نیست که رشد بیشتر پیدا کرده است – اکنون موهایش بهتر و بیشتر دیده می شوند- بلکه به دلیل هورمونهای دوران بارداری رشد موهای شما نیز تغییر کرده و حتی در بعضی از افراد جنس موها نیز تغییر می کند. در بیشتر موارد رشد موها شامل رشد موهای زائد نیز می شود که مادران را نگران می کند. ولی جای نگرانی نیست زیرا بعد از تولد نوزاد شما این موهای زائد از بین خواهند رفت و همه چیز به حالت عادی برمی گردد. بنابراین بدون نگرانی از احساس مادر بودن لذت ببرید.

همین طور احتمالا متوجه شده اید که دیگر نمی توانید به راحتی به بدن خود را به اطراف حرکت دهید و حفظ تعادل کمی مشکل شده است. بنابراین از انجام حرکاتی که نیاز به حفظ تعادل بیشتری دارند بپرهیزید و احتیاط را در اولویت قرار دهید. اگر ورزش می کنید ، حتما در انتخاب حرکات دقت کنید.

چند قانون ایمنی :   ( قوانین ایمنی درباره ورزش دوران بارداری )

            هر وقت احساس خستگی بیش از حد یا تنگی نفس یا درد و سرگیجه کردید بلافاصله حرکات خود را متوقف کنید.

            به پشت دراز نکشید و هنگام ورزش حرکاتی را که احتمال برهم خوردن تعادل دارند را انجام ندهید.

            اگر فعالیت و ورزش می کنید ، حتما به مقدار فراوان آب مصرف کنید.

            قبل از ورزش گرم کردن و بعد از آن سرد کردن را فراموش نکنید.

اگر در این هفته تست غربالگری گلوکوز ( قند خون ) را انجام می دهید، از پزشک بخواهید تا یک تست کم خونی و کمبود آهن نیز برای شما انجام شود. حالا که قرار است نمونه خون دهید، بهتر است با یک تیر دو نشان بزنید. هرچند بیشتر پزشکان این کار را انجام می دهند. فقر آهن و کم خونی نیز از مشکلات شایع بین مادران است و احتمالا باید مراقبت خاص غذایی و مکمل آهن ( به توصیه پزشک ) مصرف کنید.

فعالیت هفته بیست و پنجم بارداری

این هفته را به همسر خود اختصاص دهید. برای او یک سوپرایز عاشقانه در نظر بگیرید. همه چیزهایی را که درباره او دوست دارید بنویسید و به او بگویید که چرا فکر می کنید او بهترین پدر دنیا است. و در یک موقعیت خوب دست در دست او دهید و با او قدم بزنید.  نگاهی به سطح ارتباط جسمی و روحی خود و همسرتان بیاندازید و برای هرآنچه که باعث شده است شما به یکدیگر عشق بورزید جشن بگیرید. حداقل یک هفته کارهایی را انجام دهید که نشان دهد همسر شما مهمترین چیز در زندگی شما است.

منبع :  www.babycenter.com

 Spliter-3

مطالب مرتبط:

بارداری هفته به هفته

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*