زایمان زودرس

بیش از ۱۲ درصد از نوزادان در کشور آمریکا پیش از موعد مقرر یعنی قبل از هفته ۳۷ به دنیا می آیند. یک چهارم از این تعداد به تشخیص تیم پزشکی و به دلیل مشکلات خاص به صورت عمدی اتفاق می افتند. به طور مثال وقتی رشد جنین متوقف می شود، پزشکان با القاء زایمان زود و یا با عمل سزارین تولد کودک را زودتر از موعد مقرر انجام می دهند. بقیه مواد تولدهای زود رس غیر عمدی شناخته می شوند. برخی از دلایل زایمان زود رس را می توان داشتن برخی عفونت های دستگاه تناسلی، مشکلات جفت و یا نارسایی دهانه رحم نام برد ولی در اکثر موارد کسی دلیل اصلی این اتفاق را نمی داند. بنابراین برای یک زن باردار مهم است که علائم و نشانه های زایمان زودرس را بداند زیرا ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد.

نشانه های زایمان زودرس چیست؟

چنانچه قبل از هفته ۳۷ شما یکی از نشانه های زیر را دیدید، حتما به ماما یا پزشک مراجعه کنید:

  • افزایش در ترشحات واژنearly-born
  • تغییر در نوع ترشحات – اگر ترشحات آبکی ، مخاط مانند یا خونی شود ( حتی اگر رنگ آن صورتی باشد یا حتی کمی آغشته به خون )
  • هرگونه خونریزی واژینال یا لکه بینی
  • درد شکمی ، قاعدگی مانند یا  گرفتگی عضلات – بیش از چهار انقباض در یک ساعت ( حتی اگر خیلی دردناک نباشند )
  • افزایش فشار در ناحیه لگن ( احساس می کنید که کودک خود را به پایین می راند )
  • کمر درد – بخصوص اگر شما قبلا سابقه کمر درد نداشته اید

این علائم ممکن است گمراه کننده باشند . مثلا درد لگن یا کمردرد که خیلی وقتها در دوران بارداری طبیعی است. ولی همیشه احتیاط بهتر از پشیمانی است. پس بهتر است با ماما یا پزشک خود در ارتباط باشیم و این حالات را به او گزارش دهیم.

اگر من احساس کنم که دچار زایمان زودرس شده ام باید چکار کنم؟

اگر شما یکی از علائم زایمان زودرس را مشاهده کردید و یا گمان می کنید که به این عارضه دچار شده اید، قبل از هرچیز در اولین فرصت به بیمارستان و پزشک مراجعه کنید. در بیمارستان انقباض های تحتانی شما ، ضربان قلب نوزاد، تحت نظر گرفته می شود و یک ازمایش ادرار از شما می گیرند تا از عفونت دستگاه تناسلی مطمئن شوند. پزشک یا ماما یک ازمایش اسپکولوم انجام می دهد تا ببیند ایا کیسه آب پاره شده است یا خیر. ممکن است از دهانه رحم و واژن نمونه برداری ( از مایع و ترشحات ) شود و به آزمایشگاه ارسال شود تا آزمایش fibronectin جنین (FFN ) صورت گیرد. در این آزمایش مایع دهانه رحم برای یافتن یک پروتئین تست می شود. وجود این پروتئین باعث چسبیدن کیسه آمنیوتیک به دیواره رحم می شود. بین هفته های ۲۴ تا ۳۴ افزایش سطح این پروتئین به این معنی است که چسبندگی کیسه به رحم زودتر از موعد کم شده است و عدم وجود آن به معنی این است که بعید است شما زایمان زودهنگام داشته باشید. به این ترتیب خیال آسوده ای خواهید داشت.

آیا کودکان زود رس مشکل خاصی خواهند داشت؟

اگر کودک شما زودتر از وقت متولد نشود، فرصت کافی برای رشد داشته و شانس بیشتر برای زنده ماندن و مشکلات بهداشتی کمتری خواهد داشت.         معمولا کودکانی که بعد از هفته ۳۴ متولد می شوند مشکلات جدی نخواهند داشت هرچند که ممکن است  در مقایسه با کودکانی که بعد از هفته ۳۷ به دنیا می ایند، مشکلات اندکی داشته باشند. امروزه تولدهای خیلی زود ( هفته ۲۴ و حتی زودتر ) در اقصا نقاط جهان دیده می شوند که در اینگونه موارد نیاز به مداخله پزشکی بیشتر می شود و این کودکان مجبورند هفته های اول زندگی خود را در بخش NICU و تحت مراقبت های خاص پزشکی زندگی کنند. حتی اگر زنده بمانند ، ممکن است مشکلاتی را در دراز مدت با خود همراه کنند.

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*