هفته بیست و چهارم بارداری

week24

رشد کودک در هفته بیست و چهارم

رشد کودک شما همچنان به صورت پیوسته ادامه دارد و این هفته حدود ۱۰۰ گرم وزن گرفته است و اکنون کمی بش از ۶۰۵ گرم وزن دارد. قد او اکنون ۳۰ سانتی متر است و به نظر کمی لاغر شده است ولی خیلی زود رشد کرده و این دوره را پشت سر می گذارد و حسابی تپل مپل می شود. مغز او به سرعت درحال رشد است و جوانه های چشایی در حال ایجاد شدن هستند. ریه ها به صورت شاخه هایی از یک درخت رشد می کنند و سلولها آماده تولید سورفاکتانت ( ماده ای که کمک می کند تا کیسه های هوایی خود را باد کنند. پوست او هنوز نازک و شفاف است ولی به زودی تغییراتی را شروع خواهد کرد.

 تغییرات مادر در هفته بیست و چهارم

در چند هفته اخیر بالای رحم شما جایی بالاتر از ناف افزایش حجم پیدا کرده و تقریبا به اندازه یک توپ فوتبال شده است. بسیاری از زنان در این هفته باید در یک ازمایش غربالگری گلوکز آزمایش GCT ) شرکت کنند و گاهی این تست از حالا تا هفته ۲۸ تکرار می شود. این تست برای تشخیص دیابت بارداری و افزایش قند خون مرتبط با حاملگی انجام می شود.

در صورتی که دیابت بارداری درمان نشود، یک زایمان مشکل را از طریق واژن  و گاهی نیاز به عمل سزارین را به دنبال خواهد داشت. زیرا دیابت باعث رشد بیش از حد جنین بخصوص در قسمتهای بالایی بدن شده و تولد او را مشکل می سازد. همین طور بلافاصله بعد از زایمان احتمال افت قند خون برای نوزاد وجود دارد. مثبت بودن جواب تست GCT به معنی ابتلا به دیابت حاملگی نیست ، بلکه برای حصول اطمینان باید یک تست تحمل گلوکز( GTT ) انجام شود.

 فعالیت های این هفته:

با همسر خود بنشینید و محیط زندگی خود را بررسی کنید. سعی کند موقعیت و لوازم خطر آفرین را جمع آوری یا تعمیر کنید. لیستی از تغییرات لازم را تهیه کنید و مسئولیت این کار را به همسرتان محول کنید. زیرا خیلی از کارها را شما نمی توانید انجام دهید. مثلا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، بالا رفتن از نردبان

                  ·صندلی ، مبل یا میزها قدیمی و تق و لق را تعمیر یا جمع آوری کنید. ( ممکن است نشستن شما بر روی انها خطر آفرین باشد)

                  ·دودکش ها و نشتی های احتمالی گاز را بررسی کنید.

                  ·مسیر امنی را برای فرار از آتش سوزی ، زلزله و اتفاقات اینچنین پیدا و مرور و تمرین کنید.

                  ·اتاق کودک ، رنگ آمیزی کودکانه و غیره برای تازه وارد.

منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

درباره زایمان زودرس

بارداری هفته به هفته

پاسخ کارشناسی دروان بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*