تجربه بیش از ۱۰۰۰ زن از تست بارداری : پیروزی ، شکست

pragnent-5

زمانی که شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، انجام یک تست بارداری خانگی می تواند هیجان، نا امیدی یا شادی یا اظطراب را برای شما بوجود آورد. و آنهایی که کمی حساس هستند بلافاصله سوالات زیادی را از ذهن می گذرانند. –  کی باید تست کنم؟   چقدر باید صبر کنم؟    چطوری به همسرم بگم؟    چطوری با نتیجه آزمایش ( مثبت یا منفی ) کنار بیایم؟     و چه روشی را برای خودم انتخاب کنم؟

در اینجا برخی از یافته هایی که نتیجه بررسی بیش از ۱۰۰۰ زن است و توسط سایت Babycenter ارائه شده است را برای شما نشان می دهیم.

نتیجه مثبت : باور کردنش سخته

همه فکر می کنند که گرفتن یک جواب مثبت در تست بارداری در منزل ، برای یک زن کافیست تا خود را در ابتدای راه سفر به دوران بارداری و مادر شدن تصور کند. ولی باور کردن این موضوع کمی سخت است. تقریبا ۶۲ درصد از زنان نتیجه تست خانگی را به صورت کامل باور نمی کنند و حداقل یک تست دیگر هم انجام می دهند و در بیشتر موارد یک تست آزمایشگاهی را نیز انجام می دهند.

یک زن باردار می گوید: ” من باورش نمی کردم. یک آزمایش دیگه انجام دادم. حتی الان هم که به هفته هشتم رسیدم ، هنوز تو شوک هستم.”

بیشت از نیمی از زنانی که تست خانگی مثبت دریافت می کنند ( ۵۲ درصد ) ، بازهم از پزشک خود می خواهند با انجام یک آزمایش در آزمایشگاه بارداری ایشان را تایید کنند. ولی این اصلا ضروری نیست. در واقع بیشتر پزشکان اعتقاد دارند که نتیجه تست های خانگی بسیار قابل اطمینان است بخصوص اگر مثبت باشند.

ابزار تست بارداری در منزل بر اساس حساسیت این کیت ها به وجود هورمون HCG در ادرار کار می کنند. این هورمون وقتی تولید می شود که یک تخمک بارور شده در رحم شما وجود داشته باشد. بنابراین وقتی نتیجه تست بارداری مثبت است به احتمال بسیار زیاد شما باردار هستید. ولی اگر جواب منفی است ، کمتر قابل اطمینان است زیرا ممکن است آزمون را کمی زود انجام داده اید و سطح هورمون هنوز به اندازه کافی بالا نرفته است.)

وقتی سرانجام یک زن باور می کند که باردار شده است، اولین احساسی که بیشتر زنان دارند خوشحالی است.

مادران می گویند:   ”  من نشستم و مثل یک کودک گریه کردم”      ” بهترین احساس در جهان بود ”         ” رقص شاد  “

در واقع ۵۱ درصد از شنیدن این خبر هیجان زده بودند و ۳۸ درصد از زنان باردار و مادران می گویند که هنوز احساس هیجان زدگی دارند وقتی فکر می کنند که زندگی آنها درحال تغییر است.

راه های خلاقانه برای رساندن خبر به اطرافیان

بسیاری از زنان مورد مطالعه ما ، وقتی جواب مثبت بارداری را گرفته بودند، مجبور نبودن خیلی راه دوری را طی کنند. زیرا ۴۶ درصد از آنها در کنار همسر خود نتیجه آزمایش را دیده بودند. برای بقیه هم راه های زیادی برای گفتن موضوع وجود داشته است.  بسیار از آنها خیلی مستقیم و بدون مقدمه خبر را گفته اند.  خانمی می گوید: ” من گفتم : عزیزم ، من حامله هستم ” درحالی که دیگری می گوید: ” همین که وارد اتاق شد، بهش گفتم”  بعضی ها هم از طریق پیامک همسر خود را مطلع کردند.

بعضی ها هم خلاق بودند. برای مثال

    یک نفرشان شعری ساخته بود که اول حرف هر جمله  املای ” ما حامله هستیم” را تشکیل می داد.

    یک نفر هم روی شکم خود نوشته بود ” درون من یک نوزاد وجود دارد. “

    یکی هم نتیجه تست بارداری را به همراه یک دسته گل به همسرش تقدیم کرده بود.

چند نفر هم با یک پیامک جالب و خنده دار همسر خود را غافل گیر کردند. مثل ارسال این پیامک  ” من یک نتیجه مثبت برای تست بارداری دریافت کرده ام. من و کودکم از بابا می خواهیم که الان شلوار خیس خود را تعویض کند “

خانم استفی می گوید ” من یک تی شرت برای ۱۱ماهگی خریدم  که روی آن نوشته بود  من خواهر بزرگتر هستم . بعد اون رو جایی قرار دادم که همسرم متوجه او بشه “

بعضی ها هم از نتیجه تست بارداری یک عکس گرفته بودن و برای همسرشون ایمیل کرده بودند. یک خانومی هم تست بارداری رو به قلاده سگش آویزون کرده بود.

بعضی از زنان هم صبر کردند تا در یک روز خوب مثلا یه روز عید یا یک روز تعطیل خبر را به همسرشان بگویند. خانومی می گوید: ” نزدیک کریسمس بود و من نتیجه آزمایش رو درون کادویی پیچیدم و به همسرم گفتم که تا روز عید آن را باز نکند”

خانم جنیفر نتیجه آزمون را بر روی درخت کریسمس آویزون کرده بود و خانم ملانی روز ۱۳ فوریه بعد از اینکه روز ولنتاین رو تبریک گفته بود ، تست مثبت بارداری را به همسرش هدیه داده بود.

 نتیجه منفی : امید را از دست ندهید

بسیاری از زوج ها وقتی برای بارداری تلاش می کنند، حداقل یک بار نتیجه منفی را تجربه کرده اند و بعض هم یک ردیف از نتایج منفی را به عنوان یادگاری نگه داشته اند. حتی اگر شما باردار هم باشید، بازهم ممکن است یک یا دو نتیجه منفی دریافت کنید( یک نتیجه منفی اما غلط ) سپس تست بعدی شما مثبت خواهد بود. این تجربه برای بیش از یک چهارم ( بیش از ۲۵درصد ) از زنان مورد بررسی ما اتفاق افتاده است.

نتیجه منفی ممکن است به این دلیل رخ دهد که مادر تست را خیلی زود انجام داده است. خانم سهوانی متخصص زنان می گوید: ” در دستورالعمل کیت های تست خانگی ، اولین روز از تاخیر قاعدگی زمان مناسب برای انجام تست بارداری اعلام شده است ، ولی در بسیاری از زنان سطح هورمون هنوز به اندازه کافی بالا نرفته است و در نتیجه جواب منفی خواهد بود. از این نتیجه منفی باید صرف نظر کرد. “

بیش از ۶۰ درصد از کسانی که در نظرسنجی ما شرکت کرده اند زودتر از یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی اقدام به تست بارداری نموده اند، شاید به این دلیل که دستورالعمل کیت های آزمایش گفته است که دراولین روز تاخیر قاعدگی اقدام به تست کنید.ولی تحقیقات نشان می دهد که شما باید یک هفته یا بیشتر باید صبر کنید تا نتیجه درست تری را دریافت کنید.

پس به جای اینکه غصه بخورید و غمگین شوید بهتر نیست چند روز دیگر صبر کنید و دوباره تست را انجام دهید. اگر بعد از یک هفته باز هم نتیجه منفی بود، شاید بتوان آن را قبول کرد.

وقتی شما یک نتیجه منفی را دریافت می کند درحالی که به شدت دوست دارید بچه دار شوید ، خوب این طبیعی است که کمی احساس ناراحتی و نا امیدی داشته باشد. بسیار از زنان مورد بررسی ما گفته اند که احساس نا امیدی داشته اند و در برخی نیز این احساس شدت بیشتری داشته است زیرا آنها واقعا می خواستند که مادر شوند.

در هر صورت اگر شما به مشکلات ناباروری مشکوک هستید، باید آن را مورد توجه قرار دهید. بخصوص اگر شما بیش از یک سال تلاش بی نتیجه برای بارداری داشته اید ویا بیش از شش ماه برای زنانی که بیشتر از ۳۵ سال سن دارند. روشها و کارهای زیادی هست که شما می توانید با کمک پزشک انجام دهید و به هدف خود برسید.

صرفه جویی در خرج کردن پول ( در مورد تست بارداری )

برای انجام تست بارداری شما می توانید از هر محصول تست بارداری استفاده کنید. اما آیا باید از محصولات گران قیمت و مارک های معروف استفاده کرد یا محصولات معمولی؟   زنانی که در نظرسنجی ما شرکت کرده اند به دو دسته تقسیم می شوند. آنهایی که می گویند محصولات ارزان ممکن است نتیجه درست را نشان ندهند. و دسته دوم آنهایی که می گویند ” هیچ فرقی نمی کند محصولات ارزان هم همان را می گویند که محصولات گران نشان می دهند.”

خریداران صرفه جو می گویند که نتیجه تست های گران بیمارستانی و محصولات معمولی ارزان فروشگاهی را با هم مقایسه کرده اند و نتیجه یکسان بوده است. اگرچه این بررسی بسیار کوچک است ولی تنها تفاوت تستهای بیمارستانی و با محصولات خانگی دقت آزمایش است و معمولا نتیجه یکسان است.

ما استفاده از تست های خانگی و ارزان را به جای آزمایشهای گران ازمایشگاهی توصیه می کنیم. زیرا شما هر بار حداقل دو تست ( برخی از زنان ۵ تست ) را انجام می دهید و مراجعه به پزشک و آزمایشگاه می تواند بسیار پر هزینه باشد.

سعی کنید، دوباره سعی کنید، یک مبارزه مشترک

اگر شما به صورت مداوم بسته های تست بارداری می خرید یکی پس از دیگری مصرف می کنید، تصور نکنید که شما تنها هستید. بیش از دو سوم مادرانی که در نظر سنجی ما شرکت کرده اند اظهار می کنند که این زمان خیلی بیشتر از حد انتظار برایشان طول کشیده است.

پس چه مدت این تست های منفی طول خواهد کشید؟ چقدر باید صبر کنیم؟  بیش از ۸۵ درصد از زنان از زمان شروع تلاش برای بارداری یک سال طول کشیده است تا باردار شده اند. و ۵۵ درصد از خوش شانسها کمتر از سه ماه طول کشیده است.

 صبر کردن خیلی هم دشوار نیست اگر بدانید که در حدود یک سوم از زنان نظر سنجی ما سقط جنین را تجربه کرده اند و یک سوم نیز نیاز به درمان های باروری داشته اند. درمان دارویی ( ۸۵درصد ) درمان توسط تلقیح مصنوعی (۳۱دصد)  ، لقاح در آزمایشگاه (۱۷درصد) و جراحی ( ۱۵درصد)

بیش از ۹۷ درصد از زنان گفته اند که انتظار فعال داشته اند. یعنی علاوه بر تلاشهای انجام شده بر روی تخت کارهایی را نیز خارج از آن انجام داده اند. ترفندهایی برای افزایش شانس بارداری وجود دارد. مانند مصرف ویتامین های بارداری ، داشتن رابطه جنسی مکرر ، تعیین زمان تخمک گذاری ، ورزش  و کاهش در مصرف کافئین ، الکل و کم کردن استرس.

برای رسیدن به یک نتیجه مثبت باید تلاش کرد و بازهم تلاش کرد. هر بار که یک نتیجه منفی دریافت می کنید، آیا سرزنش کردن خود یا همسرتان تاثیر مثبت خواهد داشت؟ مثبت بمانید و مثبت فکر کنید. با پزشک مشورت کنید. با زوجهایی که باردار شده اند صحبت کنید. هرچه بیشت بدانید و هرچه تجربیات خود را به اشتراک بگذارید، بهتر و راحت تر می توانید به نتیجه درست برسید.

 منابع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

تست بارداری در منزل

بارداری هفته به هفته

۷ نظر

 1. از متن ارائه شده ممنون . من خودم نزدیک ۹ماهه که اقدام به بارداری کردم ولی هنوز نتیجه مورد نظرم نگرفتم و خ نگرانم آمار ارائه شده شما کمکم کرد تا از استرسم کم کنم !ممنون

 2. به نظر من یکی ازبهترین مطالبب پیرامون بیبی چک بود که با آمار و عدد بیان شده نه با حدس و گمان و نظرشخصی. عالی بود.

 3. سلام ب همه
  ممنون عالی بود
  منم شش ماهه اقدام کردم هنوز خبری نشده
  ولی این ماه امید دارم
  تا ی هفته دیگه معلوم میشه

 4. سلام . من امروز فهمیدم که باردارم . البته برای دومین بار. خیلی خوشحاالم. ان شاالله همه به ارزوشون برسن

 5. سلام
  ببخشید عدد hcgدر فرد باردار که اوایل بارداری میباشد چند است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*