هفته بیست و سوم بارداری

week23

تغییرات جنین در هفته بیست و سوم
با روشن کردن رادیو یا یک موسیقی ، شما به خوبی می توانید فعالیت و عکس العمل جنین را احساس کنید. انگار با صدای موسیقی جنین به رقص در می آید.اکنون جنین بیش از ۲۸ سانتی متر قد و کمی بیشتر از ۵۰۰گرم وزن دارد. ممکن است اکنون شما بتوانید پیچ و تاب خوردن او را زیر لباس خود ببینید.رگهای خونی در ریه او درحال رشد هستند و او را برای نفس کشیدن آماده می کنند. صداها و موسیقی های خوبی انتخاب کنید و اشتیاق او به شنیدن را پاسخ دهید. این کار او را برای ورود به دنیای بیرون آماده می کند. صداهای بلند و ناگهانی مانند صدای سگ یا صدای جاروبرقی معمولا آرامش او را بر هم می زند.

تغییرات مادر در هفته بیست و سوم
شما ممکن است متوجه شده باشید که مچ پاها و پاها شروع به متورم شدن کرده اند و شاید هم از هفته های آینده شروع شود. بخصوص در پایان روز و یا در گرمای تابستان این تورم بیشتر می شود. کندی در گردش خون و برخی تغییرات بوجود آمده در محتویات شیمیایی در خون باعث حبس شدن آب در پاها می شود. این موضوع ممکن است با بیماریهایی مانن edema اشتباه گرفته شود.بهر حال این وضعیت برای تامین آب مورد نیاز کودک شما نیز مفید و موثر خواهد بود و مطمئن باشید که پس از زایمان به طورکامل این مشکل برطرف خواهد شد. شما می توانید با بالا قرار دادن پاها و پرهیز از ایستادن طولانی و همین طور دراز کردن پاها در وضعیت نشسته تورم پاها را کاهش دهید.
همچنین سعی کنید به طور منظم ورزش کنید تا گردش خون در بدن بهتر انجام شود. پوشیدن جوراب  مناسب وکفش جادار و راحت بسیار موثر خواهد بود. ممکن است وسوسه شوید که مصرف مایعات را کاهش دهید تا از این تورم خلاص شوید. ولی به یاد داشته باشید که شما در این دوره نیاز به نوشیدن مایعات فراوان دارید و کم کردن مصرف مایعات اصلا عاقلانه نیست.
درحالی که وجود کمی تورم در اندام تحتانی ( پاها ) در دوران بارداری کاملا طبیعی است ، تورم بیش از حد ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی به نام preeclampsia باشد. پس اگر دچار تورم شدید و ناگهانی در پاها و مچ پای خود ، صورت ، دستها و پف اطراف چشم شدید حتما به ماما یا پزشک مراجعه کنید.

فعالیت های این هفته:

نامه ای به کودک خود بنویسید. این می تواند هدیه ای بسیار خوب و جالب برای کودک شما در سالهای آینده باشد. از قلب خود الهام بگیرید و آنچه را احساس می کنید بنویسید. چند پیشنهاد برای متن نامه:

  • از احساسات خود نسبت به او و اینکه وقتی او را درون خود حمل می کنید چه احساسی دارید، بنویسید.
  • تصور کنید که یک روز کامل را با او هستید. از کارهایی که باهم انجام می دهید بنویسید. از امیدها، آرزوها و رویاها
  • درباره حس مادر بودن بنویسید و از ویژگیهای یک مادر خوب بنویسید.

یک جعبه یادگاری بسازید و نامه ها و چیزهای جالبی را از دوران بارداری در آن قرار دهید.

 

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

ذخیره سازی خون بند ناف

بارداری هفته به هفته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*