عجیب ولی واقعی : علائم بارداری در مردان ( بارداری دلسوزانه )

pregnant-men

با وجود اینکه تصور عمومی مردم این است که حاملگی فقط برای زنان اتفاق می افتد ، ولی باید بگوییم که علائم بارداری می تواند در مردان نیز ظاهر شود.

برخی از مردان بخصوص در دوران بارداری همسرشان ، علائمی چون یبوست تهوع، تحریک پذیری و نفخ را بروز می دهند. حتی افزایش وزن و متورم شدن دستها و پاها ممکن است ظاهر شود. آیا این فقط به دلیل حس مشترک و احساس نزدیک بین همسران است؟ نه دقیقا.

این گونه افراد در واقع از مشکلی به نام couvade syndrome ( علائم هم بارداری یا چیزی شبیه بارداری دلسوزانه ) رنج می برند. این موقعیت بیشتر در مورد مادر، همسر یا دوست صمیمی و یا برخی از نزدیکان فرد باردار اتفاق می افتد که به نوعی تقلید علائم بارداری می باشد.

اگر شما با چنین موردی در خانواده خود مواجه هستید، ما می توانیم توجه شما را به دو موضوع مهم جلب کنیم:  استرس و همدلی .

استرس به عنوان یک فعالیت شیمیایی در بدن می تواند با آزاد کردن هورمونها و مواد شیمیایی باعث بروز و تشدید علائم ظاهری در این افراد شود. این استرس بیشتر با چیزهایی مثل استرس و مشغله شغلی، نگرانی های مالی ، نگرانی های بهداشتی و دست و پای سرد همراه است. بارداری برای هردو ( زن و مرد ) استرس و نگرانی هایی دارد. با کمی همدلی همسران، اطرافیان و اعضای خانواده می توان این دوره پر فراز و نشیب را سپری کرد.

اگرچه بیشتر مردان دوست ندارند درباره این علائم صحبت کنند ولی این یک واقعیت و یک امر طبیعی است. در واقع بسیاری از متخصصان در شرایط خاص به طور خودکار انتظار چنین نشانه هایی را دارند. برای مثال زوجهایی که با مشکلات ناباروری روبرو شده اند و یا مادرانی که حاملگی ناموفق داشته اند، حساسیت و استرس بیشتری داشته و مستعد بارداری دلسوزانه خواهند بود.

به عنوان یک نمونه و مثال معمولی ، وقتی یک زوج برای درمان خود هورمون دریافت می کنند (‌تزریق هورمون به زن ) و در طول این درمان زن خونریزی داشته باشد، معمولا شوهر دلسوز دچار یبوست و گرفتگی در شکم می شود.

خوشبختانه بارداری دلسوزانه همیشگی نیست و خیلی هم مشکل جدی نیست. اگر چه هیج قرص و دارویی برای رهایی از آن وجود ندارد ولی برخی از دوستان فوت و فنی برای جادو و رهاشدن از این مشکلات دارند. البته همه این علائم و مشکلات پس از زایمان و تولد نوزاد به طور کلی ناپدید خواهند شد.

از طرف دیگر در موارد خیلی نادر علائم ظاهر شده از حد معمول شدیدتر بوده و حتی تغییرات واقعی در هورمونهای بدن بوجود می آید. این به علت ارتباط نزدیک ذهن و جسم و احساسات شدید در مردان می باشد.

استرس در مردان باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون و به هم خوردن تعادل بین این هورمون و هورمون استروژن می شود که در نتیجه این عدم تعادل بروز علائم بارداری است.به علاوه تولید و افزایش سطح هورمون کورتیزول که یک ماده شیمیایی مربوط به استرس است و در مواقع خطرات کوتاه مدت تولید می شود، می تواند بر شدت مشکل بیافزاید.

تولید بیش از حد کورتیزول برای مدت طولانی باعث افزایش پرولاکتین می شود. پرولاکتین باعث بروز علائم فیزیکی مانند بزرگ شدن پستان می شود. در این موارد حاد ، با مشاوره و بهداشت و درمان روانی باید سطح استرس را پایین آورد.

 منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط :

علائم بارداری

تست بارداری در منزل

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*