تست بارداري در منزل

pregnant-2

- تستهاي بارداري در منزل چگونه كار مي كنند؟

تست هاي بارداري در منزل ميزان هورمون حاملگي ( HCG ) در ادرار را اندازه گيري مي كنند. اين هورمون توسط سلولهاي جفت توليد مي شوند و براي اولين بار پس از بارور شدن تخم در ديواره رحم شما توليد مي شوند ( مدت كوتاهي بعد از لقاح ) . مقدار اين هورمون در طول چند هفته به سرعت در بدن شما افزايش مي يابد و هر دو روز دو برابر مي شود.

- تست بارداري در منزل چقدر مي تواند دقيق باشد؟

اغلب توليد كنندگان اين ابزار تست ادعا مي كنند كه با اطمينان  99 درصد و بلافاصله در اولين روز تاخير در قاعدگي شما مي توانيد از اين تست ها استفاده كنيد. اما مطالعات نشان مي دهد كه اين ادعا درست نبوده و گمراه كننده است. برخي از اين ابزار ممكن است بتوانند در اولين روز تاخير در قاعدگي وجود هورمون حاملگي را تشخيص دهند، اما بسياري از آنها به قدر كافي حساس نبوده و نمي توانند نتيجه درست را نشان دهند. همه مي دانند كه ميزان هورمون ( HCG ) توليد شده در روز  اول تاخير در قاعدگي در زنان مختلف با يكديگر متفاوت است. بنابراين نتايج بدست آمده در زنان باهم تفاوت خواهد داشت.

شما براي تست دقيق و دريافت نتيجه درست معمولا بايد يك هفته صبر كنيد و تست بارداري را يك هفته پس از تاخير در  قاعدگي انجام دهيد.

- كدام ابزار تست بارداري مطمئن تر است؟

در واقع توليد گسترده اين محصول در بازار و اينكه همه آنها ادعا مي كنند كه مي توانند با دقت 99 درصد ، هورمون حاملگي را تشخيص دهند، انتخاب شما را مشكل مي كند. فقط در صورتي كه توليد كننده بر روي جعبه محصول خود اطلاعات واقعي را ثبت كرده باشد ، مي توان آنها را باهم مقايسه و انتخاب كرد. معمولا بر روي جعبه اين محصولات ميزان حساسيت به هورمون HCG نوشته مي شود. به طور مثال  20 mIU/ml  بنابراين با دقت در اين اطلاعات بسته اي كه حساسيت 50 mIU/ml دارد ، نتيجه دقيق تري از محصول 20 mIU/ml خواهد داشت.

چطور از تست هاي بارداري در منزل استفاده كنم؟

ابتدا بايد تاريخ انقضاي روي بسته را چك كنيد و از معتبر بودن آن مطمئن شويد. بخصوص اگر آن را قبلا تهيه كرده ايد. در ضمن كيتهاي تست بارداري را بايد در محل خشك و خنك نگهداري كنيد زيرا رطوبت و گرما باعث خرابي آنها مي شود. نگهداري در محلهاي مرطوب مانند حمام باعث خرابي آنها شده و بهتر است براي تهيه يك كيت جديد اقدام كنيد.

براي گرفتن نتيجه درست سعي كنيد كه آزمايش را صبح انجام دهيد زيرا معمولا صبح ها غلظت آنزيم موجود در ادرار بيشتر است. حتما دستورالعمل درون بسته را مطالعه كنيد زيرا روش استفاده محصولات با هم متفاوت است. مثلا بعضي ها را مستقيم درون ليوان حاوي ادرار قرار مي دهيم ولي براي بعضي بايد يك قطره از ادرار را در محل مخصوص روي كيت قرار دهيم برخي هم اجازه مي دهند كه از هر دو روش استفاده كنيد.

اين آزمايش هاي در نحوه نمايش نتيجه نيز متفاوت هستند. به طور مثال برخي از آنها خطوط آبي يا صورتي را بر روي يك نوار نشان مي دهند و برخي نيز علامت قرمز مثبت يا منفي را در يك پنجره كوچك نمايش مي دهند. در برخي از مدل هاي جديد نمايش ديجيتالي نتيجه امكان پذير شده است. ولي چيزي كه بيشت رايج است نمايش خط بر روي  يك نوار است .

اگر نتيجه تست شما منفي بود و يا نوار شاخص خيلي كم رنگ ديده مي شود، شما بايد چند روز ديگر صبر كنيد و اگر پريود نشديد، مجددا آزمايش را تكرار كنيد. ممكن است زمان تخمك گذار را اشتباه محاسبه كرده باشيد و تخمك گذاري چند روز بعد اتفاق افتاده باشد و در نتيجه زمان انجام تست بارداري نيز بايد كمي عقب بيافتد.

هميشه به ياد داشته باشيد كه گرفتن يك جواب منفي از تست به معني عدم حاملگي شما نيست و هنوز احتمال بارداري شما وجود دارد.( بنابراين رعايت تغذيه و مراقبتهاي معمول را لغو نكيند) تنها چيزي كه مي تواند به صورت قطعي شما را به عدم حاملگي مطمئن كند، شروع خون ريزي و قاعدگي شما است. پس اگر حتي جواب تست منفي بود ولي قاعدگي شما بيش از يك هفته به تاخير افتاده است بايد به مركز مراقبتهاي بهداشتي و يا به پزشك مراجعه كنيد.

آبا ممكن است تست بارداري به اشتباه جواب مثبت دهد؟ ( جواب مثبت اما غلط )

معمولا جواب مثبت كاذب خيلي كم اتفاق مي افتد و آن هم در شراطي خاص مانند اينها:

    – سقط جنين يا ختم حاملگي در هشت هفته گذشته

    – استفاده از داروي باروري حاوي هورمون حاملگي  ( اين دارو ها براي درمان برخي از ناباروري ها استفاده مي شوند)

    – ابتلا به يك بيماري نادر و كم ياب مانند داشتن يك تومور ترشح HCG در بدن

    – استفاده از كيت آزمايشي كه تاريخ انقضاي آن گذشته است يا معيوب است.

اگر شما يك جواب مثب تست بارداري داشته باشيد و خيلي زود پريود شما شروع شود به اين معني است يك حاملگي شيميايي اتفاق افتاده است. يعني يك تخم در رحم شما بارور شده است و به اندازه اي رشد كرده كه هورمون HCG توليد شود و سپس رشد آن بنا با دلايلي متوقف شده است. اين موضوع چيزي شبيه سقط جنين در مراحل اوليه است كه تخم بارور شده توان ادامه رشد و تشكيل جنين را ندارد.

بعد از يك حاملگي شيميايي ممكن است قاعدگي شما سنگين تر و سخت تر از حد معمول اتفاق بيافتد. كيت هاي تست بارداري قديمي حساسيت بالايي نداشتند و كمتر مي توانستند اين گونه باردار را تشخيص دهند، در صورتي كه تست هاي جديد با حساسيت بالا معمولا در اين گونه موارد جواب مثبت را نشان مي دهند. به همين دليل برخي از پزشكان و كارشناسان توصيه مي كنند كه تست بارداري را يك هفته بعد از تاخير در  قاعدگي انجام دهيد.

منبع  : www.babycenter.com

Spliter-3

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>