تست بارداری در منزل

pregnant-2

– تستهای بارداری در منزل چگونه کار می کنند؟

تست های بارداری در منزل میزان هورمون حاملگی ( HCG ) در ادرار را اندازه گیری می کنند. این هورمون توسط سلولهای جفت تولید می شوند و برای اولین بار پس از بارور شدن تخم در دیواره رحم شما تولید می شوند ( مدت کوتاهی بعد از لقاح ) . مقدار این هورمون در طول چند هفته به سرعت در بدن شما افزایش می یابد و هر دو روز دو برابر می شود.

– تست بارداری در منزل چقدر می تواند دقیق باشد؟

اغلب تولید کنندگان این ابزار تست ادعا می کنند که با اطمینان  ۹۹ درصد و بلافاصله در اولین روز تاخیر در قاعدگی شما می توانید از این تست ها استفاده کنید. اما مطالعات نشان می دهد که این ادعا درست نبوده و گمراه کننده است. برخی از این ابزار ممکن است بتوانند در اولین روز تاخیر در قاعدگی وجود هورمون حاملگی را تشخیص دهند، اما بسیاری از آنها به قدر کافی حساس نبوده و نمی توانند نتیجه درست را نشان دهند. همه می دانند که میزان هورمون ( HCG ) تولید شده در روز  اول تاخیر در قاعدگی در زنان مختلف با یکدیگر متفاوت است. بنابراین نتایج بدست آمده در زنان باهم تفاوت خواهد داشت.

شما برای تست دقیق و دریافت نتیجه درست معمولا باید یک هفته صبر کنید و تست بارداری را یک هفته پس از تاخیر در  قاعدگی انجام دهید.

– کدام ابزار تست بارداری مطمئن تر است؟

در واقع تولید گسترده این محصول در بازار و اینکه همه آنها ادعا می کنند که می توانند با دقت ۹۹ درصد ، هورمون حاملگی را تشخیص دهند، انتخاب شما را مشکل می کند. فقط در صورتی که تولید کننده بر روی جعبه محصول خود اطلاعات واقعی را ثبت کرده باشد ، می توان آنها را باهم مقایسه و انتخاب کرد. معمولا بر روی جعبه این محصولات میزان حساسیت به هورمون HCG نوشته می شود. به طور مثال  ۲۰ mIU/ml  بنابراین با دقت در این اطلاعات بسته ای که حساسیت ۵۰ mIU/ml دارد ، نتیجه دقیق تری از محصول ۲۰ mIU/ml خواهد داشت.

چطور از تست های بارداری در منزل استفاده کنم؟

ابتدا باید تاریخ انقضای روی بسته را چک کنید و از معتبر بودن آن مطمئن شوید. بخصوص اگر آن را قبلا تهیه کرده اید. در ضمن کیتهای تست بارداری را باید در محل خشک و خنک نگهداری کنید زیرا رطوبت و گرما باعث خرابی آنها می شود. نگهداری در محلهای مرطوب مانند حمام باعث خرابی آنها شده و بهتر است برای تهیه یک کیت جدید اقدام کنید.

برای گرفتن نتیجه درست سعی کنید که آزمایش را صبح انجام دهید زیرا معمولا صبح ها غلظت آنزیم موجود در ادرار بیشتر است. حتما دستورالعمل درون بسته را مطالعه کنید زیرا روش استفاده محصولات با هم متفاوت است. مثلا بعضی ها را مستقیم درون لیوان حاوی ادرار قرار می دهیم ولی برای بعضی باید یک قطره از ادرار را در محل مخصوص روی کیت قرار دهیم برخی هم اجازه می دهند که از هر دو روش استفاده کنید.

این آزمایش های در نحوه نمایش نتیجه نیز متفاوت هستند. به طور مثال برخی از آنها خطوط آبی یا صورتی را بر روی یک نوار نشان می دهند و برخی نیز علامت قرمز مثبت یا منفی را در یک پنجره کوچک نمایش می دهند. در برخی از مدل های جدید نمایش دیجیتالی نتیجه امکان پذیر شده است. ولی چیزی که بیشت رایج است نمایش خط بر روی  یک نوار است .

اگر نتیجه تست شما منفی بود و یا نوار شاخص خیلی کم رنگ دیده می شود، شما باید چند روز دیگر صبر کنید و اگر پریود نشدید، مجددا آزمایش را تکرار کنید. ممکن است زمان تخمک گذار را اشتباه محاسبه کرده باشید و تخمک گذاری چند روز بعد اتفاق افتاده باشد و در نتیجه زمان انجام تست بارداری نیز باید کمی عقب بیافتد.

همیشه به یاد داشته باشید که گرفتن یک جواب منفی از تست به معنی عدم حاملگی شما نیست و هنوز احتمال بارداری شما وجود دارد.( بنابراین رعایت تغذیه و مراقبتهای معمول را لغو نکیند) تنها چیزی که می تواند به صورت قطعی شما را به عدم حاملگی مطمئن کند، شروع خون ریزی و قاعدگی شما است. پس اگر حتی جواب تست منفی بود ولی قاعدگی شما بیش از یک هفته به تاخیر افتاده است باید به مرکز مراقبتهای بهداشتی و یا به پزشک مراجعه کنید.

آبا ممکن است تست بارداری به اشتباه جواب مثبت دهد؟ ( جواب مثبت اما غلط )

معمولا جواب مثبت کاذب خیلی کم اتفاق می افتد و آن هم در شراطی خاص مانند اینها:

    – سقط جنین یا ختم حاملگی در هشت هفته گذشته

    – استفاده از داروی باروری حاوی هورمون حاملگی  ( این دارو ها برای درمان برخی از ناباروری ها استفاده می شوند)

    – ابتلا به یک بیماری نادر و کم یاب مانند داشتن یک تومور ترشح HCG در بدن

    – استفاده از کیت آزمایشی که تاریخ انقضای آن گذشته است یا معیوب است.

اگر شما یک جواب مثب تست بارداری داشته باشید و خیلی زود پریود شما شروع شود به این معنی است یک حاملگی شیمیایی اتفاق افتاده است. یعنی یک تخم در رحم شما بارور شده است و به اندازه ای رشد کرده که هورمون HCG تولید شود و سپس رشد آن بنا با دلایلی متوقف شده است. این موضوع چیزی شبیه سقط جنین در مراحل اولیه است که تخم بارور شده توان ادامه رشد و تشکیل جنین را ندارد.

بعد از یک حاملگی شیمیایی ممکن است قاعدگی شما سنگین تر و سخت تر از حد معمول اتفاق بیافتد. کیت های تست بارداری قدیمی حساسیت بالایی نداشتند و کمتر می توانستند این گونه باردار را تشخیص دهند، در صورتی که تست های جدید با حساسیت بالا معمولا در این گونه موارد جواب مثبت را نشان می دهند. به همین دلیل برخی از پزشکان و کارشناسان توصیه می کنند که تست بارداری را یک هفته بعد از تاخیر در  قاعدگی انجام دهید.

منبع  : www.babycenter.com

Spliter-3

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*