مبارزه هنگام خوردن غذا

baby-15

کودک شما سبزیجات یا گوشت یا لوبیا و غیره را در غذا نمی خورد و فقط برنج سفید می خورد. یا اصرار می کند که گرسنه نیست و میل ندارد. شما هم از ترس اینکه از گرسنگی خواهد مرد، و با توجه به زحماتی که برای تهیه غذا کشیده اید ، عصبانی می شوید.

استراتژی هوشمندانه

از کم شروع کنید: در ابتدا مقدار خیلی کمی از غذاها و مواد دیگر را به او بدهید و به همین مقدار کم راضی شوید. سپس به کودک اجازه انتخاب دهید. درباره غذا حرف نزنید، حتی یک کلمه. درباره اتفاقات روز، آب و هوا و هرچیزی غیر از غذا با او حرف بزنید. کودک خود را برای تست کردن غذا تحت فشار نگذارید و اصرار نکنید. این کار به او فرصتی برای مبارزه با شما خواهد داد.

ظرف دسر : اگر می دانید که کودک شما برای تمام کردن غذای خود وقت کشی می کند ( کند غذا می خورد و معمولا بازی بازی می کند ) او را منع نکنید، بلکه به او اطمینان دهید که پس از تمام کردن غذا می تواند دسر خوشمزه ای بخورد. مثلا یک شکلات کوچک. حتی می توانید آن را کنار غذای او قرار دهید تا او مطمئن شود که همه آنها متعلق به اوست. به این ترتیب شما احتیاج به چانه زنی با کودک ندارید تا غذایش را بخورد. بلکه شیرینی دسر بعد از غذا اورا تشویق خواهد کرد. مهم نیست چه چیزی را به عنوان دسر انتخاب می کنید ( خیلی سخت نگیرید ) بلکه مهم این است که خیلی کم باشد و جایگزین غذای اصلی نشود و البته برای کودک جذاب باشد. و این دسر کم کودک را سیر نخواهد کرد و اگر او گرسنه باشد ، به سراغ غذای اصلی خود خواهد رفت.

خونسردی خود را حفظ کنید : یک غذای جایگزین داشته باشید که اولا مغذی باشد، دوما نیاز به پخت و پز نداشته باشد و سوما کودک شما بتواند خود آن را تهیه کند. وقتی گفت که نمی خواهد از غذایی که شما تهیه کردید بخورد، بدون عصبانیت و آشفتگی، اجازه دهید او خود غذای خود را تهیه کند و از آن میل کند. مثلا لوبیا ، نان و ماست ‌، یک ساندویچ ساده و…  مطمئن باشید کودک از خوردن غذای تکراری و زحمت تهیه آن خسته خواهد شد. پس در کمال آرامش از تصمیم او حمایت کنید. فردا یا پس فردا او یک وعده غذایی کامل با شما خواهد خورد.

بعضی از بچه ها که واقعا لجباز هستند ممکن است این روند را برای مدت طولانی ادامه دهند، پس آماده باشید.مهمترین اصل برای پیروزی شما ، حفظ آرامش ، عدم واکنش عاطفی است. تشویق کنید ولی اجبار نکنید. به خاطر داشته باشید که طعم ها در طول زمان تغییر می کنند، پس ممکن است چند ماه آینده کودک شما از غذایی که اکنون نمی خورد ، استفاده کند و بگوید ”  خیلی خوشمزه است. ”

ادامه مطلب …

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*