چطور در مقابل کودک سرسخت خود پیروز باشیم؟

baby-12

جنگ من با دختر بزرگترم از وقتی شروع شد که او کودک نو پا بود. این تصویر از ذهنم خارج نمی شود وقتی که در پارک درست مقابل من ایستاده بود و دستهایش را بر روی سینه جمع کرده بود و با چشمهایی درشت و مصمم به من می گفت: ” من به هیچ وجه کاری را که تو می خواهی انجام نمی دهم، خانوم!” من حتی یک فیلم از او دارم که به من می گوید: ” من هم مامان هستم، مامان چند تا عروسک. من مسئولم.”

انگار برخی از کودکان ساخته شده اند برای جنگیدن و یکی به دو کردن با پدر و مادر. می توانید آنها خیره ، لجباز، با اراده یا هرچیز دیگر بنامید.اگر شما هم با یکی از این بچه ها زندگی می کنید، می دانید که به ورشهای پیش پا افتاده و دستورات معمولی کارگر نیست. آنها می خواهند پیروز باشند، ولی شما تسلیم نمی شوید.

به جای استفاده از مبارزه کلامی ( فریاد زدن یا التماس کردن ) سعی کنید استراتژی به اصطلاح والدین آب زیر کاه یا پدر مادر زیرک را به کار ببرید.آب زیر کاه بودن نه به معنی کلک زدن و ریاکاری، بلکه دقیقا به معنی اقدام هوشمندانه. این روش در واقع نزدیک شدن به کودک به صورت غیر مستقیم است که در کمال آرامش و احترام انجام می شود و خلاقیت پدر و مادر در انتخاب کلمات ، رفتار و استراتژی را می طلبد.

راشل رودمن مادر دو کودک و درمانگر حرفه ای کودکان این روش را تایید می کند و می گوید: ” من به طور مداوم به استفاده از روش پدرومادر آب زیرکاه را توصیه می کنم درحالی که خودم هم از این روش استفاده می کنم”. او اضافه می کند : ” این برای تمام انسان ها طبیعی است که بخواهند در تصمیمات روزمره نظرشان گنجانده شود و این موضوع برای بچه ها نیز صادق است . در مورد بسیاری از بچه ها که فقط کمی کنترل بیشتر نیاز دارند، درخواست نظرشان و اجازه اظهار نظر می تواند کمک کند تا آنچه را که شما می خواهید انجام دهند. در زیر برخی از ترفندهای زیرکانه برای استفاده شما آمده است.

مبارزه با ریخت و پاش کودک

جنگ برای حمام وخواب

مبارزه هنگام خوردن غذا

مشکل برای پوشیدن لباس

انجام تکالیف مدرسه

 

منبع :  www.parenting.com

یک نظر

  1. خیلی ها از این روش استفاده کردند وبه نتیجه درستی نرسیدند چون همه کسانی که استفاده کردند به مرور اعتماد فرزندانشان را از دست دادن و در اصلی ترین بنیان جامعه یعنی خانواده فاصله جدی و همیشگی ای برای همیشه ایجاد شده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*