هفته بیستم بارداری

week20

تغییرات کودک در هفته بیستم

وزن کودک شما اکنون تقریبا ۳۰۰ گرم وزن دارد و ۱۶٫۵ سانتی متر قد کشیده است. تقریبا به اندازه یک موز. البته در ۲۰ هفته اول که کودک پاهای خود را مقابل سینه خود جمع کرده است، اندازه گیری قد او کمی مشکل است. این روزها او عمل بلع را بیشتر انجام می دهد که برای تکامل دستگاه گوارش مفید است. عمل هضم ، ماده ای تیره رنگ و چسبناک تولید می کند که در روده او جمع می شود و شما آن را در اولین پوشک او خواهید دید.

تغییرات مادر در هفته بیستم

تبریک می گوییم! شما اکنون به نیمه راه از مسیر ۴۰ هفته ای بارداری رسیده اید. اکنون رحم شما کاملا بزرگ شده است و شما در حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم وزن زیاد کرده اید. و از این به بعد انتظار می رود که هر هفته نیم کیلو وزن زیاد کنید. ( اگر شما بارداری را با کمبود وزن  شروع کرده اید، حتما باید افزایش وزن را شروع کنید و اگر با اضافه وزن شروع کرده اید مقدار افزایش وزن هفتگی شما کمتر خواهد بود.)  دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آهن به بدن شما برسد. آهن یک ماده معدنی است که در درجه اول برای ساختن هموگلوبین استفاده می شود. این ماده مسئول حمل اکسیژن در خون است.

در طول دوران بارداری، بدن شما به آهن بیشتری نیاز دارد. افزایش حجم خون و به منظور تامین نیاز جنین درحال رشد هموگلوبین بیشتری باید تولید شود. یکی از بهترین منابع آهن برای زنان باردار گوشت قرمز است. گوشت مرغ ( بخصوص گوشت تیره تر )‌نیز حاوی مقادیری آهن می باشد. برخی از منابع غیر گوشتی آهن عبارت اند از : حبوبات ، محصولات تولید شده از سویا، اسفناج، آب آلو، کشمش و غلات.

اگر شما تا کنون در هیچ کلاس آموزشی بارداری شرکت نکرده اید، حتما یک نگاهی به این کلاس ها داشته باشید مخصوصا اگر اولین تجربه بارداری شماست. کلاس های آموزشی به شما و شریک زندگی شما کمک می کند تا خود را برای سختی های پیش رو آماده کنید. حتی کلاسهای فشرده و یک روزه می توانند مفید باشند. معمولا بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی کلاسهایی از این دست برگزار می کنند.

 Spliter-3

فعالیت های این هفته

یک جشن کوچک بگیرید و شاد باشید. حالا که دوران بارداری را به نیمه رسانده اید، خوب است کمی شاد باشید و این شادی را با خانواده خود شریک شوید.

فعالیت های این هفته

یک جشن کوچک بگیرید و شاد باشید. حالا که دوران بارداری را به نیمه رسانده اید، خوب است کمی شاد باشید و این شادی را با خانواده خود شریک شوید.

چند ایده خوب :

  • برای راحتی شما، سعی کنید از شمع های معطر، یک لباس جدید و راحت بپوشید. کمی ماساژ ( مخصوص دوران بارداری ) می تواند حس خوبی را به شما منتقل کند.
  • برای یادگاری چند عکس حرفه ای از بارداری خود بگیرید و در یک آلبوم یا قاب مخصوص نگهداری کنید. این عکس می تواند با یک تصویر سونوگرافی، و عکس نوزاد پس از تولد تکمیل شود.
  • برای اینکه واقعا احساس مادر بودن داشته باشید، یک لباس خواب مادرانه بخرید.
  • پوشیدن یک لباس راحت و سکسی در انتهای شب می تواند ساعات خوشی را برای شما و همسرتان رقم بزند.

چند اتفاق غیر منتظره در هفته بیستم

Spliter-3

مطالب مرتبط

بارداری هفته به هفته

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*