هفته نوزدهم بارداری

week19

تغییرات کودک در هفته نوزدهم

تکامل سیستم های حسی کودک به سرعت شروع به رشد نموده اند. مغز کودک در حال آماده سازی مقدمات برای رشد سیستم بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که او اکنون می تواند صدای شما را بشنود. پس خجالت را کنار گذاشته و با او حرف بزنید یا برایش آواز و لالایی بخوانید.

کودک شما اکنون تقریبا ۴۳۰ گرم وزن و ۱۵ سانتی متر قد دارد. بازو ها و پاها به اندازه ای متناسب با بدن رشد نموده اند. کلیه ها همچنان ادرار تولید می کنند و روی پوست سر، مو ها در حال جوانه زدن هستند. یک پوشش موم مانند به نام vernix caseosa  بر روی پوست تشکیل شده است که پوست را در برابر مایع امونیوتیک محافظت می کند.

تغییرات مادر در هفته نوزدهم بارداری

فکر می کنید شما حالا بزرگ شده اید! در هفته ای که در پیش دارید سرعت رشد شما بیشتر خواهد شد. در نتیجه احتمالا گاهی مختصر دردی را زیر شکم خود یا پهلو های خود حس خواهید کرد بخصوص وقتی درحال تغییر موقعیت خود هسیتد و یا در پایان یک روز پر مشغله. این درد به احتمال زیاد مبوط به کشیده شدن رباطی است که به عنوان نگهدارنده رحم عمل می کند. و افزایش وزن رحم باعث کشیدگی این رباط می شود. این موضوع نمی تواند نگران کننده و خطرناک باشد. ولی اگر ادامه پیدا کرد بهتر است با پزشک صحبت کنید.

همچنین ممکن است برخی تغییرات پوستی را در خود دیده باشید. آیا کف دست هایتان قرمز شده است؟  چیزی برای نگرانی وجود ندارد. این به علت افزایش استروژن است. همین طور به علت افزایش رنگ دانه های پوستی ممکن است لکه های کوچک روی بدن خود پیدا کنید. وقتی این لکه ها بر روی لب بالایی یا گونه یا پیشانی ظاهر شوند، آنهارا chloasma  یا ” ماسک حاملگی ” می نامیم. همچنین ممکن است این لکه ها را نوک پستانها، زیربغل، داخل ران ها و فرج ببنید.

این لکه ها احتمالا بعد از زایمان کم کم محو خواهند شد. در عین حال ، خود را از تابش مستقیم خورشید محافظت نمایید زیرا نور خورشید باعث تشدید تغییرات در رنگ دانه ها می شود. استفاده از کلاه و کرم های ضد آفتاب می تواند مفید باشد.

Spliter-3

فعالیت های این هفته

اگر شما شاغل هستید و قصد دارید نوزاد خود را به مهدکودک بسپارید، بهتر است از حالا جستجو و تحقیق خود را شروع کنید. زیرا خیلی از مراکز با کیفیت و مناسب صف ها انتظار برای ثبت نام دارند. در واقع بررسی گزینه های مختلف و مقایسه شرایط هر یک از مهدکودک ها برای شما وقت گیر خواهد بود. و در نهایت پس از انتخاب یک یا چند گزینه باید برای ثبت نام در آنها در لیست انتظار قرار گیرید. انتخاب و نوشتن نام در لیست انتظار چند مرکز با کیفیت ، انتخاب شما را پس از تولد نوزاد راحت تر خواهد کرد.

 

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

بارداری هفته به هفته

راهنمایی درباره انتخاب نام برای کودک

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری 

پاسخ کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*