علائم بارداری

tahavo-1

ده نشانه اصلی بارداری

آیا شما باردار هستید؟ بعضی از نشانه های بارداری زمانی ظاهر می شوند که شما یک دوره پریود خود را از دست می دهید. معمولا از هر ۱۰ زن ۷ نفر زمانی علائم را دریافت می کنند که ۶ هفته از بارداری را طی کرده اند.

اگر شما زمان دوره قاعدگی خود را نمی دانید و یا دوره چرخشی و غیر منظم دارید، پس نمی توانید دقیقا زمان شروع قاعدگی خود را حدس بزنید. ولی اگر شما علائم زیر را مشاهده نمودید از تاخیر قاعدگی خود تعجب نکنید. زیرا احتمالا شما باردار شده اید و انجام یک تست حاملگی خانگی را به شما توصیه می کنیم.

۱۰ – بیزاری از غذا

اگر شما به تازگی حامله شده باشید، احتمالا با استشمام بوی یک ساندویچ یا یک فیجان قهوه و غیره  عق می زنید و میل به غذا را کاملا از دست می دهید. اگرچه هنوز به صورت قطعی کسی نمی داند ولی احتمالا به دلیل افزایش مقدار استروژن در بدن شما است. حتی ممکن است از غذای مورد علاقه خود به شدت احساس تنفر داشته باشید.

۹- نوسان های خلقی

نوسان در خلق و خوی زنان در دوران بارداری تا حدودی به دلیل تغییرات هورمونی است که بر سیستم عصبی ( پیام رسان های شیمیایی مغز ) تاثیر می گذارد و در مورد هر کس متفاوت است. بعضی از زنان احساسات عمیقی را تجربه خواهند کرد ( چه خوب و چه بد ) و برخی دیگر احساس افسردگی و اضطراب.

توجه : اگر شما احساس غم، نا امیدی دارید و قادر به کنار آمدن با مسئولیت های روزانه خود نیستید، ویا افکاری برای صدمه زدن به خود را دارید، با پزشک مراقب خود ویا با یک روانپزشک صحبت کنید تا شما را در رسیدن به سلامت روان کمک کند.

۸- نفخ شکم

تغییرات هورمون در اوایل بارداری ممکن است باعث احساس پف کردن در ناحیه شکم شود که بعضی از زنان معمولا در دوره قاعدگی خود آن را تجربه کرده اند. در واقع تنگ شدن لباسها در ناحیه کمر و شکم نیز به همین دلیل است در حالی که رحم شما هنوز بسیار کوچک است.

۷- تکرر ادرار

کمی پس از باردار شدن، تغییرات هورمونی باعث بروز زنجیره ای از وقایع در بدن شما می شود و از آن جمله افزایش میزان جریان خون در کلیه ها است. این امر باعث فعالیت کلیه ها و پر شدن زود به زود مثانه و در نتیجه تکرر ادرار می شود. این علامت ممکن است از هفته ششم شروع شده و تا پایان سه ماهه اول ادامه یابد.

تکرر ادرار ممکن است در تمام دوره بارداری ادامه پیدا کرده و حتی در ماه های بعدی بیشتر شود. زیرا با رشد جنین ، فشار بیشتری بر مثانه وارد می شود و نیاز به تخلیه آن زود به زود اتفاق می افتد.

۶- خستگی

آیا ناگهان احساس خستگی می کنید؟ هیچ کس نمی داند دقیقا علت احساس خستگی در اوایل بارداری چیست ولی احتمالا افزایش سطح هورمون پروژسترون که به خواب شما کمک می کند علت اصلی این وضعیت است. البته بیماری صبحگاهی و نیاز به ادرار کردن در طول شب باعث کم شدن استراحت شما شده و احساس خستگی را تشدید کند.

۵- متورم شدن سینه ها

یکی از اولین نشانه های بارداری حساس شدن و درد سینه ها است که در اثر افزایش سطح هورمون در بدن می باشد. این درد می تواند مانند درد سینه های شما درست قبل از پریود باشد که البته کمی شدیدتر شده است. درد سینه های در سه ماهه دوم کاهش خواهد یافت و این به دلیل هماهنگی بدن با تغییرات هورمونی است.

۴- تهوع

برای بیشتر زنان ، بیماری صبحگاهی یکماه بعد از حاملگی ظاهر می شود ودر برخی زنان یک یا دو هفته زودتر شروع می شود. این مشکل علاوه بر صبح ها می تواند در تمام طول روز ادامه داشته باشد و گاه همراه با استفراغ است.

تقریبا نیمی از زنان، با شروع شدن سه ماهه دوم حالت تهوع کمتری خواهند داشت و بعضی از زنان یک ماه بیشتر یا کمتر این مورد را تحمل می نمایند.

۳- تاخیردرقاعدگی یا پرید نشدن

اگر شما دوره قاعدگی منظمی داشته باشید، تاخییر غیر منتظره در پرید می تواند نشانه حاملگی باشد، وانجام یک تست بارداری خانگی به شما توصیه می شود. اما اگر شما دوره قاعدگی منظمی ندارید ویا معمولا تاریخ پرید خود را نمی دانید، حالت تهوع، احساس تورم و درد در سینه ها و تکرر ادرار می توانند نشانه ای از بارداری شما باشد و قبل از اینکه به قاعدگی فکر کنید، شما را از این اتفاق باخبر کنند.

۲- افزایش دمای پایه بدن شما

اگر دمای پایه بدن شما به مدت ۱۸ روز بدون تغییر بالاتر از حد معمول باقی بماند، احتمالا شما باردار هستید.  چند روز پس از تخمک گذاری دمای پایه بدن شما افزایش می یابد ولی شما این تغییرات را احساس نمی کنید.( دمای پایه بدن یا BBT ، پایین ترین دمای بدن شما در طول ۲۴ ساعت است که معمولا صبح هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از انجام هرفعالیتی اندازه گیری می شود). وقتی تخمک گذاری انجام می شود دمای پایه بدن به اندازه ۰٫۴ تا ۱٫۰ درجه افزایش خواهد یافت. شما می  توانید هر روز صبح دمای پایه بدن خود را با یک دماسنج پزشکی اندازه گیری نموده و یاداشت کنید.

۱-  اثبات حقیقت: یک تست حاملگی خانگی

گذشته از چیزهایی که بر روی بسته بندی نوار تست بارداری نوشته شده است، زمان مناسب برای استفاده از این ابزار حداقل یک هفته پس از یک پرید از دست رفته می باشد. به همین دلیل اگر تصمیم گرفتید که زودتر از این زمان تست بارداری را انجام دهید، احتمالا پاسخ منفی دریافت کرده و مجبورید چند روز بعد مجددا تست را تکرار کنید. به یاد داشته باشید که کودک شما قبل از اینکه شما از بارداری خود مطلع شوید، شروع به رشد می کند.( معمولا تست بارداری زمانی مثبت می باشد که یک تا دوهفته از لقاح و شروع مراحل رشد کودک گذشته است) بنابراین لازم است که شما مراقب سلامتی خود باشید، حتی وقتی در انتظار بارداری هستید.

بلافاصله بعد از مطلع شدن از بارداری خود، از پزشک متخصص وقت بگیرید و در اولین فرصت اولین معاینه دوران بارداری را انجام دهید.

منبع: www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

همه چیز درباره قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

۱۳ نظر

 1. با سلام
  من ۲۷ سال سن دارم و سیکل ۲۸ روزه منظم. الان حدود ۱۰ ماه است که جلوگیری نمیکنیم اما هر ماه با شکست روبرو میشویم
  خیلی نگران هستم.آیا ممکن است مشکلی داشته باشیم؟

 2. دمای بدنم زیاد شده ایا دلیل بر بارداری هست؟زیر دلم درد کمی احساس میکنم

 3. سلام من۲۴ساله هستم۴ ساله ازدواج کردم پریودم نامنظمه حدود۷ماه اقدام به بارداری کردیم الان۲۵روزاز پریودم میگذره عصراحالت تهوع جزی دارم از سینه هامم ترشحات بیرنگ وگاهی کرم رنگ میاد که تاحالا بی سابقه بوده تست خانگی کردم منفی بود احتمال داره که باردار باشم؟زودتر جواب بدیدممنون میشم.

 4. سلام خسته نباشید اولین روز آخرین قاعدگی من پنجم بهمن۹۳بود تست حاملگی ام مثبت بود میخواستم بدونم چه ماهی زایمان میکنم لطفا ماهش رو بگین وهمچنین تعیین کنین که اوایل اون ماهه یا اواخرش!واسم خیلی مهمه چون یه مسافرت واسم پیش میاد

  • سلام اول باید عرض کنم که تمام مطالب این سایت فقط جنبه اطلاع رسانی دارد نه جنبه درمانی
   از روز ۵ بهمن ماه چهل هفته محاسبه کنید. هفته چهلم زمان زایمان شماست.

 5. سلام من دو بار سقط داشتم الان ۴ روز پریودم عقب افتاده . اعصابم خیلی خورده. رو بی ببی چک یه خط خیلی کم رنگ دیدپ حااا نمیدونم چیکار کنم.. استرس سقط مجددم دارم..

  • سلام اول باید عرض کنم که تمام مطالب این سایت فقط جنبه اطلاع رسانی دارد نه جنبه درمانی
   حتی خط کم رنگ هم می تواند نشانه بارداری باشد. حتما به پزشک مراجعه کنید.

 6. سلام من ۲۲ سال دارم الان ۵ ماهه که جلوگیری نمیکنم اما موفق به بارداری نشدم ولی این ماه خیلی احساس خستگی میکنم و کل بدنم کوفته اس قرار بود امروز پریود بشم که نشدم دلیلش بارداری میتونه باشه؟

 7. با سلام،من۲۳سال دارم یک ساله ازدواج کردم اصلاجلوگیری نمیکنم وموفق به بارداری نشدم چندروزه ک بعد نزدیکی تاچند دقیقه خونریزی دارم،بایدچکارکنم

  • سلام
   درباره باردار نشدن ، خیلی نباید نگران باشید چون فرصت دارید. ولی برای پیگیری خونریزی حتما به پزشک مراجعه بفرمایید چون نیاز به معاینه داره

 8. یکی از علایم بارداری سفت شدن شکم یا اطراف ناف هستش با دست زدن به دور ناف متوجه آن می شوید اما در همه افراد یکسان نیست

 9. با سلام
  تو پریودم تاخیر افتاده.اما دمای پایه ایی بدنم اومده پایین آیا بارداری قطعا منتفیه؟
  چون شنیدم اگه باردار باشی دمای بدن بالا میمونه
  ولی نشنیدم اگه دما بیاد پایین حتما منتفی میشه یا نه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*