ورزش در دوران بارداری

varzesh-1

سه سوال مهم درباره وزرش در دوران بارداری

سوال اول

آیا باید روال تناسب اندام خود را عوض کنم؟

در اکثر موارد، وقتی شما سالم هستید و بارداری شما در شرایط عادی و بدون مشکل خاصی رخ داده باشد، می توانید به فعالیت های عادی خود همانند سه ماهه اول ادامه دهید – با کمی ملاحظات و تغییرات در مورد شکم که اکنون بزرگتر شده است- تغییرات اصلی در ورزش برای سه ماهه دوم به بعد :  انجام ورزش با حرکاتی در سطح متوسط  و اجتناب از حرکات نامطلوب و تغییران ناگهانی موقعیت و اجتناب از حالت درازکش به پشت.

سوال دوم

من تا به حال بسیار کم تحرک بوده ام ولی می خواهم ورزش را شروع کنم. از کجا باید شروع کنم؟

قبل از هر اقدامی با پزشک یا مراقب بهداشتی خود در این مورد مشورت کنید. سپس با ورزش های ملایم و با مدت کوتاه شروع کنید.( حدودا ۱۵ دقیقه و چند نوبت درهفته ) و به تدریج این مقدار را افزایش دهید تا جزئی از زندگی روزمره شما شود. ( حدود نیم ساعت در روز )

اقدام :

پیاده روی ساده ترین راه برای آغازتحرک و داشتن یک برنامه منظم ورزشی است و مهم این که بجز یک جفت کفش ورزشی مناسب به تجهیزات دیگری نیاز ندارد. بسیار از زنان از شنا در دوران بارداری لذت می برند، زیرا آب به تحمل وزن اضافی آنها کمک می کند. همینطور حرکات یوگا به طور خاص ” یوگا بارداری ” می تواند به تقویت و انعطاف پذیری بدن شما کمک کند که تاثیر چشمگیری در کاهش دردهای دوران بارداری خواهد داشت.

سوال سوم

حرکات ورزشی مخصوص برای اندام تولید مثل (Kegels )

Kegels در واقع برخی حرکات ورزشی خاص هستند که برای تقویت عضلات و اندامهایی مثل مثانه، مهبل ، رحم ، رکتوم و لگن استفاده می شوند.  برخی از مزایای این حرکات به شرح زیر است.

–        این حرکات می توانند از نشت ادرار در طی دوران بارداری و بعد از آن جلوگیری کنند.

–        افزایش گردش خون در ناحیه مقعد و واژن که شما را در برابر مشکلاتی مانند بواسیر حفظ می کنند.

–        کمک به دریافت بخیه و تسریع در بهبودی شما بعد از زایمان

روش انجام :

  • عضلات اطراف مهبل ( واژن ) خود را محکم کنید و به آرامی رها کنید. مانند وقتی که می خواهید جریان ادرار را قطع کنید.
  • ماهیچه های شکم خود را فشرده و به سمت بالا بکشید. در این وضعیت ماهیچه های لگن و پا باید کاملا راحت و بدون فشار باشند و مطمئن باشید که به راحتی نفس می کشید. ( نفس خود را حبس نکنید)
  • زمان هر حرکت بین ۸ تا ۱۰ ثانیه است . یعنی در هر حرکت عضلات را ۸ تا ۱۰ ثانیه منقبض نگه دارید و سپس رها کنید. این حرکت را سه تا چهار بار در روز انجام دهید.منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

بارداری هفته به هفته

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ کارشناسی دوران بارداری

حرکات یوگا برای آمادگی زنان باردار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*