هفته هجدهم بارداری

week18

تغییرات کودک در هفته هجدهم

سر تا پای او تقریبا ۱۴ سانتی متر است و اکنون ۲۰۰ گرم وزن دارد. او مشغول خم و راست کردن بازوها و پاهای خود است. – حرکاتی که شما کم کم آن را حس می کنید و در هفته های بعد بیشتر خواهد شد. عروق خونی او از روز پوست نازکش قابل مشاهده است و گوش ها اکنون در موقعیت نهایی خود قرار گرفته اند. یک پوشش محافظ میلین در اطراف اعصاب کودک درحال شکل گیری است و این فرایند به مدت یکسال ادامه خواهد داشت. ( حتی پس از تولد کودک )

اگر کودک شما یک دختر باشد، رحم و لوله فالوپ در جای خود شکل گرفته اند، واگر او یک پسر باشد دستگاه تناسلی او قابل مشاهده است هرچند ممکن است در هنگام سونوگرافی ان را مخفی نگه دارد.

تغییرات زندگی مادر در هفته هجدهم

گرسنگی ! در این هفته افزایش اشتها و میل به غذا برای بیشتر زنان اتفاق می افتد.  با انتخاب وعده های غذایی و میان وعده ها ی غنی از مواد مغذی و اجتناب از موادی مانند چیپس و سیب زمینی سرخ شده،  آب نبات و شیرینی به این اشتها پاسخ مناسب دهید. به نظر می رسد پوشیدن لباس های گشادتر می تواند هماهنگ با افزایش اشتها و افزایش اندازه دور کمر شما خواهد بود.

سیستم قلبی و عروقی شما دستخوش تغییرات زیادی شده است و در طول این سه ماه احتمالا فشار خون پایین تری از حد معمول خواهید داشت. هنگام برخاستن از زمین ( تغییر وضعیت از حالت نشسته یا خوابیده به حالت ایستاده ) اصلا عجله نکنید و به آرامی از جای خود برخیزید، زیرا احتمالا شما کمی احساس سرگیجه دارید.

ازحالا به بعد وقتی  دراز می کشید، بهتر است به راست یا چپ  بخوابید و یا حداقل به پهلو لم دهید. ( زیرا وقتی به پشت دراز می کشید و طاق باز می خوابید رحم شما به یک ورید بزرگ فشار وارد شده و باعث کاهش بازگشت خون به قلب می شود ) . با قرار دادن بالش پشت سر شما و یا زیر باسن خود احساس راحتی خواهید داشت،  ویا هنگامی که به پهلو می خوابید یک بالش کوچک بین پاها قرار دهید.

اگر شما در سه ماهه دوم هیچ سونوگرافی انجام نداده اید ، احتمالا حالا به این کار نیاز دارید.  به وسیله سونوگرافی که یک روش بدون درد است، پزشک می تواند کودک درحال رشد را معاینه کند و به وسیله صفحه نمایش کوچکی که دارد برخی از نقایص احتمالی را قبل از تولد بررسی می کند. بررسی جفت، بند ناف، و تعیین تاریخ دقیق وضع حمل، تعداد نوزادانی که در رحم شما حضور دارند نیز در این سونوگرافی می تواند صورت پذیرد. اگر خوش شانس باشید ممکن است کودک خود را درحال مکیدن انگشت خود ببینید ، پس همسر خود را هم به همراه ببرید و از پزشک بخواهید یه عکس چاپی از کودک برای شما تهیه نماید و در آلبوم کودک خود برای یادگاری نگه دارید.

 فعالیت های این هفته

از کلاسهای زایمان استفاده کنید. شاید اکنون بهترین زمان است که از کلاس های آموزشی در باره زایمان استفاده  کنید. این کلاسها با رویکردها و مطالب آموزشی متفاوت در گوشه و کنار یافت می شوند. بعضی ها در یک روز برگزار می شوند و بعضی طی جلسات منظم در چند هفته آموزشهای لازم را به شما می دهند. برای پیدا کردن کلاس مناسب می توانید از بیمارستان خود و یا از پزشک معالج خود کمک بگیرید.

منبع : www.babaycenter.com

 Spliter-3

مطالب مرتبط

 من چگونه می توانم ورزش کنم؟ ( ورزش های مخصوص دوران باردری )

نمایش فیلم  رشد جنین از هفته ۱۷ تا ۲۰

بارداری هفته به هفته

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*