تکرار آزمایش ادرار در دوران بارداری

 Test-2

چرا پزشک من در هر جلسه ویزیت یک آزمایش ادرار از من می گیرد؟

معمولا تمام پزشکان و یا مراقبین سلامت دوران بارداری در هر جلسه ویزیت یک ازمایش ادرار بعمل می آورند. در واقع با این آزمایش پزشک یا پرستار مراقب شما چند چیز مهم را کنترل می کند که به آنها اشاره می کنیم: ( توجه : پزشک شما به طور معمول باید قند و پروتئین شما را چک کند ولی چیزهای دیگر فقط وقتی تست می شوند که به موارد مشکوکی از عوارض و مشکلات دوران بارداری برخود نمایند)

قند

وجود مقدار کمی قند در ادرار شما زمانی که حامله هستید کاملا طبیعی است، اما اگر مقدار قند موجود در ادرار زن باردار به سطح بالایی برسد ، ممکن است نشانه وجود دیابت حاملگی باشد. پزشک شما احتمالا برای اطمینان و گرفتن یک نتیجه دقیق برای شما یک آزمایش گلوکز بنویسد. ( البته حتی اگر مقدار قند خون شما هرگز بالا نرفته باشد، بین هفته های ۲۴ و ۲۸ شما باید یک آزمایش گلوکز انجام دهید و این برای تمام خانم های باردار الزامی است )

پروتئین

وجود پروتئین اضافی در ادرار می تواند نشان دهنده عفونت در دستگاه ادراری ( UTI ) ، صدمه در کلیه های یا برخی اختلالات دیگر باشد. در دوران بعد از بارداری نیز وجود پروتئین اضافی در ادرار اگر همراه با فشار خون بالا باشد نشان دهنده اختلالات preeclampsia است. در صورتی که شما در ادرار خود پروتئین داشته باشید ولی فشار خون  شما نرمال باشد، نمونه ادرار شما به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مشکل دستگاه ادراری شما دقیقا مشخص شود.

کتون ها

کتون ها زمانی تولید می شوند که خون شروع به شکستن و مصرف چربی های ذخیره شده بدن می کند تا انر‍ژی مورد نیاز بدن را تامین کند و این موضوع وقتی اتفاق می افتد که شما به اندازه کافی کربوهیدرات که منبع اصلی انرژی بدن است، به اندازه کافی دریافت نمی کنید.

اگر شما از تهوع و استفراغ شدید رنج می برید و یا وزن از دست می دهید، پزشک شما احتمالا از طریق آزمایش ادرار، مقدار کتون ها را مورد بررسی قرار می دهد. اگر میزان کتون در بدن شما زیاد شود و شما نتوانید غذا یا مایعات مصرفی را حفظ کنید، ممکن است به سرم و دارو نیاز پیدا کنید. و اگر کتون ها همراه با قند دیده شوند ممکن است نشانه دیابت باشد.

سلول های خون یا باکتری

وقتی شما به یک عارضه دستگاه ادرار مبتلا شده باشید، ادرار شما حافی یک آنزیم خاص ( که توسط گلبوهای سفید تولید می شوند ) ویا نیتریت ( که توسط باکتری ها تولید می شود ) خواهد بود که هر دو نشان دهنه یک بیماری در دستگاه ادرار می باشد. اگر هر یک از این دو در تست ادرار دیده شوند، نمونه ادرار برای تست های حساس و دقیقتر به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مشخص شود که آیا شما یک عفونت در بدن دارید یا خیر و اگر عفونتی دیده شود، چه آنتی بیوتیکی می تواند در درمان موثر باشد.

در اولین ویزیت قبل از تولد، نمونه ادرار شما برای وجود باکتری بررسی می شود تا وجود یا عدم وجود علائم عفونت مشخص شود. و این برای درمان عفونت در دوران بارداری بسیار مهم است. ( توجه : عفونت ممکن است در بدن شما وجود داشته باشد بدون اینکه شما اطلاع داشته باشید) . اگر این تست اولیه منفی باشد ( عدم وجود عفونت ) احتمال ابتلا به عفونت ادراری در دوران بارداری بسیار کاهش می یابد.

تست ادرار چگونه انجام می شود؟

معمولا پزشکان یک آزمایش ساده ادرار را در مطب خود انجام می دهند و از نتایج آن برای مراقب های دوران بارداری استفاده می کنند. هرچند ممکن است پزشک از شما بخواهد که این آزمایش را به همراه بعضی از آزمایشات دیگر در آزمایشگاه انجام داده و نتیجه را برای او ببرید. در هر صورت آزمایش ادرار که در مطب انجام می شود به شکل زیر خواهد بود.

یک ظرف لیوان مانند که کاملا تمیز و ضد عفونی است به شما تحویل داده می شود و شما نمونه ادرار را در آن می ریزید. سعی کنید هنگام جمع آوری نمونه  انگشت ، گوشه لباس و یا چیزهایی از این قبیل وارد نمونه نشود. پر کردن لیوان آزمایش لازم نیست زیرا مقدار کمی از ادرار برای انجام آزمایش کافی است. لطفا قبل از جمع آوری نمونه ، محل خروج ادرار را با دستمال تمیز پاک و خشک کنید.

پرستار یا دستیار پزشک با قرار دادن نوار آزمایش درون نمونه ، در مدت کوتاهی می تواند نتیجه آزمایش را مشخص و در اختیار پزشک قرار دهد.

کشت ادرار چگونه انجام می شود؟

در صورتی که پزشک بر اساس آزمایش ادرار یا سایر علائم به موارد مشکوکی برخورد کند و احتمال وجود عفونت در بدن شما باشد، نمونه ادرار شما برای کشت به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

نمونه باید به روش درست تهیه شده باشد ( روشی که در بالا توضیح داده شد ) و به موقع به آزمایشگاه ارسال شود. در آزمایشگاه به صورت دقیق نمونه را بررسی می کنند و وجود یا عدم وجود باکتری و حتی نوع باکتری مشخص می شود. به این ترتیب پزشک می تواند با توجه به نوع باکتری موجود، آنتی بیوتیک مناسب را برای درمان تجویز کند.

شما معمولا ۴۸ ساعت باید منتظر نتیجه کشت ادرار باشید. پزشک شما ممکن است برای شما نوعی از آنتی بیوتیک را شروع کرده باشد، قبل از اینکه جواب آزمایش آماده شود به خصوص اگر شما علائمی از عفونت ادراری را دارا باشید.

بعد از طی دوره درمان نیز شما باید به صورت مرتب آزمایش ادرار را انجام دهید بخصوص برای کسانی که بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های ادراری هستند. به طور مثال کسانی که قبلا سابقه عفونت کلیه یا عفونت ادراری داشته اند.

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

تست بارداری 

آزمایش های دوران بارداری

یک نظر

  1. یک نمونه جواب آزمایش خون و ادرار یک زن باردار را برای تحقیق درس تنظیم خانواده ام می خواهم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*