هفته شانزدهم بارداری

week16

تحولات کودک شما در این هفته

برای یک جهش در مورد رشد کودک خود آماده باشید. کودک شما طی چند هفته آینده دو برابر وزن خواهد گرفت و مقدار زیادی قد خواهد کشید. اکنون او ۱۱۵ میلی متر ( ۱۱٫۵ سانتی متر ) قد و ۱۲۷٫۵ گرم وزن  دارد. پاهای او بزرگتر شده اندو چشم ها در جلوی سر به هم نزدیکتر شده اند و سرش را مقداری به سمت بالا صاف کرده است. ( سر را کمی افراشته است ) گوش ها هم به محل استقرار نهایی خود نزدیکتر شده اند. شکل گیری فرم مو های سر شروع شده است هرچند هنوز فرم و پیچش آن قابل تشخیص نیست. ناخن ها شروع به رشد کرده اند و اتفاقات زیادی در درون او درحال ظاهر شدن است. برای مثال قلب او حدود ۲۵ لیتر خون را در هر روز پمپ می کند و این مقدار با رشد کودک، هر روز افزایش می یابد.

تغییرات زندگی مادر در این هفته

رشد رحم شما که درست بالای استخوان شرمگاهی و پایین ناف شما قرار دارد به نیمه راه رسیده است و رباط گردی که از آن حمایت می کند ضخیم تر شده و کمی کش آمده است. شما احتمالا اکنون در کل احساس خوبی دارید و برخی از مشکلات برای شما حل و فصل شده است. تهوع کمتر، نوسانات خلقی کمتر ، به طور کلی حس خوبی در شما بوجود آورده است.

شما به زودی یکی از شگفت انگیز ترین لحظات بارداری را تجربه خواهید کرد- حس حرکت کودک درون رحم.  در حالی که بعضی از زنان حرکات کودک را خیلی زود و در هفته ۱۶ درک می کنند، ولی بیشتر زنان این تجربه را در هفته ۱۸ خواهند داشت.( اگر شما اولین بارداری خود را تجربه می کنید خیلی نباید عجله کنید زیرا این زمان ممکن است تا هفته ۲۰ کشیده شود) اولین حرکات ممکن است چیزی شبیه یک لرزش کوچک ، یا پف کردن ذرت ( پاپ کورن ) یا حرکت حباب گاز باشد ولی در طول هفته های بعدی این حرکات قوی تر  و منظم تر شده و شما به خوبی آنها را حس خواهید کرد.

فعالیت این هفته

برنامه ریزی برای یک گردش عاشقانه. حتی اگر شما در خانه می مانید یک گردش کوتاه و نزدیک را ترتیب دهید. وقتی کودک شما متولد شود ، شما و همسرتان به سختی می توانید فرصت یک گردش دونفری را خواهید داشت. به این فرصت باهم بودن  پشت پا  نزنید و خیلی دست دست نکنید زیرا در سه ماهه سوم شما خیلی احساس خستگی کرده و خیلی نمی توانید در جاده طی مسیر کنید. اگر نمی توانید به خارج از شهر بروید، برنامه ریزی فعالیت های محلی و صرف شام در پارک محله نیز می تواند عاشقانه و لذت بخش باشد. با همسرتان در این باره صحبت کنید و نیاز هر دو به این موضوع را گوشزد کنید.

منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

بارداری هفته به هفته

نمایش فیلم

افزایش وزن در دوران بارداری

پاسخ های کارشناسی قبل از بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*