هفته پانزدهم بارداری

week15

رشد کودک در این هفته

کودک درحال رشد شما اکنون ۴ اینچ (کمی بیشتراز ۱۰ سانتی متر ) قد دارد و در حدود ۸۰ گرم وزن دارد. ( تقریبا به اندازه یک سیب ) . او اکنون مشغول حرکت دادن مایع آمنیوتیک به وسیله بینی و دستگاه تنفسی فوقانی می باشد که این کار به رشد و تکامل کیسه های هوایی ابتدایی در ریه های او کمک می کند. پاهایش بلند تر از بازوهایش شده است و می تواند تمام مفاصل و اندام خود را حرکت دهد. اگر چه پلکهای او هنوز بسته است ولی می تواند نور را حس کند. مثلا می تواند درخشش نور  یک چراغ قوه بر روی شکم شما را تشخیص دهد. او هنوز نمی تواند طعم و مزه را حس کند، ولی جوانه های چشایی در حال شکل گیری است. در نهایت ، اگر شما در این هفته یک سونوگرافی انجام دهید ممکن است بتوانید جنسیت کودک خود را تشخیص دهید.( ممکن است شما بخواهید این را به عنوان یک راز نگه دارید) هرچند تشخیص جنسیت نوزاد به وضوح تصویر و وضعیت قرارگیری بدن و پاهای کودک بستگی دارد.

تغییرات زندگی مادر در این هفته

شما حالا در حدود ۲٫۵ کیلوگرم وزن زیاد کرده اید( کمی بیشتر یا کمتر‌) و به خوبی به تغییرات بوجود آمده در اثر بارداری عادت کرده اید، اما هنوز ممکن است با علائم جدید و غیر منتظره مواجه شوید. مثلا اگر بینی شما می گیرد ( پر شدن بینی از مخالط) می تواند به علت تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در غشاهای مخاطی شما باشد.این وضعیت بسیار شایع است و حتی برای آن نام ” رینیت حاملگی ” را انتخاب نموده اند. بعضی از زنان نیز به دلیل افزایش حجم خون و انبساط رگهای خونی در بینی دچار خون دماغ می شوند.

اگر شما جزو کسانی هستید که آزمایش آمنیوسنتز را انجام داده اید ( این آزمایش ین هفته های ۱۵ تا ۱۸ برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و کروموزومی انجام می شود) و اکنون در استرس و اضطراب گرفتن نتیجه آن هستید، برای تسکین شما باید بگوییم که بیشتر زنانی که این آزمایش را انجام می دهند نتیجه خوب و خوش آیندی را دریافت می کنند. این مطلب می تواند کمک کند که با آرامش بیشتری به استقبال نتیجه آزمایش بروید.

تعجب نکنید اگر شما و همسرتان در این روزها کمی استرس دارید. بسیاری از زوجهای باردار در مورد سلامتی نوزاد خود و چگونگی مواجهه با تغییرات پیش رو نگران هستند. اما در روزهای آینده انرژی شما رو به افزایش و ناراحتی های جسمی شما در حال کاهش خواهد بود. به همین دلیل سه ماهه فوق العاده ای پیش روی شماست.

فعالیت این هفته

با کودک خود صحبت کنید. این یک روش موثر و مناسب برای ایجاد پیوند با کودک شماست. اگر صحبت کردن با نوزاد درون شکم شما برایتان عجیب و غیرعادی است، برایش کتاب یا مجله بخوانید یا درباره اتفاقات روزمره حرف بزنید و یا درباره رازهای خود با او حرف بزنید. این عمل بهترین راه برای توسعه مهارت های کلامی کودک بعد تولد است.

 منبع :  www.babycenter

Spliter-3

بارداری هفته به هفته

نمایش فیلم

احساس حرکت جنین درون رحم

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*