هفته چهاردهم بارداری

week14

تحولات بزرگ در این هفته:

کودک شما اکنون می تواند شکلک هایی مثل اخم کردن، ادا در آوردن و چپ نگاه کردن را انجام دهد و می تواند انگشت شست خود را میک بزند. به کمک تحریکات عصبی مغز او می تواند عضلات صورت خود را حرکت داده و حالتهای خاصی را تمرین کند. کلیه ها به تولید ادرار ادامه می دهند وادرار در مایع آمنیوتیک اطراف او دفع می شود واین کار تا زمان تولد ادامه خواهد داشت. او درک بیشتری از اطراف پیدا کرده است و حتی اگر شما می توانستید صداهای ضعیف درون رحم را بشنوید گاهی صدای مکیدن شست را می شنیدید.

خبرهای دیگر :

کودک شما قذ کشیده است، حالا او ۳٫۵ اینچ قد دارد و ۱٫۵ اونس وزن ( ۹ سانتی متر و ۴۵ گرم ) . بدن او در حال حاضر سریعتر از سرش رشد می کند. در پایان این هفته بازوها به اندازه ای رشد می کنند که با بدنش متناسب به نظر می رسند.( پاهایش هنوز باید بیشتر رشد کنند.) رشد پوششی پرز مانند و فوق العاده زیبا بر روز پوست شروع شده است. در این هفته کبد کودک شما شروع به تولید صفرا می نماید و طحال نیز تولید سلولهای قرمز خون را آغاز گرفته است. او اکنون می تواند گاهی مشت و لگد بزند ولی شما آن را حس نمی کنید.

تغییرات مادر در این هفته

به سه ماهه دوم بارداری خوش آمدید. انرژی شما احتمالا درحال بازگشت است و در سینه ها کمی فشار را احساس می کنید و حالت تهوع در شما کاهش یافته است. در واقع اگر هنوز احساس تهوع دارید باید امیدوار باشید که خیلی زود آن را پشت سر بگذارید.

بالای رحم شما درست در بالای استخوان شرمگاهی کمی بزرگ شده است، اگرچه هنوز به فشار زیادی به ناحیه شکم وارد نمی کند. ظاهر شدن علائم بارداری حتی اگر کوچک باشند می تواند برای شما و شریک زندگیتان بسیار هیجان انگیز است. این بهترین زمان است که افکار پوچ را از خود دور کنید و برای لذت بردن از این لحظات شگفت انگیز برنامه ریزی کنید. البته این طبیعی است که کمی نگرانی و استرس برای مراقبت از نوزاد خود داشته باشید و داشتن ایمان در روزهای پیش رو بسیار مهم خواهد بود.

 آیا می توانم جنسیت فرزندم را بدانم؟

پسر یا دختر. یک سوپرایز واقعی ! در یک نظر سنجی ۶۴ درصد از مادران می خواستند که حنسیت نوزاد خود را قبل از تولد بدانند ، در حالی که بقیه مادران ترجیه می دهند که تا تولدش صبر کنند. بعضی می گویند که این سوپرایز می تواند در همان ۵ ماه اول اتفاق بیافتد. و بعضی می گویند روش سنتی بهتر است و درست مانند باز کردن یک هدیه وکادو شب عید می تواند لذت بخش باشد. به هر حال اگر دوست دارید تا لحظه تولد این راز مخفی بماند و از جنسیت فرزندتان مطلع نشوید، مواظب باشید که این راز توسط پزشک یا تکنسین سونوگرافی یا یک جواب ازمایش به صورت غیر منتظره برای شما لو نرود. ( قبلا از آنها بخواهید که تا موضوع را مخفی نگه دارند.)

منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

بارداری هفته به هفته

نمایش فیلم

تغذیه دوران بارداری

آمادگی قبل از باردرای

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*