آزمایش آمنیوسنتز

doctor-1

راهنمایی کارشناس درباره انجام آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمینوسنتز یک آزمایش پیش از تولد است که معمولا بین هفته های ۱۶ و ۲۰ انجام می شود. این آزمایش با اطمینان ۹۹ درصد می تواند اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون را در کودک درحال رشد تشخیص دهد. همچنین این آزمایش می تواند برای تشخیص چند صد اختلال ژنتیکی دیگر استفاده شود، ازجمله فیبروز کیستیک، بیماری سلول داسی شکل، بیماری تای ساکس و همین طور تشخیص نقایص لوله عصبی نظیر اسپینا بیفیدا. ولی از آنجا که در انجام این آزمایش کمی ریسک سقط جنین وجود دارد، معمولا فقط در زنانی انجام می شود که مشکوک به مشکلات ژنتیکی و کروموزومی هستند.

آیا من باید این آزمایش ژنتیک را انجام دهم ؟

تمامی زنان باردارد در سه ماهه اول و دوم در سیکل غربالگری قرار می گیرند و افرادی که از این دوره غربالگری خارج می شوند باید این آزمایش را انجام دهند.پیشنهاد می شود برای انجام این آزمایش (‌با توجه به وجود ریسک در آن ) ابتدا با یک متخصص یا مشاور ژنتیک صحبت کنید و نظر او را بخواهید. ولی تصمیم اینکه آیا این آزمایش انجام شود یا خیر ، با خود شماست.

درواقع شما باید مراحل اولیه غربالگری را طی کنید و بر اساس نتایج آن برای انجام آزمایش تصمیم گیری کنید.( آنهایی که در معرض خطر بالا برای بیماریهای کروموزومی و ژنتیک هستند در تست های غربالگری تشخیص داده می شوند و به آنها پیشنهاد می شود تا آزمایش آمینوسنتز را انجام دهند. هرچند برخی از زنان هستند که نه در غربالگری شرکت می کنند و نه آزمایش را انجام می دهند!

وقتی شما ابتدا غربالگری را انتخاب می کنید، می توانید با راهنمایی های انجام شده در دوره غربالگری و نتایج بدست آمده در آن تصمیم بهتری بگیرید. تست آمینوسنتز در واقع با برداشتن نمونه از پرزهای جفت ( CVS ) انجام می شود و همین نمونه برداری می تواند منجر به سقط جنین شود. هرچند این ریسک خیلی زیاد نیست ولی شما باید برای تصمیم گیری آن را در نظر بگیرید.

روش انجام آزمایش آمینوسنتز چگونه است؟

در این آزمایش پزشک باید مقداری از مایع آمنیوتیک را از راه شکم خارج و سپس جهت کشت به آزمایشگاه ارسال نماید. به وسیله یک سرنگ بلند و با هدایت سونوگرافی ، سرنگ را به فاصله امنی نزدیک به جفت و جنین می رسانند و مقداری از مایع آمنیوتیک را خارج می کنند. این نمونه برداری تقریبا ۳۰ دقیقه وقت نیاز دارد (‌هرچند استخراج مایع توسط سرنگ معمولا در کمتر از ۳۰ ثانیه طول می کشد.) در واقع کل مراحل آزمایش شامل سونو، تشخیص محل استخراج، هدایت سرنگ و خارج نمودن مایع ۳۰ دقیقه به طول خواهد انجامید. میزان درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است ولی در بیشتر موارد ناراحتی در حد تزریق یک پنی سلین خواهد بود.

منبع :   www.babycenter.com

۲ نظر

  1. سلام با آزمایش آمینو سنتز بیمارهای متابولیک هم مشخص می شود؟

  2. سلام مجدد منظورم از بیماری های متبولیک متیل مالونیک و پرپیونیک اسیدوریا است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*