هفته دوازدهم بارداری

week12

تغییرات کودک شما در این هفته

به زودی می تواند انگشتان خود را باز و بسته کند و یا آنها را حلقه کند. ماهیچه های چشم می توانند منقبض شوند و دهانش را برای مکیدن حرکت دهد. در حقیقت اگر شما شکم خود را حرکت دهید و یا تحریک کنید ، کودک در پاسخ شروع به پیچ و تاب می کند (‌هر چند شما آن را حس نمی کنید ). روده ها که رشد بسیار سریعی دارند اکنون اطراف بند ناف را پر کرده و به سمت حفره شکمی حرکت می کنند. کلیه نیز دفع ادرار به سمت مثانه را شروع می کند.

در همین حال، سلولهای عصبی به سرعت تکثیر و چند برابر می شوند و در مغز کودک، سیناپس با شدت در حال شکل گیری است. صورتش کاملا شبیه انسان شده است: چشم ها از طرفین به سمت جلوی سر حرکت کرده اند و گوش ها درست همانجا هستند که باید باشند. از سر تا پا قد کودک شما ۲ اینچ است و وزنش در حدود یک اونس ( ۳۰ گرم )

تغییرات زندگی مادر در این هفته

رحم شما به اندازه ای بزرگ شده است که پزشک یا ماما می تواند آن را درست در بالای استخوان شرمگاهی شما احساس کند. حالا شما ممکن است حالا لباسهای مخصوص دوران بارداری را پوشیده باشید، مخصوصا اگر اولین بارداری شما باشد. ولی اگر هم هنوز وقت پوشیدن آن لباس ها نرسیده باشد، بدون شک متوجه افزایش اندازه دور کمر خود شده اید و لباس های گشاد و راحت را ترجیح می دهید.

ممکن است گاهی اوقات احساس سوزش سر دل داشته باشید که اغلب از پایین قفسه سینه شروع شده و تا پایین گلو گسترش پیدا می کند. بسیاری از زنان برای اولین بار سوزش سر دل را در دوران بارداری تجربه می کنند، و آنهایی که قبلا این تجربه را داشته اند احساس می کنند که این مشکل شدیدتر شده است. در دوران بارداری، جفت مقدار زیادی هورمون پروژسترون تولید می کند که باعث شل شدن دریچه ای می شود که معده و مری را از هم جدا می کند.به خصوص وقتی شما دراز کشیده اید، اسید معده به سمت مری حرکت کرده و احساس سوزش را ایجاد می کند. برای بسیاری از زنان این مشکل وقتی شروع می شود ( یا شدت می گیرد ) که رحم بزرگتر می شود و به معده فشار می آورد. شدت سوزش سر دل در افراد مختلف ممکن است شدید یا ضعیف باشد.

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

نمایش فیلم

ضرورت انجام آزمایش آمنیوسنتز

بارداری هفته به هفته

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*