چگونه به فرزند خجالتی خود کمک کنم؟

shy-1

توضیحات یک کارشناس رشد

اول اجازه دهید فرزندتان بداند که او از همسالان خود فقط کمی بیشتر درونگرا و محجوب است. و اینکه فرزند شما این موضوع را بداند راحت تر می تواند با آن مقابله کند ود راکثر موارد از سرخوردگی و احساس شکست و ناتوانی در او جلوگیری می کند. یعنی ممکن است وقتی او نمی تواند در یک جمعی وارد شود و بلند سلام کند، ( گاهی همراه با سرزنش های اطرافیان همراه می شود ) احساس شکست و ناتوانی در او ایجاد می شود. ولی برایش توضیح دهید که این موضوع خیلی عجیب نیست و او می تواند کم کم با این مشکل کنار آمده و حتی بر آن غلبه کند.

بچه های خجالتی معمولا زمان بیشتری نیاز دارند تا با موفعیت جدید خود را وفق دهند. وظیفه شما به عنوان والدین این است که از او حمایت کنید تا پس از گذشت اندک زمانی احساس راحتی کند و در یک محیط و جمع جدید خود را پیدا کند. مانند یک مدرسه جدید ، یا کلاس جدید با بچه های ناشناخته .

فرزند شما قطعا نیاز به حمایت بیشتری نسبت به کودکان برون گرا دارد در چند روز اول ورود به یک کلاس جدید. درحالی که یک کودک برون گرا ممکن است در همان روز اول احساس طبیعی و راحتی داشته باشد. سعی کنید قبل از اولین ورود فرزندتان به کلاس جدید، باهم به کلاس رفته و به او اجازه دهید در کلاس خالی و با همراهی شما به محیط جدید آشنا شود.

اگر کودک شما قبلا با این شرایط روبرو شده و با موفقیت بر این شرایط غلبه کرده است ( مثلا قبلا به مهدکودک رفته و با آنجا انس گرفته است ) ، موفقیت یا موفقیت ها قبلیش را یاد آوری کنید. اگر مقررات مدرسه اجازه می دهد ( در بیشتر مدرسه ها موافقت می شود ) از مسئولین مدرسه درخواست کنید که کودک شما در کلاسی قرار گیرد که در ان یک دوست اختصاصی  دارد. اگر کودک را در مدرسه ای جدید ثبت نام کرده اید، قبل از شروع مدرسه و با کمک مدیر مدرسه خانواده ای را پیدا کنید که در نزدیکی محل زندگی شما هستند و فرزندشان همکلاسی کودک شما خواهد بود. سپس چند جلسه بازی را برای دو کودک ترتیب دهید تا با هم آشنا و احیانا دوست شوند. به این ترتیب کودک شما در روز اول مدرسه حداقل یک دوست  و یک آشنا در میان تمام کودکان هم مدرسه ای دارد و این خود باعث دلگرمی اوست.

هرسال ، ممکن است مدتی طول بکشد که فرزند شما به کلاس جدیدش عادت کند، اما به زودی او روالی را برای برقراری ارتباط محکم و نزدیک با معلم و همکلاسی های جدیدش پیدا خواهد کرد. به عنوان والدین او ، این خیلی مهم است که شما به طور ناگهانی و سریع و فقط به این دلیل که حالا او وارد مدرسه ابتدایی شده است انتظار داشته باشید که خجالت را کنار بگذارد. به یاد داشته باشید که کودک شما مجبور نیست ستاره کلاس باشد، و فشار آوردن به او هیچ کمکی نخواهد کرد. در عوض به او بفهمانید که آرامش او و نگاه عاقلاته به زندگی است که برای شما ارزشمند است و دانستن این مطلب به کودک کمک خواهد کرد تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد.به طور کلی، اعتدال و میانه روی را حفظ کنید: او را تشویق کنید تا از فرصت های خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کند و در عین حال تنظیم سرعت این کار را به خود او بسپارید.

آگاه باشید که از زمانی که کودکان شروع به مقایسه خود و دیگران می کنند، اذیت کردن و دست انداختن بچه های ” متفاوت ” شایع تر است و در سنین بالاتر این موضوع کمتر خواهد بود.از آنجایی که ممکن است کودک شما این اتفاقات را برای شما بازگو نکند، شما باید نشانه ها را ردیابی کنید- مثلا ممکن است او بیش از حد معمول درنگرا و گرفته شده باشد – موضوع را با معلم مطرح و بررسی کنید. همین طور به او اجازه دهید تا در مورد این وضعیت به شما اعتماد کند. سپس به همفکری راه حلی برای مقابله با مشکل ناخواسته پیدا کنید ( معلم فرزند شما بسیار می تواند مفید باشد) . برای مقابله با تمسخر دیگران ، او می تواند حرفهای دیگران را نادیده بگیرد، یا می تواند از معلمش بخواهد تا دخالت کند ( هرچند که در این صورت باید با شهرت سخن چین کنار بیاید ) اگر اذیت ها ادامه پیدا کرد، به او کمک کنید تا پاسخ های مناسبی برای حرف های آزار دهنده پیدا کند و بدون کمک دیگران مقابل اذیت کنندگان بایستد. مثلا اگر به او می گویند ” گربه ترسو ” او می تواند در جواب بگوید ” این طبیعی است ، هرکسی از یه چیزی می ترسد”. در واقع هدف شما این است که به او کمک کنید تا راه حلی پیدا کند تا در برابر اذیت کنندگان بدون انجام عمل مضر و مخرب بایستد. و تشویق او باعث می شود تا کم رویی و خچالت کم کم از بین برود و کودک شما احساس بهتری داشته باشد.

منبع :   www.babycenter

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*