هفته دهم بارداری

week10

رشد جنین در هفته دهم

اندازه جنین کمی بیش از یک انیچ ( تقریبا اندازه یک گردو ) و وزنش یک چهارم اونس است. جنین اکنون مهمترین بخش از مراحل رشد خود را تکمیل نموده است. این زمان در واقع شروع دوره ایست که به آن جنینی می گوییم، و در این دوره تمام بافتها و اندام ها به سرعت رشد می کنند. اندام های حیاتی ازجمله کلیه ها، روده ها، مغز و کبد( ساخت سلولهای قرمز خون در کبد متوقف شده است ) سرجایشان هستند و فعالیت خود را شروع کرده اند و همچنان رشد و تکامل خود را در طول دوره بارداری ادامه خواهند داد.

اگر می شد به داخل رحم خود نگاه کنید، می توانستید جزئیات بیشتر و دقیق تری را ببینید. ناخن ها بر روی انگشتان دست و پا ، موهای کرک مانند بر روی پوست شروع به رشد کرده اند.

تحولات دیگر:

اندام جنین می توانند خم شوند.دستهایش از مچ خم شده ودر مقابل قلب ( سینه ) به یکدیگر رسیده اند و پاها به اندازه ای قد کشیده اند که در جلوی بدن کاملا دیده می شوند. ستون فقرات در قسمت بالا از زیر پوست نازکش قابل مشاهده است و مهره ها، اعصاب و نخاع شروع به رشد کرده اند. پیشانی کودک شما به طور موقت در مقابل مغز متورم شده و بر روی سر که اکنون نیمی از بدن را شامل می شود دیده می شود. در هفته آینده اندازی کودک شما دو برابر خواهد شد. ( حدود سه اینچ )

تغییرات مادر در هفته دهم

احتمالا در ویزیت بعدی شما می توانید با کمک گوشی سونوگرافی که پزشک بر روی شکم شما می گذارد، صدای ضربان قلب کودک را بشنوید که بسیار سریع می زند.بسیاری از زنان می گویند که اولین صدای ضربان قلب کودک مانند صدای رعد و برق و دویدن سریع اسب بود و البته بسیار تکان دهنده.

قبل از اینکه باردار شوید رحم شما به اندازه یک گلابی است. در این هفته رحم به اندازه یک گریپ فروت شده است. ممکن است هنوز برای پوشیدن لباس بارداری خیلی زود باشد ولی احتمالا کمی لباسهایتان تنگ شده و بخصوص بزرگ شدن سینه ها برای شما کاملا محسوس است. ناحیه شکم نیز کمی حجیم شده است که اکثرا به علت نفخ می باشد. می توانید سایز لباسهای خود را برای راحتی خودتان افزایش دهید.

متناسب با توان جسمی و تناسب اندام  شما می توانید در بسیاری از فعالیتهای اجتماعی  شرکت کنید. شنا و پیاده روی بهترین انتخاب ها در کل دوره بارداری می باشد. بالا بردن توان جسمی از طریق ورزش می تواند به شما کمک کند تا اضافه وزن خود و نوزاد خود را در طول دوران بارداری تحمل کنید و در ضمن پس از زایمان به سرعت به حالت قبلی ( تناسب اندام قبل از بارداری ) بازگردید.

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

نمایش فیلم

بارداری هفته به هفته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*