چقدر طول می کشد تا من باردار شوم؟

چقدر طول می کشد تا من باردار شوم؟

mm-1

اکثر زوجهای جوان ظرف سه ماه می توانند باردار شوند. ولی عواملی چون سن بالا، داشتن برخی عادات مضر ( مانند سیگار کشیدن) ویا ابتلا به برخی بیماریها که باعث اختلال در بارداری می شود، می تواند زمان مورد نیاز برای بارداری را افزایش دهد.

تمام زوجهایی که برای باردار شدن تلاش می کنند مطابق لیست زیر احتمالا باردار می شوند:

به احتمال ۳۰ درصد در همان چرخه اول باردار می شوند ( حدود یک ماه )  – یعنی احتمال بارداری در دوره اول قاعدگی ۳۰ درصد است –

به احتمال ۵۹ در صد در سه چرخه اول باردار می شوند ( حدود سه ماه )

به احتمال ۸۰ درصد در شش چرخه اول باردار می شوند ( حدود شش ماه )

به احتمال ۸۵ درصد در ۱۲ چرخه اول باردار می شوند ( حدود یک سال )

به احتمال ۹۱ درصد در ۳۶ چرخه اول باردار می شوند ( حدود سه سال )

به احتمال ۹۳ تا ۹۵ درصد در کمتر از ۴۸ چرخه      ( حدود ۴ سال )

اگر شما یک سال برای حاملگی تلاش کرده اید و به نتیجه مثبت نرسیده اید، تصمیم عاقلانه این است که به یک متخصص باروی مراجعه نمایید. ممکن است شما به تلاش خود ادامه دهید بدون این که بدانید که یک مشکل نا باروری دارید پس بهتر است برای از دست ندادن زمان از پزشک کمک بگیرید. ساعت بیولوژیکی بدن شما متوقف نمی شود و با گذشت زمان توانایی جسمی خود را کاهش می دهید و ای اصلا خوب نیست. ( همان طور که همه می دانند بارداری در سنین بالا می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد که در سنین پایین وجود ندارند. )

اگر شما ۳۵ سال سن دارید( یا بیشتر ) باید بعد از شش ماه تلاش و عدم حصول نتیجه دلخواه به متخصص مراجعه کنید. زیرا با توجه به سن شما تمام لحظات برای شما ارزشمند هستند و انتظار بیش از شش ماه باعث ورود شما به سنین خطرناک تر برای بارداری می شود.

 

چه تعداد از زوجها برای باردار شدن نیاز به کمک دارند؟

حدود ۹۰ درصد از زوجها به صورت طبیعی می توانند باردار شوند. برای ۱۰ درصد باقیمانده معمولا مشکلات ناباروری تشخیص داده می شود( در واقع ۹۳ الی ۹۵ درصد از زوجها اگر به درستی و در طول مدت مناسبی تلاش نمایند، باردار خواهند شد و فقط درصد کمی نیاز به کمک پزشک دارند‌)

” ناباروری ” به سادگی و بعد از یک سال تلاش بی نتیجه قابل تشخیص است. وقتی زوجها پس از تشخیص ناباوری ( پس از یکسال ) به پزشک مراجعه می کنند، تعداد زیادی از آنها می توانند با درمانهای ساده به نتیجه مطلوب برسند و بقیه می توانند از درمان های پیچیده تر مانند اهدای اسپرم ، رحم جایگزین و غیره باردار شوند.

 

تاثیر سن در شانس بارداری

سن بالاتر باعث افزایش زمان انتظار برای بارداری می شود.بعد از یکسال تلاش ۸۶ درصد از زنان سالم که حدود ۲۰ سال سن دارند باردار می شوند و این آمار برای زنان سالم ۴۰ ساله ۳۶ درصد خواهد بود و این کاهش درصد شانس باروری به علت افزایش سن اتفاق می افتد.

به طور میانگین بهترین زمان بارداری زنان سن ۲۴ سالگی است و این شانس تا ۳۰ سالگی در حال کاهش است. به عبارت دیگر شانس بارداری زنان تا رسیدن به ۲۴ سالگی درحال افزایش است و سن ۲۴ بالاترین آمادگی برای حامله شدن می باشد و بعد از ۲۴ این شانس رو به کاهش گذاشته و با افزایش سن ، حاملگی نیز سخت تر می شود. اگرچه این شانس صفر نمی شود و زنانی وجود دارند که در ۴۰ سالگی هم بارداری سالمی را تجربه نموده اند.

 

آیا من می توانم سریعتر باردار شوم؟

خوشبختانه پاسخ این سوال مثبت است. چند راه کار برای افزایش شانس بارداری وجود دارد که با استفاده از آنها شما زودتر حامله خواهید شد.

اول : زمان تخمک گذاری خود را پیدا کنید.   شما فقط وقتی می توانید باردار شوید که تخمک گذاری ( آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ) اتفاق افتاده یاشد. چند روش ساده برای پیدا کردن زمان تخمک گذاری وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد.   روش محاسبه زمان تخمک گذاری

دوم : زمان نزدیکی و تنظیم آن با تخمک گذاری.    مطالعات نشان می دهد که زوجهایی که برنامه و زمان معاشقه ( نزدیکی ) خود را با زمان تخمک گذاری تنظیم می کنند، سریعتر باردار می شوند. ( بهترین زمان برای نزدیکی با همسر دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری و ۲۴ ساعت بعد از آن می باشد)

مطابق یک تحقیق، میزان بارداری زوجهایی را که زمان مقاربت خود را با زمان تخمک گذاری تنظیم نموده اند در مقایسه با دیگران افزایش داشته است:

احتمال بارداری در یک ماه اول ۳۸ درصد

احتمال بارداری در سه ماه اول ۶۸ درصد

احتمال بارداری در شش ماه اول ۸۱ درصد

احتمال بارداری در یک سال اول ۹۲ درصد

سوم: بدن خود را برای بارداری آماده کنید.   سلامت عمومی و سلامت اندام های تولید مثل دو رکن بسیار مهم و موثر در بارداری شما هستند. پس یک زمان چکاپ و مشاوره با یک پزشک یا ماما تنظیم کنید و درباره مواد غذایی مورد نیاز برای بارداری و ذخیره آنها در بدن از طریق تغذیه مناسب را فرا بگیرید. همین طور درباره تناسب اندام ، وزن و شرایط عمومی بدن خود با پزشک مشورت کنید.

منبع : www.babycenter.com

نحوه تفسیر نتیجه آزمایش خون برای بارداری

دانلود کنید:

 • نرم افزار محاسبه زمان تخمک گذاری  دانلود

 • بسته آموزش تصویری یوگا در بارداری   دانلود

 • بسته آموزش تصویری ورزش در بارداری  دانلود

 • فیلم بارداری در ۵ دقیقه دانلود

شما با خرید این بسته علاوه بر بهره مندی از مطالب آموزنده داخل آن ، از سایت نی نی رشد حمایت می کنید.

۱۷ نظر

 1. با تشکر از مطالب مفیدتون من یه مشکلی دارم و اونم اینه که به علت کاهش لذت توسط کاندوم شوهر به ندرت ازش استفاده میکنه و من همیشه استرس بارداری رو دارم…و دیروز طی رابطه ای که با همسرم داشتم و اطمینان دارم که منی داخل ریخته نشده با این حال شوهرم همیشه به من میگه از قرصای اورِژانسی استفاده کنم . و میدونم که مصرف زیاد این قرصا ضرر داره….حالا الان من این قرصو نخوردم و لی از طرفی هم استرس بارداری دارم …..به نظرتون بارداری رخ داده یا نه؟

  • با سلام
   از آنجایی که فرمودید که تخلیه خارج از بدن شما انجام شده، احتمال بارداری بسیار پایین است. ولی خوب حتی ماده شفافی که از مرد خارج می شود درصد خیلی کمی اسپرم در خود دارد. بنابراین نمی توان به صورت قطعی احتمال بارداری را رد کرد.

 2. سلام
  من چهارساله ازدواج کردم و پریودم تقریبا نامرتبه
  و دوساله که برای جلوگیری از روش محاسبه زمان تخمکگذاری استفاده میکنم
  بادکتر زنانم مشورت کردم گفت این روش درصد خطاش بالاست و امکان بارداری وجود داره
  من سابقه کیست هم دارم که پاره شد و تو لگن ریخت
  حالا باتوجه به حرفای دکترم و اینکه من با این روش جلوگیری باردارنشدم خیلی نگران ام که مبادا مشکل نازایی داشته باشیم
  خواهش مکنم کمک کنید

 3. سلام
  من تقریبا ۸ سال که ازدواج کردم و الان ۳۲ سال سن دارم و روش جلوگیریمون هم کاندوم بوده . ۳ ماه که جلوگیری نکردیم و لی حامله نشدم خیلی نگرانم ایا سنم بالاس برای بارداری و این که مشکل نازایی پیدا کرده باشم
  لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم 🙁

 4. سلام من ۴ساله که ازدواج کردم .الان ۳ماهه که اقدام کردم برای بارداری ولی هنوز خبری از بارداری نیست !در سال اول ازدواجمون هم یک سقط جنین (که خودمون با آگاهی این کار و کردیم )داشتم آیا ممکن است که مشکل ناباروری داشته باشم؟البته پیش دکتر متخصص مراجعه کردم و گفته که همه چیز نرماله!لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

 5. سلام خسته نباشید
  من دو روز قبل از پریود لکه بینی دارم مثل روز اول پریوده میاد قطع میشه بعد ۶ روز پریود میشوم
  یه ماه است که برا بارداری اقدام کردم ولی حامله نشدم این ماه .همه هورمونام نرماله سونگرافی گفت تخمدانات یکم ضعیف کار می کنن هورمون پرو لاکتینم ۳۹/۵ هست قبلا ۴۲ بود قرص داد دکترم بازم این ماه قرص داد ولی نخوردم از نگرانی دارم خفه می شم کمکم کنین

 6. باسلام من قبل ازاینکه اقدام برای بارداری کنم به دکترمراجعه کردم آزمایش انجام دادم سالم بودفقط آهن خونم پایین بودکه فولیک اسیددارم میخورم سونوگرافی وپاپ اسمیرم انجام دادم همه سالم بودروش جلوگیریمونم طبیعی بوده الان دوماه هست که جلوگیری نکردم اما باردارنشدم خیلی ناراحتم چه بایدبکنم دوره های پریودیمم۳۰روزست بعضی مواقع دو روزعقب وجلومیوفته خواهشا راهنمایی کنید

 7. سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون

 8. سلام من ٧ساله که ازدواج کردم۶ماهه تصمیم به باردارشدن گرفتم
  ..آزمایش دادم کمبودآهن دارم, تاالان روشهای جلوگیریمون طبیعی بوده
  ولی بعد۶ماه هنوز باردارنیستم

  راهنماییم کنید

  • سلام اول باید عرض کنم که بنده پزشک نیستم و تمام مطالب این سایت فقط جنبه اطلاع رسانی دارد نه جنبه درمانی
   برای افزایش شانس بارداری باید به تغذیه ، ورزش ، آرامش و دوری از استرس ، و ارتباط خوب عاطفی با همسر خود بپردازید.
   اگر سن شما کمتر از بیش از ۳۰ سال است و بعد از ۳ ماه باردار نشده اید، حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید
   برای سنین پایین تر ۶ ماه تا ۹ ماه اگر بارداری اتفاق نیافتاد باید به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید

 9. سلام خسته نباشی۳۵سالمه یک دختر۱۲ ساله دارم سه سال که جلوگیری نمکنیم باردار نشدیم طی برسی ها اسپرم شوهرم پنج میلیونه وواریکوسل خفیف سمت بیضه چپ داره خودم چسبندگی لوله داشتم که باز شده حلا نمی دونم اصلا باردار می شم جای امید واری است که به طور طبیعی باردار میشم لطفا کمکم کنین ی راه حل به من لگین ممنون از لطف وتوجه شما

  • سلام
   اول براتون آرزو می کنم به خواستتون برسید.
   با توجه به سن شما و اگر قصد بارداری دارید، باید زمان رو از دست ندید. به متخصص نازایی مراجعه کنید. من پزشک نیستم ولی مطمئن هستم که با شرایط شما هم میشه به صورت طبیعی باردار شد. باید با مشورت پزشک راه های تسریع و تسهیل در بارداری را استفاده کنید.

 10. سلام .قصد بارداری دوم دارم.ماه اول اقدام کردم نشد.و الان دوماهه پریود نشدم سونو دادم مشکلی نبود.به خاطر استرس احتمالا پریود نمیشم.میشه با وجود اینکه هنوز پریود نشدم اقدام به بارداری کنم.امکان بارداری هست????یه راهنمایی لطفا

 11. سلام.من بیسویک سالمه.شش ماهه عروسی کردم.شوهرم خیلی به بچه علاقه داره.الان شش ماهه اقدام کردم ولی هنوز بچه دهر نشدم.

  • سلام
   سن خوبی برای بارداری است. در باره تغذیه ، روشهای بارداری مطالعه بفرمایید.
   با توجه به سن شما ، توصیه می شود که اگر بعد از یکسال اقدام ، به نتیجه نرسیدید به پزشک مراجعه بفرمایید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*