آزمایشات مورد نیاز در دوران بارداری

doctor-1

کدام آزمایش ها در دروان بارداری مورد نیاز است؟

معمولا پزشک تعدادی آزمایش تشخیصی و هیمن طور غربالگری ژنتیکی را برای شما در دوران بارداری تجویز خواهد کرد. این آزمایشها شامل : آزمایش خون ساده ( برای بعضی از افراد نیاز به آزمایشات دقیقتر وجود دارد و انجام بعضی از آنها اختیاری است ). قبل از انجام هر آزمایشی ، از شما درباره اقدامات مراقبتی ، چه اقداماتی و چگونگی انجام آنها سوال می شود، بهرحال هر آزمایش ریسک هم به همراه دارد و نتایج آزمایش ها نیز می تواند مفید باشند.

بسیاری از آزمایشات پیش از تولد برای اهداف تشخیصی و غربالگری انجام می شوند. تست های غربالگری علائم هشدار دهنده ای هستند که شما را برای شرایط خاص آماده می کنند اما فقط یک آزمایش تشخیص می تواند به طور مطمئن وجود یک مشکل را در مادر یا فرزند مشخص کند.

انتخاب های شما در سه ماهه اول باردرای:

تستهای غربالگری سه ماهه اول بارداری: این تست که نسبتا جدید است ترکیبی از یک اسکن گردن و یک آزمایش خون برای اندازه گیری میزان دو پروتئین. اسکن گردن با استفاده از سونوگرافی و به منظور اندازه گیری فضای روشن در بافت پشت گردن کودک درحال رشد انجام می شود. اسکن معمولا بین هفته های ۱۱تا پایان هفته ۱۳ انجام می شود و آزمایش خون نیز در همان زمان یا اندکی زودتر انجام می شود. اولین تست غربالگری در سه ماهه اول باردری اطلاعاتی به پزشک می دهد که می توان شانس ابتلا به سندرم  و خطر ابتلا به چند بیماری و مشکل دیگر را در کودک شما مشخص نمود. اگرچه غربالگری توانایی تشخیص به پزشک نمی دهد ولی کمک می کند که شما تصمیم بگیرید برای انجام آزمایشات تخصصی مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS ) که کمی خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

ازمایش پرزهای جفتی ( cvs ): در این آزمایش تعدادی از سلولهای جفت جمع آوری می شود و آنها با برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی ارسال می کنند. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا کودک شما مشکل یا ناهنجاری کروموزومی وژنتیکی دارد یا خیر. البته این آزمایش به خاطر افزایش خطر سقط جنین، معمولا به تمام زنان باردار توصیه نمی شود. این تست بین هفته های ۱۱ و ۱۲ انجام می شود و جایگزین مناسبی برای تست دیگری به نام آمنیوسنتز است که بین هفته های ۱۶ و ۲۰ انجام می شود.

منبع: www.babycenter.com

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*