سه سوال مهم درباره اولین معاینه بارداری

doctor-1

سه سوال درباره اولین معاینه پیش از تولد

برای اغلب زنان همین چند هفته هفتم و هشتم بهترین زمان است تا به پزشک خود مراجعه نموده و معاینات پیش از بارداری را انجام دهند. مراقبت خوب در دوران بارداری کمک می کند تا کودک شما زندگی سالمی را شروع کند.

سوال اول:   چگونه خود را برای اولین معاینه آماده کنیم؟

تمام سوالات خود را بنویسید، و با خود ببرید تا از زمان خود ( در نوبت معاینه ) بهترین استفاده را کرده باشید، ویک مشاور حرفه ای پیدا کنید( این چیزی است که شما واقعا به آن نیاز دارید) هراحساس و هر نگرانی خود را بنویسید و متذکر شوید حتی اگر خیلی ناچیز باشند. لیست کاملی از داروهایی که مصرف می کنید ( تجویز شده ها، داروهایی که خودسرانه مصرف می کنید و حتی مکملها ) این کمک می کند تا پزشک بتواند ارزیابی درستی از وضعیت شما داشته باشد.

به تقویم خود نگاه کنید و تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی خود را یاداشت کنید. پزشک یا ماما این تاریخ را برای محاسبه زمان بارداری شما و زمان تولد کودک شما استفاده می کنند.( اگر شما دوره قاعدگی نامنظمی دارید نگران نباشید، اگر تاریخ اولین روز پریود خود را نمی دانید به وسیله سونوگرافی می توان آن را تخمین زد)

وقت بگذارید و در باره تارخچه سلامت خانواده خود و همسرتان مطالبی را جمع آوری کنید، اگر درباره مشکلات ژنتیکی فامیل خود اطمینان ندارید، درباره والدین خود و بستگان نزدیک بررسی کنید. پزشک در این باره از شما سوال خواهد کرد تا بتواند توصیه های مناسب قبل از تولد را برای شما داشته باشد.

سوال دوم:  در اولین روز معاینه چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

پزشک معمولا با سوال درباره اینکه چه احساسی از نظر جسمی و عاطفی دارید شروع خواهد کرد و اینکه آیا شما شکایت ( درد، استرس، خونریزی و غیره) خاصی دارید یا نه ، و شما چه سوالاتی در ذهن دارید. ممکن است سوالاتی دیگری نیز پرسیده شود که بستگی به تجربیات پزشک شما دارد.

هدف از این ملاقات این است که ببینیم که چه اقداماتی در دوران بارداری باید انجام دهیم  و اطلاعات مورد نیاز شما برای حفظ سلامت خود و کودکتان در اختیار شما قرار گیرد. پزشک یا ماما وزن ، فشارخون ، ادرار و اندازه شکم شما را چک خواهند کرد. موقعیت کودک شما را چک می کنند و به صدای ضربان قلب او گوش می دهند و تستها و آزمایشات دیگری که برای تشخیص هرگونه عارضه و مشکل احتمالی نیاز است را انجام خواهد داد.

و درآخر تمام نتایج و یافته های خود را با شما مرور می کند و تغییرات و اتفاقات طبیعی را برایتان توضیح می دهد و علائم هشدار دهنده ای که ممکن است اتفاق بیافتند را متذکر می شوند و همین طور توصیه هایی در باره مسائل زندگی روزمره ( مانند اهمیت تغذیه مناسب ، اجتناب از دخانیات و الکل ) و برخی از آزمایشات اختیاری که ممکن است شما تمایل به انجام آنها داشته باشید.

سوال سوم: آیا نیاز است که همسرم هم با من برای معاینه اول بیاید؟

این تصمیم با خود شماست. بیشتر زوج ها ترجیح می دهند اولین معاینه بارداری را باهم مراجعه کنند به خصوص که اولین سونوگرافی و نتیجه قطعی بارداری در اولین معاینه مشخص می شود. بیش از نیمی از زنان نسبت به حضور همسرشان در مراحل بارداری علاقمند هستند و همراهی ایشان در آزمایشات و معاینه های بارداری را دوست دارند.

منبع: www.babycenter.com

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*