هفته هفتم بارداری

اخبار مهم این هفته

week7

دست ها و پاها رشد کرده و در انتهای بازوها و پاها قابل تشخیص هستند اگرچه بیشتر شبیه انتهای یک پارو صاف و گوشتی به نظر می رسند و شما آرزو می کنید که انها در دست بگیرید و یا قلقلک دهید. از نظر پزشکی او هنوز یک جنین است و یک دم کوچک دارد که در هفته های بعد از بین خواهد رفت و این تنها چیزی است در بدن او کوچکتر می شود نه بزرگتر. اندازه جنین شما دو برابر هفته قبل شده است و درحدود نیم انیچ طول دارد. ( به اندازه یک زغال اخته )

اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید می توانستید پلک ها را تشخیص دهید که کمی رنگین هستند همانند نوک بینی اش و رگهای کوچکی که زیر پوست نازک دیده می شوند. دو نیم کره مغز رشد می کنند و کبد سلولهای قرمزخون را تولید می کند تا زمانی که سلولهای مغز استخوان این وظیفه را به عهده بگیرند. جنین حالا یک آپاندیس و لوزالمعده دارد که با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. با رشد روده یک حلقه در امتداد بند ناف تشکیل شده که اکنون از عروق خونی متمایز شده است.

تغییرات مادر در این هفته

اندازه رحم شما در پنج هفته گذشته دو برابر شده است و احتمالا به لطف بیماری صبحگاهی غذا خوردن یک کار سخت و طاقت فرسا شده است و البته در این مورد در زنان یکسان نیست. ( اگر شما احساس خوبی دارید وبه راحتی غذا می خورید اصلا جای نگرانی نیست، شما شانس خوبی دارید)

احتمالا شما بیشتر از قبل نیاز به تخلیه مثانه ( ادرار) دارید زیرا حجم خون شما افزایش پیدا کرده و کلیه ها مایع بیشتری را تولید می کنند.( اکنون شما ۱۰ درصد خون بیشتری نسبت به قبل از بارداری دارید. و تا پایان دوره بارداری ۴۰ تا ۴۵درصد خون بیشتری در رگهای خود خواهید داشت تا به نیازهای کودکتان پاسخ دهید.) همین طور که رحم شما رشد می کند فشار بر روی مثانه بیشتر می شود و حتی ممکن است شمارا مجبور به حمام رفتن کند.

حدود نیمی از زنان در سه ماهه اول احساس تهوع دارند، پس از ۱۴ هفته تسکین پیدا می کنند.(کاهش حالت تهوع) و برای بیشتر بقیه زنان نیز ممکن است این حالت را یک ماه دیگر و شاید هم بیشتر داشته باشند( این بدشانسی است ). البته نیاز به تخلیه ادرار بیشتر، شایع تر است.

 در این هفته انجام دهید

یک عکس از شکم خود بگیرید.  آیا کسی را دارید که قبل از ظاهر شدن علائم ظاهری بارداری از شما عکسی بگیرد. سعی کنید از این به بعد هر ماه یک عکس از خود بگیرید. مقایسه این عکس ها برایتان بسیار جالب خواهد بود و البته یادگاری خیلی خوبی است. پیشنهاد می کنیم که یک لباس مناسب انتخاب کنید و تمام عکس ها را با آن بگیرید و سعی کنید عکس ها را در یک محل ثابت و با یک ژست یکسان بگیرید. عکس های سیاه و سفید و عکس های نیمه برهنه می توانند زیبا تر باشند.

منبع:  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

نمایش فیلم

بارداری هفته به هفته

سه سوال مهم درباره اولین معاینه دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*