هفته پنجم بارداری

جنین در هفته پنجم بارداری

week5

در اعماق رحم جنین شما با سرعت سرسام آوری در حال رشد است. اکنون او به اندازه یک دانه کنجد است و بیشتر شبیه یک بچه قوربافه است تا یک انسان. او حال از سه لایه تشکیل شده است- اکتودرم ، مزودرم ، آندودرم که بعد ها تما اندام ها و بافتها را تشکیل خواهد داد.

لوله عصبی شامل مغز ، نخاع ، اعصاب و ستون فقرات جوانه زده است و در لایه بالایی که اکتودرم نامیده می شود رشد خود را شروع کرده است. این لایه همچنین پوست ،‌مو ، ناخن ، غدد پستانی و عرق و مینای دندان را خواهد ساخت.

قلب و سیستم گرش خون در لایه میانی یا مزودرم شکل خواهد گرفت.( این هفته درواقع قلب کوچولویی شروع به تقسیم شدن کرده است). لایه مزودرم همچنین عضروف ، استخوان و بافت زیر جلدی ( زیر پوست )را خواهد ساخت.

لایه سوم یا آندودرم نیز شامل ریه ها ، روده ها ، سیستم ادرار ابتدایی ،تیروئید ، کبد و پانکراس است که در آینده ساخته خواهند شد. در عین حال جفت ابتدایی و بند ناف که به عنوان مسئول تامین اکسیژن و مواد غذایی در حال کار هستند.

مادر در هفته پنجم

شما احتمالا برخی از ناراحتی های مربوط به بارداری را تجربه می کنید. بسیاری از زنان در اوایل این هفته سینه درد ، خستگی، و تکرر ادرار خواهند داشت. شما احتمالا  حالت تهوع خواهید داشت و این حالت معمولا در هفته های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

دنیا اطراف هیچ نشانه ای از تغییرات چشمگیر درون شما نمی بیند بجز اینکه شما چیزهایی را ترک کرده اید و علاقه مند به مطالعه درباره بارداری پیدا کرده اید و امثال این.

( مراجعه کنید به بخش ۱۰ چیز که باید قبل از بارداری ترک کنید )

شما همچنین می توانید یک برنامه ورزش دوران بارداری را شروع کنید. این می تواند به شما کمک کند تا قدرت و استقامت لازم برای حمل وزن اضافی را در آینده نزدیک کسب کنید. همین طور ورزش می تواند از برخی دردهای دوران حاملگی جلوگیری کند ، و استرس های این دوران را کاهش دهد. ورزش شما را برای تحمل سختی های فیزیکی آماده می کند.

در نهایت می تواند به شما کمک کند تا بعد از زایمان ، آسانتر به حالت عادی خود بازگردید اگر برخی از این ورزش ها را در دوران بارداری نیز ادامه دهید. ورزشهایی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن حرکات و فعالیت های سبک ، برای شما لذت بخش باشد. پیاده روی و شنا انتخاب های خوبی هستند برای زنان باردار.

مشارکت و همراهی پدران در دروان بارداری بسیار مفید و ارزشمند است.

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

نمایش فیلم

بارداری هفته به هفته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*