چرا کودکم دیگران را گاز می گیرد ؟

چرا کودکم دیگران را گاز می گیرد ؟

نوزادان به مکیدن و گاز گرفتن علاقه ی زیادی دارند . آنها معمولا تا سن یک و نیم سالگی وسایل خانه ، اسباب بازی هایشان و هر چیز دیگری را که پیدا کنند ، گاز می زنند .

گاهی اوقات نیز کودکان دیگران را گاز می گیرند . معمولا وقتی لثه های بچه تورم می کند ، آناه علاقه ی زیادی به گاز گرفتن پیدا می کنند ، اگر چه گاز گرفتن های کودک درد شدیدی دارد ، ولی والدین باید بدانند که کودکشان این کار را انجام نمی دهد ، و به ندرت پیش می آید که بچه ها دیگران را عمدا گاز می گیرند . گاهی اوقات مادران نسبت به این مساله خیلی حساس می شوند و فکر می کنند که باید کودکشان را تنبیه کنند ، ولی اینقدر حساسیت نشان دادن نسبت به این مساله ضروری نیست .وقتی کودکی پستان مادرش را گاز می گیرد ، مادر باید پستانش را از دهان او بیرون بیاورد و بگوید نباید آن را گاز بگیرد .

گاز گرفتن های یک نوزاد با گاز گرفتن های ی بچه ی دوساله تفاوت دارد . گاهی وقات بچه ها ی نوپا نمی توانند خشم و عصبانیت خودشان را ابراز کنند به همین دلیل دیگران را گاز می گیرند . والدین این بجه ها مشکلات آنها را درک می کنند. وقتی کودکی دیگران را گاز می گیرد ف مادر باید به کودکش بگوید که این کار بدی است و او نباید این کار را بکند . مادر می تواند به کودکشش بگوید «می دونم عصبانی هستی ولی نباید کسی را گاز بگیری. وقتی از چیزی عصبی هستی ، باید با روش های دیگه ای به من بگی از چی ناراحت هستی و نباید کسی رو گاز بگیری »مادر باید بلافاصله قاطعانه به کودکش بگوید که گاز گرفتن دیگران کار درستی نیست .

اگر حرف زدن با کودک فایده ای نداشت و او همچنان به کار خودش ادامه می داد ، مادر باید از کوکش قهر کند و به او بگوید اگر باز کسی را گاز بگیرد با او اشتی نمی کند . مادر کودک را مدتی کوتاه در اتاق خودش تنها بگذارد . بچه ها معمولا دوست دارند مادرشان را خوشحال کنند ، بنابراین با این کار مادر احتمال این که کودک ، دیگران را گاز بگیرد ،خیلی کم می شود .

گاهی وقتی کودک ، کسی را گاز می گیرد ؛والدینش او را گاز می گیرند تا او متوجه شود کارش چقدر خطر ناک است ف ولی کار خیلی اشتباهی است . اول اینکه به فرزندتان می گویید که گاز گرفتن کار بدی است ولی خودتان آن کا را انجام می دهید . دوم اینکه کودک نمی تواند خودش را جای دیگران بگذارد و دردی که دیگران می کشند را درک کند ، چون معمولا والدین آنها را محکم گاز نمی گیرند . به جای این کارها بهتر است به او یاد بدهید که چگونه با دیگران بهتر رفتار کند .

اگر کودکی زیاد دیگران را گاز می گیرد ، مشکل او شاید جدی تر از اینها باشد . در چنین شرایطی تذکر دادن به کودک یا محدود کردن او فایده ای ندارد .گاز گرفتن به خاطر خشم ، عصبانیت و ناامیدی کودک است ، بنابراین مساله را ریشه یابی کنید و ببینید مشکل از کجاست . شاید در خانواده ی شما مشکلی وجود دارد یا به کودکتان به اندازه ی کافی توجه نمی کنید . اگر خودتان دلیل گاز گرفتن کودکتان را متوجه نشوید ، سعی کنید از یک پزشک یا روانشناس در زینه ی مشکلات و مسائل خانوادگی کمک بگیرید .

برگرفته از کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا ۵ سالگی دکتر رابین گلدستاین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*