حسادت بین بچه ها

حسادت خواهر و برادر

موقعیت

پسرم همیشه خودش را با برادرش مقایسه می کند و هر مسئله ی روز مره ای را به نوعی رقابت تبدیل می کند . مهم نیست که برادرش چه کاری می کند یا چه چیزی دارد ، تضمین می کنم که هر چه دارد ، بزرگتر ، بهتر ، سریعتر و جالب تر از چیزی است که او دارد .

فکر کنید .

حسادت به عنوان (احساس ناراحتی از کسی به دلیل موفقیت یا امتیازات آن شخص )تعریف شده است . رابطه ی خواهر وبرادر ها زمینه ی بسیار مستعدی برای رشد حسادت است . تنها حضور خواهر یابرادری در خانواده به معنای فرصتی کمتر برای فرزندتان است . این وضعیت ، مدام منابعی را به او می دهد که ارزش خود را اندازه گیری کند . وظیفه ی ما به عنوان پدر یا مادر این است که به هر یک از فرزندانمان کمک کنیم احساس خوبی در مورد خود داشته و از موفقیت هایش احساس رضایت کند ، در حالی که این شهامت را می یابد که در عین حال برای موفقیت های خواهر و برادر هایش نیز احساس خوشحالی کند .

راه حل ها

۱٫ حس حسادت فرزندتان را تصدیق کنید . وقتی فرزندتان بداند که شما احساس او را درک می کنید ، مجبور نیست نظرش را به شما یا به خودش ثابت کند . اغلب بچه ی کوچک تر در مورد امتیازات خواهر یا برادر بزرگتر خود احساس حسادت می کند . به جای تحقیر کردن فرزندتان به خاطر احساساتش ، علائق او را تصدیق کنید . مثلا:قول می دهم که دلت می خواست می توانستی دوچرخه ای بزرگ مانند دوچرخه بوبا داشته باشی . فکر می کنی وقتی ۱۲ ساله شدی چه نوع دوچرخه ای خواهی داشت ؟

۲٫ به فرزندتان کمک کنید تا بر نیاز های خود متمرکز شود نه بر آنچه که برادر یا خواهرش دارد . اگر او می گوید :چرا او باید یک ساندویچ کامل بخورد و من فقط یک ساندویچ نصف؟
می توانید پاسخ دهید هنوز گرسنه ای ؟ باز هم ساندویچ می خواهی ؟او شاید فورا به این نتیجه برسد که ساندویج بیشتری نمی خواهد . به خاطر می آورم روزی مشغول تماشای خواهرم بودم که پوشک پسر نوزادش را عوض می کرد . نوزاد عطسه کرد و خواهرم شعر می خواند : عافیت باشه ، عافیت باشه ، عافیت باشه و کف پایش راب ه ارامی قلقلک می داد .
دختره ۵ ساله او گفت چرا هیچ وقت این کار را با من نمی کنی ؟ چند دقیقه بعد دختر خواهرم عطسه کرد . خواهرم بسیار عاقل بود ، به طرف او رفت و در حالی که شعر می خواند : عافیت باشه ، عافیت باشه ، عافیت باشه .شکم او را قلقلک می داد . سارا فورا از خجالت قرمز شد چرا که فهمید چقدر احمقانه است مانند یک نوزاد با او برخورد شود . بعد ، خواهرم چند دقیقه دخترش دادر بغل گرفت و او را نوازش کرد . این همان توجهی بود که کودک واقعا به آن نیاز داشت .

۳٫هیچ وقت فرزندتان را برای تشویق به فرمانبرداری با هم مقایسه نکنید . اتاق برادرت تمیز و زیباست . آیا تو می توانی کاری کنی که اتاقت مانند اتاق او شود ؟، خواهر تو همیشه تکالیفش را بدون یاد آوری انجام می دهد . و خواهر کوچولوی تو نمی ترسد که از سرسره پایین بیاید . مقایسه کردن ، زمینه ساز حسادت و تنفر است زیرا بچه ها احساس می کنند که عشق و توجه شما به مقایسه س بین انها بستگی دارد .

۴٫به فرزندتان کمک کنید تا نقاط قوت خود را ببیند و تحسین کند . در مورد کارهایی که بخوبی انجام یم دهد ، نظری بدهید و کاری را که به خوبی انجام داده ، تحسین کنید . اورا تشویق کنید تا مهارتهای خود را گسترش دهد . اگر خواهر یا برادر کوچکتر ی همیشه خود را در سایه ی برادر بزرگترش حس می کند ، سعی کنید اورا به زمینه های متفاوتی هدایت کنید . مثلا ، اگر برادر بزرگتر مهارت زیادی در فوتبال دارد ، پسر کوچک تر تان را در کلاس بسکتبال ثبت نام کنید بدون مقایسه خود با دیگری ، توانایی هایش را رشد دهد .

برگرفته از کتاب راهنمای کامل تربیت کودک .الیزابت پنتلی . انتشارات صابرین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*