هفته اول و دوم بارداری

نوزاد شما چگونه رشد می کند؟

baby-3

پیش از آنکه کودک شما رشد خود را شروع کند شما درحال آماده کردن صحنه و مقدمات لازم هستید. در هفته گذشته  با افزایش میزان استروژن و پروژسترون  به وسیله جریان خون شما تغییرات باشکوهی در رحم شما ایجاد شده و خونی غنی از بافت های پوششی حمایت از تخم بارور شده را شروع می کنند.

درهمان زمان در تخمدان ، تخم ها درون مایعه به نام فولیکول درحال رسیده شدن هستند. در ابتدای این هفته شما تخمک گذاری می کنید. یکی از تخم ها از فولیکول خارج شده و از تخمدان خارج شده و وارد لوله فالوپ می شود.

 مرحله بعدی پس از تخمک گذاری ( آمادگی برای حاملگی ) بارور شدن تخمک می باشد. با آزاد شدن حدود ۲۵۰ میلیون اسپرم در دهانه رحم یک مسابقه بزرگ شروع می شود و تمام آنها تلاش می کنن د تا به تخم برسند. اما فقط یکی موفق خواهد شد. از بین همه آنها تقریبا ۴۰۰  اسپرم خود را به لوله فالوپ می رسانند و بقیه در طول مسیر خواهند مرد. مسابقه ادامه پیدا می کند تا یکی از اسپرم ها بتوانند خود را به غشای تخم برسانند و از آن عبور کرده و لقاح را به پایان برساند. این مسابقه در حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.

در طول ده تا ۳۰ ساعت آینده هسته اسپرم با تخم ترکیب می شوند و ترکیبات ژنتیکی خود را به اشتراک می گذارند. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y باشد فرزند شما پسر خواهد شد و اگر حاوی کروموزوم X باشد شما صاحب دختر خواهید شد. طی یک سفر سه تا چهار روزه تحم بارور شده از لوله فالوپ به رحم منتقل می شود. این تخم رشد می کند و به دو سلول تقسیم می شود، سپس این تقسیم شدن ها ادامه پیدا می کند و هر بار تعداد سلول ها دو برابر می شود. یک لایه محافظ به دور این تخم تشکیل شده و بقیه مراحل رشد درون این کیسه محافظ انجام خواهدشد.

در پایان هفت اول شما یک توده کوچک سلولی دارید که درون کیسه ای در رحم محافظت می شود.

تغییرات بدن مادر در هفته اول و دوم  باردرای

آخرین پریود شما ۱۲ الی ۱۶ روز پیش شروع شد، بنابراین شما یا تخمک گذاری را انجام داده اید و یا درحال انجام هستید. شاید عجیب به نظر برسد، پزشک موعد مقرر ( و سن حاملگی نوزاد شما ) را از روی اولین روز از آخرین پریود شما محاسبه می کند.

دوره بارداری حدود ۳۸ هفته از زمان لقاح طول خواهد کشید ولی تعیین زمان دقیق لقاح ( ترکیب اسپرم و تخم ) کمی مشکل است و پزشکان و ماماها خیلی ساده ۴۰ هفته را از اولین روز آخرین قاعدگی شما را برای دوران بارداری مد نظر قرارمی دهند. به همین دلیل شما در حال حاضر برای شما دو هفته بارداری در نظر گرفته می شود.

اتفاقات زیادی باید رخ دهد ولی زمانبندی برای این موضوع تقریبا همه چیز است. برای افزایش شانس بارداری بهترین زمان برای نزدیکی با همسرتان، ۷۲ ساعت قبل از تخمک گذاری و ۲۴ ساعت بعد از آن است.( به این معنی که حداکثر طول عمر یک اسپرم درون رحم ۷۲ ساعت و طول عمر تخم بعد از تخمک گذاری ۲۴ ساعت است )

تردید نکنید اکنون وقت آن است که همسرتان تقویم خود را پاک کنند و زمان زیادی را باهم عشق بازی کنید.

دانستن اینکه زمان تخمک گذاری برای شما چه موقع است می تواند در افزایش شانس بارداریتان مفید باشد. نحوه رابطه شما با همسرتان در موقع عشق بازی و نزدیکی می تواند کودک آیند شما را تحت تاثیر قراردهد. و در نهایت هرگون اضطراب بی مورد را از خود و همسرتان دور کنید و بدانید اکثر زوجهای جوان بیش از یک بار تلاش می کنند تا خبردار شوند که فرزندی در راه دارند.

اگر هنوز مصرف الکل ، دخانیات و داروهای غیر ضروری را متوقف نکرده اید، همین امروز تصمیم بگیرید و اقدام کنید.( اگرچه کمی دیر شده است ولی ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است )

 منبع:  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط

نمایش فیلم

بارداری هفته به هفته

۲ نظر

  1. با سلام و خسته نباشی خدمت شما

    دو بار در ۸ و ۱۱ تیر اقدام به بارداری کردم و دیروز عصر (۲۳تیر) یعنی ۴ روز قیل از پریودی بعدی ام، لکه بینی داشتم.مانند دوران پریودی است ولی خیلی کمتر هستش. آیا دلیل آن لانه گزینی است؟اگر هست تا چند روز لکه بینی ادامه داشته باشه منطقی است؟
    لطفا راهنمایی کنید

  2. bale ehtemalan, vali benazaram ye teste khoon bedid sari maaloom mikone, in faghat in mah jologiri nakardam,dirooz baya dperiod mishodam nashodam raftam emrooz teste khoon dadam mosbat bood, hata noskheye pezeshk ham nemikhast

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*