سوء تغذیه در دوران قبل از ازدواج و بارداری

سوء تغذیه در دوران قبل از ازدواج و بارداری

بعضی از دختران جوان قبل از ازدواج ، برای حفظ زیبایی اندام ، رژیم غذایی گرفته و کم می خورند ، بنابراین بیشتر دچار سوءتغذیه و کم خونی می شوند . این خانم ها اگر با سوء تغذیه ی طولانی ، باردار گردند ، سوءتغذیه انها در این دوران ، مخصوصا در سه ماه اول حاملگی ادامه یافته و نه فقط دوران بارداریرا به راحتی و بدون عوارض طی نخواهند کرد ، بلکه جنین داخل رحم آنها نیز رشد کافی نخواهد داشت و نوزادی با وزن کم و حتی کمتر از ۲۵۰۰ گرم که حداقل وزن مورد قبول است ، متولد می کردد . بنا براین خانمی که مایل است پس از ازدواج بچه دار شود ،باید رژِم غذایی خاصی نداشته باشد بلکه باید از همه ی مواد غذایی به مقدار مناسب استفاده کند .

این خانم ها پس از اینه توسط متخصص تغذیه و زنان و مامایی مورد معاینه قرار گرفتند ، می توانند آبستن شده و دوران حاملگی خود را بدون هیچ مخاطره ای پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی به دنیا آوردند .

دوران بعد از زایمان و تولد نوزاد

پس از تولد ، زن و شوهر هر دو مسئولیت بزرگی خواهند داشت :

 مادری که زایمان کرده است و از نظر جسمی و روانی آسیب پذیر می باشد ،بنا براین شوهر باید در مراقبت و حمایت همسر خود کوشش کند تا او احساس امنیت وآرامش کند و بتواند نوزاد را با شیر خود تغذیه کند

 تغذیه ی نوزاد با شیر مادر بزرگترین وظیفه ی مادر است ؛انجام این وظیفه با حمایت ، قدر دانی و کمک شوهر انجا» پذیر است . موقعی که شوهر از کار برمی گردد باید آنچه را توان دارد در انجام کارهای خانه کمک کند تا همسر او استراحت بیشتر کند و بتواند نوزاد خود راشیر دهد .

بعد از زایمان دورانی است که تحمل مادر کم است . هر چه بیشتر استراحت کند و ملاقات کننده کمتر داشته باشد بیشتر آرامش خواهد داشت و در شیر دادن به نوزاد خود بیشتر موفق خواهد شد .

 نوزاد پس از تولد نیاز به در آغوش گرفتن دارد ،چون بیشتر مادران نوزادشان را خود شیر می دهند ،بنابراین نوزادشان را به دفعات در آغوش می گیرند ، پدر هم باید نوزاد را به دفعات در آغوش بگیرد و توجه و رابطه ی پدری را از همان روزهای اول تولد برقرار کند تا نوزاد از جانب پدر و مادر امنیت و ارامش دارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*