پیش دبستانی

اگر کودکم رابه پیش دبستانی نفرستم ، آیا مشکلی به وجود می آید ؟

بسیاری از مادران خانه دار احساس می کنندکه باید فرزندشان را به پیش دبستانی بفرستند ،چون بچه های زیادی به پیش دبستانی می روند و معلمان عقیده دارتد آموزش های پیش دبستانی برای یچه ها مفید است . والدینی که بچه هایشان را به مهد کودک نمی فرستند ، نگرانند که مبادا فرزندشان به مدرسه بروند ، با مشکل روبه رو شوند و کودکشان اجتماعی نباشد و آمادگی یادگیری درس ها را نداشته باشد .

معمولا مادران به چند دلیل کودکشان را به پیش دبستانی نمی فرستند .

اول اینکه وقتی مادری بچه دار می شود و کودک اولش در سن پش دبستانی است دوست ندارد او احساس طرد شدگی داشته باشد و فکر کند چون مادرش او را دوست ندارد ،او را به پیش دبستانی می فرستد .

دوم اینکه هزینه ی کلاس های پیش دبستانی برای بعضی از خانواده ها سنگین است و آنها احساس می کنند که ارزشی ندارد که آنها فرزندشان را به پیش دبستانی بفرستند .

بعضی از والدین نیز نمی توانند کلاس های مناسبی برای فرزندشان پیدا کنند و عده ای دیگر ترجیح می دهند کودکشان از صبح تا شب در کنار خودشان باشد .عده ای از والدین هم ترجیح می دهندکه هم خودشان هم کودکشان آزاد باشند و هر کاری دوست دارند انجام دهند . آنها ترجیح می دهند ، هر وقت دلشان خواست از خواب بیدار شوند ،هر جایی که دلشان خواست بروند و تا هر وقت دلشان خواست بیرون بمانند .

کودکی که پیش دبستانی نمیرود ، آزاد است و می تواند با خواهر و برادرش و بچه های همسایه و دوستانش بازی کند و در کلاس های مختلف شرکت کند .وقتی کودک به پیش دبستانی می رود خیلی تغییر می کند .او بیشتر حرف گوش می کند و اطلاعاتش بیشتر می شود و زمینه برای رفتن به دبستان فراهم می شود .اما والدین کودکانی که به پیش دبستانی نمی روند نیز تغییراتی را در فرزندشان مشاهده می کنند بچه وقتی بزرگ تر می شود ،عاقل تر نیز می شود .

کودکی که به پیش دبستانی نمی رود نیز در صورتی که در محیط خانه شرایط مناسبی برای او مهیا باشد ، می تواند استعداد های خودش را شکوفا کند . او می تواند در خانه چیز های مختلفی یاد بگیرد و بازی های مختلفی انجام دهد . وقتی کودکتان به پیش دبستانی نمی رود ، بچه های دیگر ممکن است از او سوال کنند که چرا او این کا رار انجام نمی دهد .کودک شما ممکن است به بچه های دیگر احساس غریبی کند . بنا براین کودکتان آمادگی رفتن به پیش دبستانی را دارد ،به او بگویید که می تواند سال بعد به مدرسه برود .

برگرفته از راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا ۵ سالگی . نویسنده رابین گلدستاین . انتشارات ارمفان گیلار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*