بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای

دنیای رایانه طرف تاریک هم دارد .حرف های من در مورد اکثریت بازی های رایانه ای است . موضوع اصلی (تم )بسیاری زا آنها ، کشتن آدم بد است (تیر اندازی ،لیزر ،کاراته ،لگد ، بریدن دسو پا و کتک کاری )،اینها رو نوشت کارتونهای خشونت بار صبح شنبه ی تلویزیون های آمریکا است .بهترین نکته ای که رد مورد این بازی ها میتوان گفت این است که هماهنگی بین چشم و دست کودکان را افزایش می دهد .

ولی بدترین نکته ای که در مورد آنها می توان گفت این است که تهاجم و خشونت را رد برابر مخالفین ، تایید و حتی افزایش می دهد . ولی آنچه که با اطمینان کامل در مورد بازی های رایانه ای می توان گفت ،اتلاف وقت است .

 

برای بعضی کودکان این تیراندازی های بی معنی بازی های رایانه ای ، حا لت اعتیاد پیدا کرده است . ولی خبر خوش این است ؛بچه هایی که معتاد بازی های رایانه ای هستند ، زمانی را که برای تماشای فیلم های بزن بزن تلویزیون صرف می کردند ، کاهش داده اند .
وظیفه ی والدین در مقابل بازی های وید ئویی نیز همانند تامشای فیلم های تلویزیون است :یعنی فقط اجازه ی باز یهای خوب و مفید داده شود و مدت آن نیز باید محدود گردد. کدام یکی ز بازی های رایانه ای قابل قبول است ؟آنهایی که نیت آموزشی دارند و اطلاعات گوناگون را به حالت تفریح و فکاهی بیان می کنند . بعضی دیگر ، گرچه هدف اصلی آنها آموزشی نیست ،ولی برای تقویت قوای ذهنی مناسب است . پیشنهاد می کنم از کتا بهای راهنما در این زمینه استفاده شود .
چه مدت باید به کودک اجازه داد در مقابل رایانه وقت صرف کند؟
تعیین این مدت ، بدون شک بستگی به عوامل مختلفی از قبیل خواست کودک ،سن او ، علت استفاده از رایانه و اینکه آیا استفاده او از رایانه سبب می شود ، از کارهای مهم دیگر زندگی خود از قبیل روابطش با خانواده ، رفاقت با دوستان و اختراع بازی های رایانه توسط خودش ،باز ماند ؛ خواهد داشت .
به طور کلی ، برای کودکان خردسال بهتر است در حضور شخص دیگری با رایانه بازی کنند . بتد ریج که بچه ها بزرگتر می شوند ، البته آنها می توانند به طور مستقل کار کنند ولی شما باید بر کارشان نظارت داشته باشید . زمان را محدود کنید و مطمئن شوید از رایانه برای مقاصد سازندگی استفاده کنند . بدون شک ،زندگی فقط رایانه نیست ،مسائل دیگری هم وجود دارد .

 

من همچنین مایلم فرزندم در فضای باز ، بازی کند ؛ برای خود و دوستان تفریحاتی داشته باشد . البته شما نمی توانید فرزند خود را به این گونه کارها ،به اجبار ،وادار کنید ولی می توانید اوقاتی را که صرف رایانه می کنند ، محدود سازید و ملاحظه کنید برای حفظ تعدل ، به کارهای دیگر می پردازد یا خیر ؟اگر نکرد ، شما باید استفاده از رایانه را ممنوع کنید .

 

برگرفته از کتاب تغذیه و تربیت کودک . نوشته بنیامین اسپاک . انتشارات زوار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*