حالت تهوع در بارداری

حالت تهوع

برای برخی از خانم ها ، حالت تهوع که می تواند در سه ماهه یال بارداری هجوم بیاورد ،صبح ها شدید تر است ؛شاید به خاطر اینکه در آن موقع از روز ، معده خالی است . ولی اگر از هر کسی که صبح ها حالت تهوع داشته بپرسید ،به شما خواهد گفت :هر وقت بخواهد سر میرسد .

این حالت اغلب طی هفته ی پنجم و ششم شروع میشود (که ،سه یا چهار هفته بعد از عقب انداختن قاعدگی است .)و در پایان هفته ی یازدهم یا دوازدهم از بین می رود ،یا حداقل خفیف تر میشود .البته می تواند باقی بماند ، به خصوص در زنانی که دو قلو یا بیشتر باردارند ، زیرا جفت های متعدد ،گو نادو تروپین کوریونی بیشتری آزاد می کندد(hcg)،هورمونی که توسط جفت آزاد می شود .

علت حالت تهوع صبحگاهی دقیقا مشخص نیست ،ولی وجود آن به افزایش hcgمربوط می شود .

شاید شنیده باشید برخی از خانم ها می گویند حالت تهوع صبحگاهی ،نشانه ای از گذراندن یک بارداری طبیعی است ، ولی این گفته خرافه است ،و همینطور برعکس آن . اگر ویار صبحگاهی ندارید ،یا ناگهان از بین برود ، نگران نشوید که بارداری شما غیر عادی است ، فقط از اقبال خوب خود شاد باشید . همچنین ،شاید بشنوید شدت حالت تهوع شما به دختر یا پسر بودن بچه دلالت می کند . ولی این هم خرافه است ،بنابراین به همین زودی دنبال خرید لباس و لوازم آبی یا صورتی نروید .

اگر با حالت تهوع مواجه اید ، با شما همدردی می کنیم . حتی هنگامی که حالت تهوع منجر به استفراغ نشود ،می تواند به شدت ناراحت کننده باشد و واقعا شما را از پا بیندازد . بوهای خاص –غذاها ،عطرها ،یا مکان هایی که بوی نامطلوب گرفته باشد –می تواند این حالت را بدتر کند .

اگر واقعا از حالت تهوع عذاب می کشید ،با دکتر خود در مورد داروهای بدون نسخه یا تجویزی صحبت کنید .برخی شواهد حاکی از ان است که مصرف ۲۵ میلی گرم ویتامین ب۶،سه نوبت در روز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد .ترکیبی از ویتامین ب۶ و آنتی هیستامین دکسی لامین نیز می تواند موثر باشد . این ترکیب مشابه داروی بندیکتین است ،که به خاطر ادعاهای کاملا واهی در افزایش نقایص مادرزادی ،از بازار جمع آوری شد .

اگر چه بندیکتین دیگر در دسترس نیست ، دانشمندان معتقد نیستند این دارو تراتوژنیک باشد .با دکتر خود در مورد مصرف ویتامین ب۶ ،به همراه یا بدون دکسی لامین صحبت کنید . و به خاطر داشته باشید دکسی لامین به عنوان یک داروی خواب آور فروخته می شود ،و به احتمال زیاد شما را بسیار خواب آلود می کند .

برای تهوع شدید همراه با استفراغ یا بدون آن ،با دکتر خود در مورد سایر داروهایی که می توانند موثر باشند ،صحبت کنید . برخی از خانم ها با داروی متو کلوپرامید تسکین می باند .دکتر شما در واقع می تواند این دارو را با تزریق مداومدر زیر پوست وارد کند ، که به عنوان تلمبه ی زیر پوستی شناخته شده است . مزیت این روش آن است کهب رای آن دسته از خانم هایی که به خاطر حالت تهوع حتی نمی توانند یک قرص هم فرو بدهند .آنها را مجبور نمی کند .

داروی دیگری مورد استفاده ی پزشکان ،زمانی که هیچ چیزی کمک نمی کند ،اندانسترون ،نام دارد . اگر چه در مورد مصرف اندانسترون مطالعات جامعی در بارداری صورت نگرفته است ،هیچ گزارشی مبنی برا افزایش نقایص مادرزادی در ارتباط با مصرف این دارو در اختیار نداریم .

گاهی اوقات حالت تهوع شدید و استفراغ به حدی شدید است که شرایطی تحت عنوان استفراغ بدخیم بارداری برای شما به وجود می آید . علایم ان شامل کم آبی بدن و کاهش وزن است . در صورتی که به استفراغ بدخیم بارداری دچار بشوید .شاید لازم شود مایعات و داروها را از طریق داخل وریدی به شما برسانند.

اگر کمتر از شش هفته باردارید ،می توانید تنها از فولیک اسید به جای ویتامین های دوران بارداری مصرف کنید .فولیک اسید مکملی اصلی است که از اوایل بارداری بدان نیاز دارید و به احتمال زیاد بسیار کمتر از مولتی ویتامینی که به طور عادی در دوران بارداری مصرف می کنید ،معده ی شما را ناراحت می کند . علاوه براین ،مشکل را با افزودن نگرانی در مورد آن پیچیده تر نکنید . حالت تهوع برای شما و بچه مضر است . افزایش وزن مناسب برای شما در سه ماهه ی اول فقط یک کیلو گرم است . حتی کم کردن وزن احتمالا مشکل بزرگی نیست .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*