خونریزی در سه ماهه ی اول بارداری

خونریزی در سه ماهه ی اول
در اوایل بارداری ،حول و حوش زمانی که قاعدگی عقب افتاده باشد ،مواجهه با کمی خونریزی مهبلی امری غیر عادی نیست .مقدار خونریزی معمولا کمتر از زمانی است که منتظر قاعدگی هستید و تنها یک یا دو روز طول میکشد .به این حالت خونریزی لانه گزینی گفته میشود ،و هنگامی که تخم بارور شده به دیواره ی رحم می چسبد ،اتفاق می افتد . خونریزی ناشی از لانه گزینی دلیلی برای نگرانی ندارد ،ولی بسیاری از خانم ها گمراه می شوند و آن را با دوران قاعدگی خود اشتباه میگیرند .

همچنین خونریزی ممکن است در سه ماهه ی اول دیرتر اتفاق بیافتد ، ولی ضرورتا دلیلی برای سقط جنین نیست .در حدود یک سوم از خانم ها در طول سه ماهه ی اول بارداری ، با خونریزی مواجه میشوند ، و اکثر آنها کودکانی سالم خواهند داشت .

خونریزی مخصوصا در خانم هایی شایع است که بیش از یک جنین دارند –و باز هم متذکر می شویم اکثر آنها بارداری هایی عادی را خواهند گذراند .خونریزی قرمز روشن نشان از جریان خونریزی دارد ،در حالی که خونریزی تیره رنگ ،نشان از خون کهنه ای است که در حال عبور از دهانه ی رحم و مخبل است .اکثر مواقع ،در سونوگرافی هیچ نشانه ای از منبع خونریزی نشان داده نمیشود .

به هر حال تجمع خون ،که به عنوان زیرکوریونی یا تجمع پشت جفتی شناخته شده ،قابل رویت است . و محل خونریزی را در پشت جفت نشان می دهد . معمولا چند هفته طول می کشد تا این خون مجددا جذب شود . در طول این مدت ،مقدار خون تیره رنگ به خروج خود از طریق دهانه ی رحم و مهبل ادامه میدهد .

در برخی موارد،خونریزی میتواند اولین نشانه از سقط جنین قریب الوقوع باشد.

به هر حال ،به خاطر داشته باشیداکثریت خانم هایی که با خونریزی مواجه میشوند ،می توانند کاملا عادی به دوران بارداری ادامه دهند . اگر متوجه مقداری خونریزی شدید ، به پزشک خود اطلاع دهید .
درصورتی که خونریزی زیاد نباشد و با انقباضات شکم همراه نباشد ،وضعیت اضطراری نیست .
اگر خونریزی بسیار شدید باشد (بیشتر از دوره ی قاعدگی )،هر چه سریعتر با پزشک خود تماس بگیرید . او ممکن است برای بررسی علت خونریزی و اطلاع از باقی ماندن بارداری و وضعیت رحم ،یک سونوگرافی و معاینه ی داخلی انجام دهد . در اکثر مواقع پزشک نمی تواند کار زیادی برای خونریزی انجام دهد . بعضی از دکتر ها برای چند روز توصیه ی استراحت مطلق و پرهیز و مقاربت جنسی می کنند .
برگرفته از کتاب بارداری به زبان آدمیزاد . دکتر جو ان استون .ترجمه نیالا نصیر اوغلی.انتشارات هیرمند
.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*