بچگانه حرف زدن

موقعیت
فرزندم از حرف زدن با صدا و لحن بچگانه لذت می برد . وقتی کوچک بود با این گونه حرف زدن بسیار دوست داشتنی بنظر میرسید ،اما اکنون که بزرگ شده ،این گونه حرف زدن او بسیار ناراحت کننده است . چطور می توانم جلو این کار را بگیرم ؟

فکر کنید

این رفتار مرحله ای طبیعی و موقتی است .این دوره یکی از مراحلی است که خود به خود می گذرد ،اما در عین حال می تواند باعث اذیت شما شود . شما می توانید تلنگری به طبیعت کودک بزنید و فرزندتان را با استفاده از پیشنهادات زیر سریع از این مرحله عبور دهید .
راه حل ها

۱٫وقتی که فرزندتان ،بچگانه حرف میزند ،وانمود کنید که متوجه حرفهایش نمی شوید .وقتی می گوید «ا لیبان شی می خوام »با حالتی گنگ به صورتش نگاه کنید و بگویید :«نمی فهمم چی میگی ،چی می خوای ؟»تا زمانی که او بالحنی غیر طبیعی و مناسب سن خود حرف نزده است ،پاسخش را ندهید .

۲٫گاهی اوقات ،بچه ها در حال رشد از کلام بچگانه به عنوان راهی برای ماندن در دوران بچگی استفاده می کنند .این مسئله را بعنوان نیازی واقعی بپذیرید و به فرزندتان توجه عاشقانه ی بیشتری کنید . بیشتر او را بغل کنید و بگذارید روی پایتان بنشیند ،تا شهامت رشد کردن و بالیدن را پیدا کند .

۳٫با فرزندتان صحبت کنید و به او بگویید که بچگانه حرف زدن او تا چه حدی شما را اذیت می کند .از او بخواهید با عوض کردن رفتار خود ،در این مورد به شما کمک کند .اگر این وضع ادامه پیدا کرد و باعث عصبانیت شما شد ،پشتتان را به او بکنید و از اتاق خارج شوید . ترک کردن اتاق بهتر از این است که از شدت عصبانیت از کوره در بروید .

۴٫صادقانه از او بخواهید :«مثل بچه های کوچک حرف زدن تو واقعا مرا اذیت می کند ،سارا!تو شاید بتوانی با دوستانت اینطور حرف بزنی ،اما با من عادی صحبت کن .»

۵٫به فرزندانتان کارهای خانه یا مسئولیت هایی بدهید که نشان دهند که در حال رشد است .کارهای جالبی برایشان انتخاب کنید . مثلا:درست کردن سالاد برای شام و یا جارو کردن کف اتاق . در اغلب موراد ،بچه ها وقتی خود را شخصی بالغ و مسئول می بینند ،بچگانه حرف زدن را فراموش می کنند .

راهنمای کامل تربیت کودک نوشته ی الیزابت پنتلی ترجمه اکرم قیطاسی انتشارات صابرین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*