ضرورت سونوگرافی بارداری

دستگاه سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از رحم و جنین درون آن استفاده می کنند .معاینات از طریق سونوگرافی بدون اشعه است ، و روش آن ،هم برای شما و هم برای بچه بی خطر است .ممکن است پزشک در سه ماهه ی اول انجام یک سونوگرافی را به شما توصیه کند . این سونوگرافی اغلب ،به صورت مهبلی انجام می شود ،بدین معنا که یک سوند مخصوص سونوگرافی داخل مهبل قرار می گیرد .مزیت این تکنیک آن است که یوند ، یا مبدل ،به جنین نزدیک تر است ،بنابراین نمای واضح تری نسبت به سونوگرافی های استاندارد ی که از روی دیواره ی شکم انجام میشود ،بدست می آید .
بر خی از خانم ها نگران آنند که سوندی که داخل مهبل می شود به بچه آسیب برساند .اگر چه قابل درک است ،اما لازم نیست نگران باشید .سوند کاملا بی خطر است .موراد زیر در بررسی سونوگرافی در طول سه ماهه ی اول ارزیابی می شود :
 تاریخ دقیق زایمان شما :سونوگرافی نشان می دهد جنین از تاریخ اخرین قاعدگی شما کوچکتر است یا بزرگتر .سونوگرافی در سه ماهه ی اول ،در واقع دقیق تر از سونوگرافی های بعدی برای تعیین یا قطعی کردن تاریخ زایمان است .

 نیروی حیاتی جنینی :سونوگرافی از هفته ی پنج تا شش بارداری ،ضربان قلب جنین را تشخیص می دهد .پس از آنکه ضربان قلب جنین تشخیص داده شد،خطر سقط جنین بطور چشمگیری (در حدود ۳ درصد )کاهش می یابد .
قبل از هفته ی پنجم ،خود جنین قابل رویت نیست ،در عوض ،سونوگرافی تنها می تواند کیسه ی بارداری را نشان دهد .
 ناهنجاری های جنینی :اگر چه بررسی کامل از طریق سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاریهای جنینی تا ۲۰ هفتگی انجام نمی شود ،برخی مشکلات هفته های ۱۱ و ۱۲ قابل رویت است . بسیاری از ساختار های مغز ،ستون فقرات ،دست ها و پاها ،شکم و مجاری ادرار از طریق سونوگرافی مهبلی قابل رویتند . بعلاوه ،ظهور کلفتی در پشت سر جنین (که به عنوان شفافیت افزایش افته ی پس سری شناخته شده است )،به خطر مضاعف برای بیماری های خاص ژنتیکی یا کروموزومی اشاره می کند .
 تعداد جنین :سونوگرافی نشان می دهد بیشتر از یک جنین باردارید یا نه .بعلاوه ،ظهور غشایی که بچه را جدا می کند ،همچنین موقعیت جفت ،در تشخیص این نکته که آیا بچه دارای جفتند یا اینکه جفت های جداگانه دارند ،کمک می کند .
 وضعت تخمدانها :سونوگرافی همچنین وضعیت ناهنجاری ها یا وجود کیست را در تخمدانها ی شما نشان می دهد . گاهی اوقات سونوگرافی وجود کیست کوچکی را نشان می دهد که کیست جسم زرد بدن گفته میشود. این کیست در جایی که سلول تخم آزاد می شود ،شکل میگیردو آزاد میشود.بعد از گذشت سه یا چهار ماه ،به تدریج از بین میرود . دونوع دیگر کیست ،کیست درموئید و کیست ساده نام دارد ،که ربطی به بارداری ندارد و ممکن است به طور تصادفی در بررسی سونوگرافی دیده شود .ضرورت برداشتن این کیست ها و زمان در آوردن آنها ،به اندازه ی کیست و هریک از علائمی که دارد ،بستگی دارد .
 وجود فیبروم :اینها عضلات بیش از حد رشد کرده ی خوش خیم رحم است .
 موقعیت بارداری :گاهی بارداری ممکن است در خارج از رحم واقع شود . که به آن بارداری خارج از رحم می گویند.

برگرفته از کتاب بارداری به زبان آدمیزاد . دکتر جو ان استون .

ترجمه نیالا نصیر اوغلی

Spliter-3

دانلود کنید:

  • نرم افزار محاسبه زمان تخمک گذاری  دانلود

  • بسته آموزش تصویری یوگا در بارداری   دانلود

  • بسته آموزش تصویری ورزش در بارداری  دانلود

  • فیلم بارداری در ۵ دقیقه دانلود

شما با خرید این بسته علاوه بر بهره مندی از مطالب آموزنده داخل آن ، از سایت نی نی رشد حمایت می کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*