تعیین زمان تخمک گذاری

پس تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد ؟

به طور خاص ،در حدود ۱۴ روز قبل از قاعدگی ،که اگر دوره ی ماهانگی شما ۲۸ روزه باشد ،۱۴ روز پس از اولین روز از قاعدگی قبلی شماست . (هر دوره از روز اول قاعدگی شروع میشود .)قرار اطمینان خاطر از قرار دادن اسپرم در محل مناسب و در زمان مناسب ،در حول و حوش زمان تخمک گذاری به دفعات مکرر آمیزش داشته باشید ؛از پنج روز قبل از زمانی که انتظار تخمک گذاری دارید ،شروع کرده و برای دو تا سه روز پس از آن ادامه دهید .چند وقت به چند وقت ؟احتمالا هرروز یک بار کافی است ؛ولی در صورتی که همسر شما از اسپرم کافی برخوردار است ،چرا زا آمیزش خود داری کنید ؟
زمانی دکتر ها معتقد بودند آمیزش هر روزه تعداد اسپرم ها را کم کند و باروری را کاهش دهد .اما در مطالعات پزشکی بعدی مشخص شد این نظریه تنها در مردانی مصداق که تعداد اسپرم ها ی آنان در زمان شروع کمتر از حد طبیعی باشد .
کنترل دمای پایه ی بدن
برخی از خانم ها متوجه شده اند با گرفتن دمای بدن خود به طور مداوم می توانند بسیار راحت تر زمان تخمک گذاری خود را مشخص کنند ،به طوری که دما درست در زمان تخمک گذاری افزایش می یابد . برای این منظور ،هر روز صبح قبل از بلند شدن از تخت ،درجه حرارت بدن خود را اندازه گیری کنید (زیر زبانی ). درجه حرارت بدن به طور خاص قبل از آزاد شدن هورمون محرک جسم زرد LHتوسط غده ی هیپوفیز ،به پایین ترین حد خود میرسد ،که باعث تخمک گذاری میشود . (دوروز پس از ترشح ناگهانی و شدید هورمون LH،دمای بدن شما به طور بارزی افزایش میباد – در حدود نیم تا یک درجه بالای خط مبنا –و بالا باقی می ماند تا قاعدگی انجام شود . اگر باردار شوید ،دمای بدن بالا باقی می ماند.)شاید مایل باشید یک دما سنج مخصوص «دمای پایه ی بدن »برای این منظور خریدار کنید ،زیرا درجه بندی بزرگتری دارد و خواندن آن راحت تر است .
به خاطر داشته باشید افزایش دمای بدن شما نشان میدهد تخمک گذرای قبلا صورت گرفته است . زمان تخمک گذاری شما را پیش بینی نخواهد کرد ،بلکه نشان می دهد تخمک گذاری صورت گرفته و به شما نظری تقریبی درباره ی زمان وقوع تخمک گذاری در دوره ی خودتان میدهد . خواندن علایم میتواند مشکل باشد ،زیرا تمام خانم ها از یک الگو ی مشابه پیروی نمی کنند بعضی هرگز افت مشخصی را در دما نمی بینند ،و در بعضی دیگر هرگز متوجه افزایش واضح آن نمیشوند .
استفاده از کیت پیش بینی کننده ی تخمک گذاری
روش دیگر برای کنترل ترشح ناگهانی و شدید LH،استفاده از یک کیت پیش بینی کننده ی زمان تخمک گذاری در خانه است ،که مقدار هورمون  LH را در ادرار آزمایش می کند . برخلاف دمای پایه ی بدن که پیش از این به آن اشاره کردیم ،ترشح ناگهانی و شدید LH ،در پیش بینی زمان تخمک گذاری ،در طر هر دوره موثر است . یک تست مثبت برای هر دوره به شماره می گوید در حال تخم گذاری هستید و زمان آن چه موقع است . به طور کلی این کیت ها بسیار دقیق و کارآمد است . اشکال اصلی قیمت آن است که بسیار گرانتر از گرفتن درجه حرارت بدن است ، مخصوصاً اگر مجبور باشید برای پیدا کردن زمان تخم گذاری خود چندینی بار آن را کنترل کنید .
در حال حاضر روش جدیدی برای کنترل تخمک گذاری در دسترس است ، که به جای آزمایش ادرار بزاق دهان را آزمایش می کنند . میزان افزایش یافته استروژن که در زمان تخمک گذاری به وجود می آید ، موجب می شود بزاق هنگام خشک شدن یک الگوی متبلور بسازد . هم آزمایش ادرار و هم آزمایش بذاق ، در تعیین زمان تخم گذاری به طور یکسان دقیق است .

برگرفته از کتاب بارداری به زبان آدمیزاد . دکتر جو ان استون .

ترجمه نیالا نصیر اوغلی

۷ نظر

 1. باسلام من هشتم هرماه پریودمیشم میخواستم بدونم زمان دقیق تخمکگذاری من کیه
  باسپاس

  • سلام
   یعنی سیکل شما ۳۰ روزه است. اگر سیکل ثابتی داشته باشید. زمان تخمک گذاری شما باید بین روزهای ۲۱ تا ۲۳ هر ماه باشد.

   • سلام من ۲۷ سالمه و ۲۱ زانویه اولین روز پریودم بود. ده روز پیش و اینکه ۸ ماهی میشه که دوره ام ۳۱ روزه شده . میخوام بدونم که روز تخمک گزاریم پی وقته. ممنونم

 2. باسلام من دوره پریودم متغیره مثلا ماه پیش ۱۳ فروردین بود وای ماه ۸ اردیبهشت دوره تخمک گذاری چه زمانی است

  • سلام
   برای کسانی که دوره های نامنظم دارند، بهترین راه برای پیدا کردن زمان تخمک گذاری، بررسی چند ماه گذشته است. یعنی اول باید سابقه چند ماه رو داشته باشید. ( یعنی سیکلهای گذشته) هرچقدر تعداد سیکلهای بیشتری رو داشته باشید نتیجه محاسبات به واقعیت نزدیکتر میشه.
   محاسبه زمان تخمک گذاری توسط نرم افزار طراحی شده در همین سایت بسیار ساده و سریع انجام میشه. به بخش دانلودهای همین سایت مراجعه کنید.
   اگر خود شما بخواهید محاسبه رو انجام بدید ، به این مطلب مراجعه کنید.
   http://www.asreelm.com/calculate-your-ovulation-by-calendar/

 3. با سلام دوره پریودی من ۱۲هرماه میخاستم بدونم زمان تخمک گذاری من کیه?

 4. خاهشا بهم بگید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*