تنها ماندن فرزندان در خانه

موقعیت
فکر می کنم فزندانم این آمادگی را دارند مدت کوتاهی در خانه تنها بمانند . چگونه این امر را با موفقیت انجام دهم .
فکر کنید
اجازه دادن به بچه ها برای تنها ماندن در خانه ،گام بزرگی برای تمام اعضای خانواده است .این کار به بچه ها سطح جدیدی از مسئولیت و به والدین حس افزایش میزان خوشایند آزادی را میدهد . میدانم این کار شبیه ازاد شدن است ،اما در این تغییر بزرگ هر گز عجله نکنید . با حوصله ی تمام برنامه ریزی کنید و برای موفقیت آماده شوید .
راه حل ها
۱٫ با کمک بچه ها فهرستی از قوانین آماده کنید که وقتی در خانه تنها هستند باید اجرا کنند . ((باید ها ))مانند تکالیف مدرسه ،کارهای خانه و غیره و همینطور(( نباید ها ))مانند رفتن جلوی درخانه هنگامی که در میزنند ،استفاده از اجاق گاز یا بستن دست خواهر و برادر را در آن قید کنید . فهرستی از فعالیتهای قابل قبول تهیه کنید و در آن میزان مدت استفاده از تلویزیون را بنویسید و اینکه چ غذاهایی می توانند بخورند . هر چه در ابتدا در مورد این مسائل فکر کنید و مسائل ممکن را در فهرست ها قید کنید ،احتمال کمتری وجود دارد که بعد ها با مشکلاتی رو برو شوید .
۲٫به فرزندانتان شرایط اضطراری را آموزش بدهید . این آموزش را به همه ی فرزندانتان بدهید نه فقط به بزرگترین آنها .مطمئن شوید که فهرستی از شماره تلفن های ضروری و در محلی که به سادگی قابل دسترس باشد قرار داده اید . شماره تلفن های اصلی در مواقع ضروری روی تلفن بنویسید .حتما نشانی خود و کروکی خانه یادداشت کنید .تا در صورتی که با اورژانس تماس گرفت .
۳٫در مورد موقعیت های مختلف اضطراری با هم گفت گو کرده و با نقش بازی کنید . بپرسید ((توچه می کنی اگر …)).سوالاتی بپرسید تا مطمئن شوید فرزندانتان از امادگی لازم برخوردا رند . نمونه هایی از موقعیت هایی که باید مرور کنید عبارتند از
-اگر کلید خانه را گم کنی چیکارمی کنی ؟
-اگر شخصی پشت در باشد چ می کنی ؟
-اگر پدر راس ساعت ۵ نیامد چه می کنی ؟
-. …
۴٫ اگر بیش از یک کودک دارید ، از قبل تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها ((مسئول ))است . اگر چند فرزند دارید به آنها مسئولیت مساوی بدهید .قوانینی را که باید رعایت شوند ،کاملا مشخص کنید .تصمیم بگیرید که در غیاب شما ،بحث ها چمونه باید حل شود .

راهنمای کامل تربیت کودک نوشته ی الیزابت پنتلی ترجمه اکرم قیطاسی انتشارات صابرین .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*