بیماری های دهان در نوزادان

برفک
برفک عبارت است از عفونتهای قارچی خفیف دهان است . و شبیه ذرات شیر دلمه شده است که روی زبان ،لثه ها ، گونه ها و سقف دهان چسبیده باشد .ولی برخلاف ذرات شیر ، به آسانی و سهولت ،کنده و پاک نمیشوند . اگر با فشار آن را از روی زبان بکنید ،از محل ان خون جاری میشود . و ملتهب بنظر میرسد . برفک باعث درد و ناراحتی دهان طفل ،بخصوص زمان مکیدن شیر میشود . برفک اغلب ناشی از عدم مراقبت و نظافت گول زنک یا همان پستانک و سر پستانک میباشد .ولی با این حال در بعضی از بچه هایی که مراقبت و پرستاری در آنها کامل انجام میشود نیز دیده میشود . معالجه ی برفک باید توسط پطشک صورت بگیرد ولی اگر به پزشک دسترسی ندارید ،بعد از دادن شیر نوزاد حدود چند قاشق مربا خوری آب به طفل بدهید تا بقایای شیر را از داخل دهان طفل بشوید و پاک کند ،به این ترتیب فرصتی برای رشد و نمو قارچ باقی نمی ماند .
توجه داشته باشید،سطح داخلی لثه های نوزاد در محلی که قرار است دندانهای آسیا فوقانی بروید ،غالب اوقات رنگ پریده یا سفید رنگ است لذا آن را نباید با برفک اشتباه گرفت .

کیست لثه ها –
در بعضی از اطفال شیر خوار در نزدیک لثه ها ،یک یا دو لکه ی سفید صدفی رنگ دیده میشود که گاهی با جوانه ی دندان کودک اشتباه گرفته میشود . ولی این لکه علاوه بر آن که خیلی گرد است ،با کشیدن قاشق روی ان صدای جسم سختی مانند دندان را نیم دهد . نظیر همین کیست ممکن است در سقف دهان در کنار خط وسط نیز دیده شود ،به هر حال اهمیتی ندارد و خود به خود بعد از چندی از بین میرود .

برگفته از کتاب تغذیه و تربیت کودک – نوشته ی دکتر بنیامین اسپاک-ترجمه دکتر مصطفی مدنی -انتشارات زوار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*