تاثیر روحیه در دل درد کودکان

تاثیر روحیه در دل درد
کودکانی که از نظر تغذیه هرگز دچار مشکل نشده اند ولی دارای نگرانی و دلواپسیهای دیگری بویژه حین غذا خوردن هستند . به احتمال زیاد ،دچار دل درد میشوند . برای مثال ،کودکی که در فصل پاییز به علت آغاز سال تحصیلی ،نگران و مضطرب است و صبحها به جای داشتن اشتها کافی برای خوردن صبحانه ، از دل درد شکایت می کند . همین رفتار در کودکی که از بابت مسئله ی نامعلومی نگران باشد نیز دیده میشود . هر نوع هیجان و اضطرابی ،از ترس تا هیجانهای وجد و شعف ،می تواند معده و روده ها را تحت تاثیر قرار دهد . این نگرانیها و اضطرابها نه فقط می تواند باعث درد و کمبود اشتها گردد بلکه می تواند موجب استفراغ ،اسهال ، و یبوست مزاج گردد .
این نوع دل درد ها بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده میشود و دو یا سه بار در هفته تکرار میشود .این درد ها همیشه در وسط شکم و در حول و حوض ناف است و در حقیقت ، کودک نمی تواند جای آن را به طور دقیق مشخص نماید .
درمان آن عبارت است از تشخیص استرسهای کودک در محیط خانه ،مدرسه ، ورزش و زندگی اجتماعی او و کوشش برای برطرف یا کم کردن آنها میباشد . پزشکان این درد ها را بررسی کرده اند و آنها را درد های شکمی راجعه نام گذاری کرده اند . توجه داشته باشید ،درد این بچه ها واقعی است نه خیالی و برای جلب توجه دیگران.

برگرفته از کتاب تغذیه و تربیت کودک . نوشته دکتر بنیامین اسپاک . ترجمه دکتر مصطفی مدنی . انتشارات زوار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*