تنبیه و تشویق کودکان

تنبیه و تشویق کودکان
۱-  وقتی فرزندانتان مرتکب اشتباهی می شوند ، هرگز به آنها نگویید آدم های بدی هستند .
در عوض بر رفتار آنها تمرکز کنید . این نکته را به فرزندتان خاطرنشان کنید که او دختر یا پسر خوبی است و پسر یا دختری خوب هرگز مرتکب اشتباهی که او کرده است ، نمیشود .باید بدانید حتی بچه های خوب هم گاهی اشتباه می کنند .اگر فرزندانتان به چشم آدم بدی به خود نگاه نکنند،وقتی بزرگتر شوند فرفتارهای بد حتی به نظرشان بدتر هم می آید .
۲-  هرگز فراموش نکنید فرزندانتان را بابت رفتار خوبشان تشویق کنید ،همانگونه که وقتی رفتاری بد از آنها سر میزند ،تنبیه شان می کنید .
واکنش مثبت در برابر رفتار خوب فرزندتان باعث پیشرفت او میشود . هر زمان که فرزندتان به خاطر سپردند و آنها را اجرا کردند ،آنها را تمجید و تشویق کنید . اصلا نیازی نیست برای انجام این کار از روشهایی پر زرق و برق استفاده کنید . فقط بابت رفتار خوبشان ازآ نها تشکر و قدر دانی کنید (مثلا بگویید :ازت ممنونم که خودت بشقاب کثیف را از سره سفره جمع کردی و گذاشتی توی ظرفشویی .)و فرزندانتان را بابت رفتار خوبشان در آغوش بگیرید .
۳-  فرزندانتان را بابت رفتار خوبش در مدرسه تشویق کنید و به او جایزه بدهید .
حتی اگر معتقدید که فرزندتان بابت رفتار خوبش در مدرسه به اندازه ای کافی تشویق می شود ، اورابرای تقویت آن رفتار خوب در منزل نیز تشویق کنید و بابت رفتارش از او قدر دانی کنید و به او جایزه بدهید . جایزه ی او می تواند رفتن به سینما یا خرید کتاب مورد علاقه اش باشد . این نکته رابه فرزندتان بفهمانید که عادت خوب مطالعه در بزرگسالی برای او خیلی مفید واقع میشود .

برگرفته از کتاب اصولی ساده برای تربیت فرزند موفق -نوشته ی الکس لاچ -مترجم :شیما فلاح -ماندانا نوران .انتشارات :افق دور -شمیم

یک نظر

  1. بابت مطالب مفیدتون بسیار متشکرم موثر بود امیداورم برای درست تربیت کردن فرزندان دلبندم به صورت کاربدی استفاده کنم.باسپاس

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*