رشد هوشی در کودکان از تولد تا یک سالگی قسمت دوم

از نه ماهگی تا یک سالگی
طرز نشستن کودک بهبود میابد . بدین ترتیب ، تلاش می کند که بایستد و بعد از آن راه برود . هیچ چیز وجود ندارد که در کنار این کاشف کوچک قرار بگیرد .این مرحله ،مرحله ای ست که در آن باید اعضای خانواده کمد ها و پر چین های خانه رابا کلید قفل کنند زیرا خطر و حوادث بسیاری در خانه وجود دارد. دست ،ابزاری خبره در عملیات کشف دارد و باعث کشیدن اجسام به جلو به هنگام خزیدن یا جلو رفتن کودک میشود .
کودک در گرفتن اشیا یا انداختن آنها با مشکلاتی روبه رو میشود ، ولی به تدریج می تواند به نحو مطلوب بر اشیا تسلط یابد و انواع متفاوتی از بازی های مشترک را با این اشیا انجام دهد . در این مرحله ،رشد هوش کاملا آشکار است ،زیرا کودک کلمات ساده را می فهمند . مثلا دست میزند تا سلام کند یا با دستش اشاره میکند تا خداحافظی کند . اگر در برابرش هیجان زده باشیم ، معانی پیچیده مثل :داخل ، خارج ، کنار و … را می فهمد و معنی کلمه ی (نه )را در میابد .
کودک فقط به تثبیت آموخته هایش از طریق تطبیق آن با شرایط متنوع اکتفا نمی کند . بلکه برای خودش مفاهیم جدیدی میسازد .
مفهوم پر اهمیتی که آن را وجه تسمیه ی محفوظ داشتن چیزی می نامیم .بدین معنی است که کودک به دنبال چیزی که مخفی است ،نمی گردد ،مگر از طریق نگاه کردن !حتی اگر آن شی زیر بالشتش باشد ،گمان می کند که آن وجود ندارد . زیرا آن را ندیده است .اما اکنون میداند که هدف پیوسته وجود دارد ، حتی اگر آن را نبیند .به همین دلیل ، بالشت را برمیدارد تا هدف مخفی شده در زیر آن را پیدا کند .کودک به شیوه ی خود در می یابد که مادرش همیشه هست ،حتی اگر از اتاقش بیرون برود یا اینکه او را در شیرخوارگاه قرار دهد .به همین دلیل در این مرحله ، دور بودن از مادر برایش سخت است .
کودک از دیگران تقلید می کند . اوکارهایی را که دیگران انجام می دهند ، عینا تکرار می کند . مثلا صفحات کتاب را ورق میزند یا تلاش می کند با قاشقی کوچک به خرسش غذا بدهد . در این مرحله ، کودک تسلسل حوادث را می فهمد . بدین ترتیب ، قادر است از بسیاری از امور سبقت بگیرد . مثلا هنگامی که صدای کلید را در قفل در می شنود یا وقتی مادر ش را می بیند که به آشپزخانه میرود خوشحال می شود . در واقع هنگامی که کارها روند طبیعی خود را دنبال می کنند ،او خوشحال و آرام است ،اما اگر در روند کارها تغییراتی حاصل شود،نشانه های نگرانی و اضطراب در او ظاهر میشود .

برگرفته از کتاب ۱۵۰ بازی کودکانه جهت تقویت هوش .نوشته :آن باکوس-کریستیان رومان
ترجمه :فاطمه کاظمی .انتشارات آیینه دانش

رشد هوشی کودک قسمت اول

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*