هفته سی و یکم بارداری

week-31

کودک شما چگونه رشد میکند:  در هفته ۳۱

در این هفته قد کودک شما به ۴۰ سانتی متر میرسد و وزن او حدود ۱٫۵ کیلوگرم است  (حدودا به اندازه یک نارگیل) . از این به بعد رشد کودک شما جهشی سریع خواهد داشت. او میتواند سر خود را به این طرف و آن طرف بچرخاند و با جمع شدن چربی مورد نیاز بدن کودک در زیر پوستش ، دستها ، پاها و بدنش تپل تر خواهند شد.  احتمالا حرکات زیاد او و لگدها و چرخیدن هایش برای خوابیدن شما مشکل ایجاد کرده شما را بیدار نگه خواهد داشت. خیالتان راحت باشد همه این حرکات نشانه سلامتی کودک شماست.

چه تغییراتی در بدن شما ایجاد میشود:

آیا متوجه شده اید که عضلات رحمتان گه گاه سفت میشوند؟ بسیاری از زنان در نیمه دوم بارداری این انقباضات نامنظم موسوم به انتقباضات براکستون هیکس را احساس میکنند. این انقباضات که حدود ۳۰ ثانیه طول میکشند بی قاعده بوده و باید کم و بدون درد باشند. از سوی دیگر انقباضات مکرر ، حتی آنهایی که بدون درد هستند، میتوانند نشانه زایمان زودرس باشند. اگر در طی مدت یک ساعت بیش از چهار انقباض احساس کردید یا نشانه دیگری از زایمان زودرس داشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. دیگر نشانه های زایمان زودرس شامل موارد زیر میشود: افزایش ترشحات واژن و یا تغییر در نوع آن اگر آبکی ، موکوس مانند ، خون آلود و یا صورتی باشد  – دردهای شکمی و یا دردهای مشابه قاعدگی – احساس فشار در لگن – کمردرد به خصوص اگر قبلا این درد را نداشته اید.

ممکن است اخیرا متوجه ترشح اندکی آغوز از پستان های خود شده باشید. در این صورت میتوانید از پدهای مخصوص شیردهی برای جلوگیری از نشت آغوز به لباستان استفاده کنید. اما اگر هنوز ترشح آغوز ندارید جای نگرانی نیست . در هر صورت پستان های شما در حال ساختن آغوز هستند حتی اگر شما آن را نمیبینید. اگر اندازه سوتین شما برایتان تنگ شده است میتوانید از سوتین های مخصوص دوران شیردهی استفاده کنید. بهتر است اندازه آن را یک سایز بزرگتر از آنچه که اکنون مناسب شماست تهیه کنید. بعدا وقتی که سینه هایتان پر از شیر شد این سایز بزرگتر به کارتان خواهد آمد !

اگر فرزند شما پسر است از حالا میتوانید با همسرتان در مورد ختنه کردن او صبحت کنید. از پزشک خود در باره معایب و مزایای این کار و روند آن بپرسید.

فعالیت های این هفته :

هنوز برای بستن ساک بیمارستان زود است اما بهتر است شروع به تهیه لیست وسایلی که در بیمارستان نیاز دارید کنید. علاوه بر مسواک و لباس به موارد زیر هم نیاز پیدا خواهید کرد:

عکس یا چیز دیگری که طی زایمان بتوانید روی آن تمرکز کنید

خوراکی های کوچک برای بالا نگه داشتن انرژی و آدامس و قرص نعناع برای جلوگیری از بوی بد دهان

جوراب گرم و دمپایی راحتی

منیع :  www.babycenter.com

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*