آیا یوگا می تواند به باردار شدن کمک کند؟ ( بخش دوم )

yoga-2

۱-     یوگا و فواید آن

یوگا به عنوان یکی از روشهای فوق العاده در بهبود عملکرد جسمی و ذهنی شناخته شده است. یوگا یک روش جسمی، روانی و معنوی در هند باستان است که بر پایه دقت بنا شده و به مردم اجازه می دهد تا نه تنها فعالیت جسمی آرامی داشته باشند بلکه به سوی صلح و آرامش گام بردارند. در سالهای اخیر یک تغییر در جامعه یوگا اتفاق افتاده و آن اینکه زنان برای افزایش شانس بارداری از حرکات یوگا استفاده نمودند و از اینجا ایده ی “یوگای بارداری” متولد شد.

۲-     یوگا باروری چیست؟

تمرینات یوگا باردرای بسیار مشابه حرکاتی است که شما در تمرینات معمولی یوگا انجام می دهید اما حرکات خاصی وجود دارد که می تواند به صورت ویژه به بارداری زنان کمک کند. حرکاتی که برای ایجاد گردش خون بهتر در دستگاه تولید مثل استفاده می شوند و طراحی شده اند تا با استرس های موجود در زمان تلاش برای بارداری مقابله کنند. یوگا بارداری با ایجاد تعادل میان ورزش ذهنی و بدنی تصور مثبت و مناسبی از موفقیت در بارداری طبیعی در وجود زنان فراهم می کند.

۳-     بهترین حرکات یوگای باروری کدامند؟

اگرچه تمامی حرکات یوگا برای ذهن و بدن سودمند هستند ، ولی بعضی از آنها به صورت خاص حداکثر تاثیر مثبت را بر افزایش بارداری دارند.

در زیر چهار حرکت یوگا شرح داده می شود که می تواند شانس بارداری را افزایش دهد و هیمن طور نگرانی و استرس ناشی از عدم موفقیت در بارداری را از بین ببرد.

حالت پا ها بالای دیوارyoga-3

این حرکت به طور سنتی به نام viparita karani شناخته می شود و شانس بارداری را افزایش می دهد به این طریق که باعث می شود اسپرمها به سمت اعماق دستگاه تناسلی حرکت کنند و امکان لقاح با تخمک را بیشتر نمایند.

این یک حرکت بسیار ساده است. بلافاصله بعد از نزدیکی با همسر در مقابل دیوار تعدادی پتو یا بالش نرم قرارداده و شیب ملایمی ایجاد میکنیم. سپس به پشت بر روی آن خوابیده و پاها را مستقیم به سمت بالا می بریم و با کمک دیوار آنها را بالا نگه می داریم.

این حالت را برای مدت ۲۰ دقیقه حفظ کنید تا اسپرم ها به مقصد خود برسند.

 

 

حرکت لوتوس

 yoga-lutos

این حرکت بیشتر به padmasana,  معروف است این روش به افزایش باروری از طریق تمرکز ذهنی و کاهش استرس جسمی  کمک می کند.

ثابت شده است که استرس  ناشی از نگرانی درباره ناباروری و بچه دار نشدن تعادل هورمونی را ازبین می برد و در نتیجه بارداری را به تاخیر می اندازد. با این حرکت زنان می توانند تعادل هورمونی خود را مجددا بدست آورده و به سطح مناسبی بازگرداند و اطمینان حاصل کنند که بدنشان به چرخه درست تخمک گذاری برسد. حرکت لوتوس یک حرکت رایج و شناخته شده است که با نشستن بر روی یک سطح صاف و قرار دادن هر یک از پاها بر روی زانوی مخالف شکل می گیرد و دو دست به صورت باز و در حالت استراحت بر روی زانوها قرار میگیرد. پس از قرار گرفتن در موقعیت درست لوتوس ، چشم ها را ببندید و ذهن خود را متمرکز کنید و به هیچ چیز غیر از ریتم بدن خود توجه نکنید و نفس عمیق بکشید.

با چشمان بسته یک تصویر آرامبخش را مجسم کنید  مانند نشستن روی ساحل، راه رفتن در یک جنگل یا یک دشت سرسبز. اجازه دهید تمام تنش ها، استرس ها ، نگرانیها و ترسها از ذهن شما خارج شوند

حرکت کبرا

 yoga-cobra

در گذشته به حرکت bhujangasana,  معروف بود این حرکت به افزایش جریان خون در تخمدانها و رحم کمک می کند که به نوبه خود در همه چیز موثر باشند از تولید هورمون های مورد نیاز در چرخه تخمک گذاری گرفته تا ماده مخاطی دهانه رحم که به سفر اسپرم ها تا تخمک کمک می کند. برای انجام این حرکت بر روی یک سطح صاف بر روی شکم دراز بکشید و کف دستها را روی زمین گذاشته وشانه ها با به سمت بالا بکشید. سپس پاها را به نوبت از زانو خم کرده و بالا و پایین ببرید.

نفس عمیق بکشید و به آرامی بازدم کنید گردن و بالاتنه را به سمت بالا بکشید و همزمان پاها وباسن خود را به پایین فشار دهید.

این وضعیت را ۱۵ الی ۳۰ دقیقه  حفظ کنید درحالی که به طور طبیعی نفس می کشید و سپس راحت روی زمین دراز بکشید.

منبع :  http://www.conceiveeasy.com/get-pregnant/how-yoga-can-help-you-get-pregnant/

 

بازگشت به بخش اول مقاله

برای دانلود فایل آموزش تصویری یوگا در بارداری اینجا کلیک کنید.

شما با خرید این بسته علاوه بر بهره مندی از مطالب آموزنده داخل آن ، از سایت نی نی رشد حمایت می کنید.

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*