انتخاب جنسیت فرزند ( روشهای علمی )

دختر یا پسر

دختر یا پسر

آیا شما می توانید جنسیت فرزند خود را انتخاب کنید؟

بله,انتخاب جنسیت کودک شما به روشهای مختلف امکان پذیر است. اما گزینه های انتخاب جنسیت امروز به همان اندازه که موثرند ,مقرون به صرفه یا دردسترس نیستند.

دقیقترین روشهای انتخاب جنسیت معمولا گرانترین هستند(ده ها هزار دلار)واغلب شامل درمان ناباروری های تهاجمی (؟)و داروهای باروری با اثرات جانبی است.

اگرشما درآزمودن یکی ازین تکنیک ها جدی هستید با شرایط شایستگی سختی باید مواجه شوید. دربرخی از موارد شما واجد شرایط نیستید مگراینکه متاهل باشید ودرحال حاضر حداقل یک فرزند ازجنس مخالفی که برای آن تلاش میکنید,داشته باشید!

بعضی از کلینیک ها همچنین محدودیت سنی دارند و یا از شما می خواهند که آزمایشهای هورمونی انجام دهید برای اینکه مشخص شود هنوز بارورید

و به خاطر داشته باشید که مادرطبیعت درحال حاضر شانس کمی به نفع پسران در بازی انتخاب جنسیتی داده است!

باتوجه به اطلاعاتی از آمارمرکزملی بهداشت,تقریبا ۱۰۵پسر در مقابل هر ۱۰۰دختر متولد میشوند.

مطالعه و کسب اطلاعات بیشتری درمورد اینکه چگونه شیوه های تعیین جنسیتی کارسازند و یا اینکه آیا شما واجد شرایط آزمودن آن هستید و اینکه چه هزینه ای در بردارد، قبل از هر تصمیمی می تواند مهم و ضروری باشد.

Spliter-3

آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی ( PGD )

تعریف:

یک روش لقاح آزمایشگاهی ( IVF ) است که در آن جنین برای اختلالات ژنتیکی و همین طور جنسیت ، ازمایش می شود. وقتی در سال ۱۹۸۹ این روش ابداء شد، از آن برای کمک به زوجها و افرادی استفاده شد یک مشکل ژنتیک جدی داشتند و احتمال انتقال آن به فرزندشان وجود داشت. امروز روش PGD علاوه بر اینکه به زوجهایی با مشکلات ژنتیکی کمک می کند، در مورد زنانی که بعد از ۳۵سالگی باردار شده اند و سابقه سقط جنین داشته اند استفاده می شود تا با غربالگری جنین هایی با کروموزم طبیعی را تشخیص و انتخاب نمایند. از این روش می توان برای انتخاب جنسیت نوزاد نیز استفاده نمود.

میزان اثر بخشی

تقریبا ۱۰۰ درصد موثر است.

چگونه انجام می شود؟

در این روش ، در طول یک چرخه IVF ، تخمک در محیط آزمایشگاه به وسیله اسپرم بارور می شود. سه تا پنج روز بعد یک یا چند سلول از سلولهای تکثیر شده را جدا کرده و برای تشخیص جنسیت آزمایش می شوند.

در هر چرخه IVF دانشمندان با بررسی سلولها در زیر میکروسکوپ سعی می کنند بهترین نمونه را که بیشترین شانس را دارند را انتخاب کنند. ولی در روش PGD سلولها هم برای جنسیت و هم برای اختلالات ژنتیکی بررسی می شوند.

با انتقال سلولهای سالم به رحم شما به احتمال خیلی زیاد، کودکی با جنسیت دلخواه خود خواهید داشت و احتمال سقط جنین و یا وجود مشکلات ژنتیکی بسیار پایین خواهد بود.

در روش IVF معمولا بیش از یک جنین را به رحم شما منتقل می کنند ( تعداد به سن شما و سابقه بارداری شما بستگی دارد ) اما در روش PGD که بررسی های دقیقتری انجام شده است، تعداد جنین های کمتری به رحم منتقل می شود.

Spliter-3

روش MicroSort

تعریف:

در این روش اسپرمهای مولد دختر را از اسپرمهای مولد پسر جدا می کنند و سپس آنها را در رحم شما قرار می دهند و به روش لقاح مصنوعی شما باردار خواهید شد. این روش در سال ۱۹۹۵ ابداء شد.

میزان اثربخشی

این روش برای انتخاب فرزند دختر ۸۸ درصد وبرای انتخاب فرزند پسر ۷۴ درصد موفق و موثر است.

چگونه انجام می شود؟

این روش بر اساس این فرض است که اسپرمهای مولد دختر که حامل کروموزوم X هستند بزرگتر از اسپرمهای مولد پسر هستند که حامل کروموزوم Y هستند.

در این روش ابتدا اسپرمها با یک رنگ فلورسنت مخصوص رنگ می شوند و سپس با استفاده از نور لیزر آنها را با رنگ درخشانی قابل رویت می کنند. اسپرمهای بزرگتر ( دخترها ) رنگ بیشتری به خود گرفته اند و درخشان تر دیده می شوند. اسپرمها را از هم جدا می کنند و طبق درخواست زوجها ، جنسیت منتخب را به روش لقاح مصنوعی در رحم مادر قرار می دهند.

به جای لقاح مصنوعی می توان از روش لقاح آزمایشگاهی ( IVF ) استفاده کرد که مطمئن تر و البته گران تر خواهد بود.

Spliter-3

روش اریکسون Ericsson

تعریف:

روشی است که با استفاده از تفاوت سرعت حرکت اسپرم ها ، آنها را جدا می کند. اسپرمهایی که تولید کننده جنین پسر هستند سریعتر شنا می کنند و اسپرمهای تولید کننده دختر کندتر شنا می کنند. پزشک با جدا کردن این اسپرمها و لقاح مصنوعی ، جنیسیت نوزاد را تعیین می کند.

اثر بخشی

این روش ادعا می کند که برای انتخاب جنسیت پسر ۷۸ تا ۸۵ درصد موفق است و برای انتخاب دختر ۷۳ تا ۷۵ درصد.

چگونه انجام می شود؟

در این روش که حدودا از دهه ۷۰ استفاده می شود، با ریختن نمونه اسپرم را درون یک لوده آغشته به مایعی چسبناک می ریزند. اسپرم ها به صورت طبیعی شروع به شنا کردن می کنند. ولی اسپرمهای مولد پسر سریعتر شنا می کنند و سعی می کنند خود را به انتهای لوله برسانند. بنابراین پزشک می تواند از اسپرمهای جدا شده به این روش برای لقاح مصنوعی استفاده کند.

 منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

انتخاب جنسیت فرزند ( روشهای خانگی )

انتخاب جنسیت فرزند ( اعتقادات عوام )

راهنمای شما قبل از بارداری

۲ نظر

  1. سلام برای داشتن فرزندپسرفقط نزدیک تخمک گذاری نزدیکی داشته باشیم روزای دیگه نزدیکی نکنیم؟

    • با سلام
      اینکه در روزهای نزدیک تخمک گذاری اقدام کنید ، به این معنی نیست که در روزهای دیگر احتمال تولد فرزند پسر وجود ندارد بلکه به این معنی است که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری احتمال بارداری فرزند پسر بیشتر است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*