هفته سی ام بارداری

week30

تغییرات کودک در هفته سی ام

کودک شما اکنون ۱۳۵۰ گرم وزن و ۴۰ سانتی متر قد دارد. در حدود ۰٫۷ لیتر مایع آمنیوتیک او را احاطه کرده است، ولی این حجم با رشد کودک کمتر می شود. زیرا با رشد اندام کودک ، او فضای بیشتری را درون رحم اشغال می کند و مقدار مایع آمنیوتیک کمتر می شود. چشم ها همچنان در حال رشد و تکامل هستند، هرچند رشد آنها خیلی سریع نیست. حتی بعد از تولد نیز او در ساعاتی از روز چشمهایش را بسته نگه می دارد. وقتی او چشمانش را باز می کند تغییر روشنای و نور را کاملا حس می کن ولی توان دید او تنها ۲۰/۴۰۰ است. یعنی فقط می تواند اشیاء را در فاصله چند سانتی متری چشم خود تشخیص دهد. ( توان دید انسان بالغ ۲۰/۲۰ است)

 تغییرات مادر در هفته سی ام

این روزها شما احتمالا احساس خستگی دارید، بخصوص اگر کمی هم در مورد خواب مشکل داشته باشید. همچنین احتمالا کمی دست و پا چلفتی شده اید. این کاملا طبیعی و قابل درک است زیرا اضافه شدن وزن در ناحیه شکم ،  مرکز ثقل بدن را تغییر داده و از سوی دیگر تغییرات هورمونی باعث شل شدن رباط ها و مفصل های شده است. و همه اینها باعث می شود که شما حالا در حفظ تعادل خود کمی ضعیفتر از گذشته شده باشید.

در اکثر اوقات این تغییرات هورمونی باعث شود تا پای شما برای همیشه تغییر سایز دهد و شما مجبور شوید کفشهای بزرکتری تهیه و استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که نوسانات خلقی شما در دروان بارداری بسیار بیشتر از حد معمول می شود. ترکیبی از علائم ناراحت کننده و تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد فراز و نشیب های عاطفی شود. این طبیعی است که شما نگران باشید و فکر کنید که آیا پدر و مادر خوبی خواهید بود یا خیر؟ ولی اگر شما احساس تحریک پذیری زیادی در خود حس می کنید ، در این باره با پزشک یا ماما صحبت کنید. ممکن است شما جزء ده درصد از زنانی باشید که با افسردگی دوران بارداری در حال مبارزه هسیتد. همین طور اجازه دهید تا پزشک شما از اضطراب یا حالت عصبی شما مطلع شود.

 فعالیت های هفته سی  ام

وسایل کودک را سرهم و آماده کنید. خیلی از وسایل کودک شما نیاز به سرهم کردن دارند. مثل کالسکه، تخت، کمد، برخی از اسباب بازیها و خیلی چیزهای دیگر. این می تواند سرگرمی خوبی برای شما و همسرتان باشد، بخصوص شبهایی که خوابتان نمی آید. به خاطر داشته باشید که برخی از وسایل نیاز به باطری دارند. پس باطری های را در دسترس قرار دهید. توجه : استفاده از باطری های قابل شارژ مجدد می تواند به صرفه باشد.

منبع : www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و نهم 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*