پس از عمل سزارین چه مدت باید برای بارداری مجدد صبر کرد؟

pragnent-7

به عنوان یک قانون کلی باید اقلا بین ۱۸ تا ۲۳ ماه برای بارداری مجدد صبر کنید ، یعنی تقریبا همان زمان انتظاری که برای زنانی که زایمان طبیعی داشته اند توصیه میشود.

به نظر میرسد این زمان طولانی باشد، اما شما اخیرا یک جراحی بزرگ داشته اید ضمن اینکه زایمان کرده اید و باید به بدن خود برای ذخیره مجدد مواد از دست رفته فرصت بدهید. مثلا ممکن است به خاطر آهنی که طی دوران بارداری به جفت و فرزند خود منتقل کرده اید دچار کم خونی شده باشید ضمن اینکه طی زایمان هم مقداری خون از دست داده اید. زنانی که سزارین میشوند نسبت به زنانی که طبیعی زایمان میکنند تقریبا دو برابر بیشتر خون از دست میدهند.

مطالعات نشان میدهد، زنانی که کمتر از شش ماه پس از زایمان دوباره باردار شده اند بیشتر در معرض خطراتی مانند پارگی رحم و یا تولد فرزند کم وزن یا زایمان زودرس هستند. ضمن اینکه ممکن است قبل از اضافه کردن فرزند دیگری به خانواده، برای عادت کردن به زندگی جدید به عنوان یک مادر  به زمان احتیاج داشته باشید. با زمان دادن به خود برای التیام یافتن و عادت کردن به شرایط جدید به عنوان یک مادر، به فرزند بعدی خود شانس شروع بهتری خواهید داد.

اما اگر قبل از ۱۸ ماه پس از سزارین باردار شدید، وحشت نکنید. یک وقفه ۱۸ ماهه بین دو زایمان راهنمایی است که برای کاهش ایجاد مشکلات طراحی شده است، اما بسیاری زنان زودتر باردار میشوند و مشکلی ندارند.

درواقع اگر در سالهای پایانی دهه سی سالگی خود هستید، بهتر است بین ۹ تا ۱۲ ماه پس از سزارین دوباره سعی کنید باردار شوید. در زنان بالای ۳۵ سال احتمال اشکال در بارداری مجدد غیر محتمل نیست و با بالارفتن سن احتمال سخت باردار شدن بیشتر میشود. بهترین زمان بارداری مجدد در زنان مختلف فرق میکند ، پس بهتر است با پزشک خود درباره شرایط ویژه تان صحبت کنید.

منبع :  www.babycenter.com

مترجم : شیوا شهبازی

Spliter-3

مطالب مرتبط:

مشکلات باداری مجدد

راهنمایی های لازم قبل از بارداری

۸ نظر

 1. ایا اگر ۶ماه بعد سزارین باردار شوم خطری دارد؟

  • سلام
   این موضوع به سن شما و شرایط جسمی بستگی دارد. هرچند بیشتر پزشکان حداقل ۱۸ ماه فاصله را توصیه می کنند ولی شما حتما برای این مورد از پزشک خود مشاوره بگیرید.

 2. من در روز ششم قاعدگی نزدیگی داشتم بعد خون ریزی نداشتم آیا چانس بارداری وجود دارد

 3. سلام من دو ماه پیش زایمان سزارین داشتم ولی نوزادمو از دست دادم
  کی میتونم اقدام کنم برای بارداری دوباره؟

 4. سلام من ۳۰روز پیش سزارین داشتم و دیشب باهمسرم نزدیکی کردم ایا امکان باردار و بره خودم خطری هست؟؟

  • سلام
   معمولا یک ماه بعد از زایمان احتمال بارداری وجود دارد. هرچند احتمالش کم است ولی اگر قصد بارداری ندارید، باید مراقبتهای جلوگیری را داشته باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*