بارداری در دهه سی زندگی

baby-2

بسیاری دهه سی زندگی را سنی نسبتا شاد برای مادری میدانند. در این سن از لحاظ شغلی و رابطه همسری امنیت بیشتری دارید که زیر بنای محکمی برای خانواده در حال رشد شما خواهد بود. خوشبختانه شما و همسرتان قبل از پدر و مادر شدن  ، برای ماجراجویی فرصت کافی داشته اید که البته بچه داری خود بزرگترین ماجراجویی شما خواهد بود.

این خبر خوبی است. اما خبر بد اینکه در قابلیت بارداری شما در سالهای اولیه دهه سی سالگی و سالهای پایانی این دهه تفاوت زیادی وجود دارد. هر چه در این دهه جلو میروید ، قابلیت باروری شما به رو افول میرود. به همین دلیل متخصصین باروری به زنان در دهه سی سالگی هشدار میدهند که زیاد صبر نکنند به خصوص اگر بیشتر از یک فرزند میخواهند. بارداری در هر سنی با مزایا و معایبی همراه است. ما با متخصصین باروری، مشاورین مالی ، مشاورین خانواده ، و حدود سی مادر صحبت کردیم تا تصویری واقعی از بچه دار شدن در دهه سی سالگی ارائه دهیم.

جوانب مثبت قضیه

از بسیاری جهات ، داشتن فرزند در دهه سی عمر از لحاظ مالی و عملی معنای بهتری دارد. احتمالا شما درآمد و پس انداز بیشتری نسبت به دهه بیست سالگی خود دارید ، چرا که زمان بیشتری برای محکم کردن جای خود در محیط کار داشته اید. هنوز هم ممکن است نسبت به یک زن در دهه چهل سالگی که از لحاظ شخصی و حرفه ای سخت تر میتواند شغل سطح بالای خود را برای بچه دار شدن ترک کند،  انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید .

مارنی آزنر، که یک مشاور مالی مستقل در نیوجرسی است، به زنان توصیه میکند تمام سعی خود را برای سبک کردن بار مالی ایجاد شده به خاطر بچه داری به کار ببرند. وی میگوید: ” ترک کردن کار به ذخیره صندوق بازنشستگی ، امکان پس انداز کردن و بیمه تأمین اجتماعی شما آسیب میرساند . البته شما نباید فقط بر اساس شرایط مالی برای بچه دار شدن یا نشدن تصمیم بگیرید ، اما اگر خوب فکر کنید ممکن است راه هایی برای کاهش ضرر مالی این انتخاب پیدا کنید. مثلا اگر سال آینده نوبت وام پس انداز شما باشد ، آیا میتوانید برای مدت چند ماه به خاطر بارداری از کار خود کنار بکشید و این فرصت را از دست بدهید؟ ( توضیح مترجم: طرح ۴۰۱k یک طرح پس انداز مختص آمریکا است و معادل مناسبی در ایران ندارد شاید نزدیکترین چیز به آن در فرهنگ ما وام گرفتن از روی حساب پس انداز باشد).

آزنتر همچنین به زنانی که میخواهند در بازار کار باقی بمانند توصیه میکند مهارت های حرفه ای و ارتباطات خود را حفظ کنند تا راحت تر بتوانند به سر کار خود برگردند. او پیشنهاد میدهد: ” با نشریه های تجاری در ارتباط باشید، در کنفرانس ها شرکت کنید، با همکاران قبلی گه گاه ناهار بخورید، و یا در کلاس های انجمن دانشکده شرکت کنید” . ” امروزه حفظ مهارت های فنی ضروری به نظر میرسد چون فن آوری به سرعت در حال تغییر است. حتی اگر به زودی قصد بازگشت به محیط کار را ندارید ، اگر در جریان امور باشید ، هر موقع خواستید میتوانید به سر کار خود برگردید.”

خوشبختانه کسانی که در سنین سی سالگی مادر میشوند هنوز هم بنیه و انعطاف پذیری خوبی دارند ، یعنی ویژگی هایی که برای نگهداری از بچه های کوچک خیلی مهم هستند. به گفته لی سیدلر ، روان درمانگر اهل سان فرانسیسکو ، با اینکه افراد با هم متفاوت هستند، زنان در این سنین نسبت به سالهای دهه بیست زندگی ، بهتر خود را میشناسند و نسبت به زنانی که در دهه چهل سالگی خود هستند کمتر در مسیر زندگی قرار گرفته اند .

نیکول راجرز  ، که یک مدیر فروش است در سن بیست سالگی یک فرزند ، سه تای دیگر در دهه سی سالگی و یکی هم در ۴۱ سالگی به دنیا آورده است. او میگوید اگر میتوانست انتخاب کند ، دهه سی سالگی را به عنوان دهه ایده آل برای آوردن فرزند دار شدن انتخاب میکرد: ” شغل شما ثبات پیدا کرده است، هنوز هم سرزنده و شاداب هستید، و انرژی لازم برای نگه داری از فرزندان را دارید. ” وی اشاره میکند که : ” نسب به بیست سالگی خود راحت تر مادری میکنید ، در نتیجه اوقات بهتری دارید و کمتر از سنین چهل سالگی خسته میشوید. شما فکر میکنید از پس همه کارها بر می آیید و در دهه سی سالگی تقریبا همینطور هم هست. “

جوانب منفی قضیه

هر تحقیقی را که مطالعه یا با هر کارشناسی که مشورت کنید ،وقتی پای بچه دار شدن پیش می آید،  سی و پنج سالگی سن خطر زنان است. در سالهای اولیه دهه سی سالگی، شانس باردار شدن شما نسبت به سالهای آخر دهه بیست سالگی فقط کمی کمتر است و احتمال سقط جنین یا جنین مبتلا به سندرم داون فقط کمی بالاتر است. اما در ۳۵ سالگی احتمال باروری با سرعت بیشتر کاهش پیدا میکند.همچنین سی و پنج سالگی سنی است که سندرم داون و دیگر ناهنجاری های ژنتیکی بیشتر نگران کننده میشوند ، از این رو متخصصین معمولا تست آمنیوسنتز، نمونه گیری از پرزهای جفتی و دیگر غربالگری های جنین را از نیمه دوم دهه سی سالگی به بعد توصیه میکنند.

همچنین میزان سقط جنین و مشکلات دوران بارداری ،به آهستگی اما به طور مداوم، با افزایش سن یک زن افزایش پیدا میکنند. زنی که بالای سی و پنج سال سن دارد نسبت به یک زن جوان تر بیشتر احتمال بارداری خارج از رحمی دارد. میزان عمل سزارین هم در زنان بالای ۳۵ سال بیشتر است: دراین سنین تقریبا ۴۰ درصد مادران با عمل سزارین زایمان میکنند که در مقایسه ای مشابه ،زنان در دهه بیست سالگی تقریبا ۳۰ درصد احتمال سزارین شدن دارند. متخصصین میگویند این افزایش احتمال سزارین به خاطر مشکلات بارداری مانند استرس جنین و یا طولانی شدن مرحله دوم زایمان است که بیشتر در زنان مسن تر دیده میشود.

البته هر بدن هر زنی با سرعت مختص به خود مسن تر میشود، اما متخصصین میگویند در سی و پنج سالگی یک زن باید تصمیم جدی خود را در مورد بچه دار شدن بگیرد ، به خصوص اگر بیش از یک فرزند بخواهد. جیمز گلدفارب، متخصص باروری و مدیریک مرکز ناباروری و آی وی اف میگوید: ” من همیشه به زنان میگویم در مورد بارداری دوم خوب فکر کنند. زنان در سن ۳۵ یا ۳۶ سالگی اگر به دخالت پزشکی برای باردار شدن نیاز داشته باشند این دخالت مختصر خواهد بود اما پس از چند سال که آماده بچه بعدی میشوند مثلا در سن ۳۹ سالگی همان درمان ها کمتر جواب خواهند داد.”

احتمال موفقیت شما

گلدفارب که هر روز زوج های دارای مشکل ناباروری را در مرکز خود میبیند، به آمار و ارقام مراجعه میکند. او میگوید: ” بین سالهای ۲۹ تا ۳۵ سالگی روند نزولی مشخصی در باروری دیده میشود اما بیشتر زنان سی و پنج ساله هنوز هم مشکلی ندارند. با این حال در ۳۸ یا ۳۹ سالگی سن فاکتوری اساسی میشود.”

به گفته متخصص تراز اول باروری شرمن سیلبر و نویسنده چهار کتاب پرفروش در این زمینه مانند کتاب چگونه باردار شویم ، کلا در دهه سی زندگی در هر دوره تخمک گذاری ۱۵ درصد شانس باردار شدن دارید . شانس باردار شدن شما در سال اول اقدام به بارداری حدود ۷۵ درصد است. اما چون هرچه در این دهه به پیش میرویم باروری کاهش میابد ، در سالهای آخر دهه سی سالگی شانس بارداری طی مدت یک سال به ۶۵ درصد میرسد.

خطر سقط جنین در دهه سی سالگی به آهستگی از ۱۵ درصد در سنین ۳۰ تا ۳۴ سالگی به ۲۰ درصد در سنین ۳۵ تا ۳۹ سالگی میرسد. در سن ۳۰ سالگی خطر به دنیا آوردن فرزندی با سندرم داون یک در ۹۵۰ است. در سن ۳۵ سالگی این خطر ناگهان به یک در ۳۶۵ میرسد.

در سنین ۳۵ تا ۳۹ سالگی احتمال دوقلو زایی نسبت به هر سن دیگری بیشتر میشود. – حتی بدون درمان های ناباروری که احتمال چند قلوزایی را افزایش میدهد – . معمولا شما در هر دوره تخمک گذاری یک تخمک آزاد میکنید. اما با بالاتر رفتن سن سطح هورمون تحریک کننده فولیکول افزایش میابد. وقتی این جریان سریع هورمون رخ میدهد ، ممکن است در یک دوره بیش از یک تخمک آزاد کرده و احتمال چند قلوزایی افزایش پیدا کند. بنابر این با اینکه زنان مسن تر احتمال باروری کمتری دارند ، اگر هم باردار شوند احتمالا دوقلو به دنیا خواهند آورد.

مترجم : خانم شیوا شهبازی

منبع :   www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

راهنمایی کارشناسان قبل از بارداری

بارداری در دهه بیست زندگی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*