بارداری در دهه بیست زندگی

pregnant-2

اگر میخواهید در دهه بیست سالگی عمر خود باردار شوید، زمان و بیولوژی بدن تان به نفع شما خواهند بود. بدن شما برای بارداری آمادگی دارد و اگر قصد دارید بعدا باز هم به تعداد بچه های خود اضافه کنید باز هم به نفع شماست.

گفته میشود بارداری در هر سنی با مزایا و مضراتی همراه است. ما با متخصصین باروری، مشاورین مالی ، کارشناسان روابط زوجین، و حدود بیست مادر صحبت کردیم تا تصویری حقیقی از بچه داری در دهه بیست زندگی نشان بدهیم.

جوانب مثبت قضیه

اگر فقط از دیدگاه بیولوژیک نگاه کنیم، دهه بیست بهترین دهه برای بارداری و حمل یک نوزاد است: متخصصین میگویند میانگین قدرت باروری در سن ۲۴ سالگی به اوج خود میرسد.

مانند هر زن دیگری شما هم با تمامی تخمک هایی که تا آخر عمر خواهید داشت به دنیا آمده اید: تقریبا یک میلیون تخمک در زمان تولد. وقتی که به سن بلوغ میرسید تعداد تخمک ها به ۳۰۰ هزار عدد رسیده است اما فقط حدود ۳۰۰ تخمک طی سالهای باروری شما از تخمدان ها آزاد میشود.

هرچه سن شما بالاتر میرود تخمدان ها هم به همراه بقیه بدن پیر میشوند و تخمک ها کمتر احتمال زنده ماندن خواهند داشت. به همین خاطر هست که تخمک های زنان جوان تر کمتر احتمال ابتدا به ناهنجاری های ژنتیکی مثل سندرم داون و دیگر نقوص مادرزادی را دارند.

خطر سقط هم بسیار کمتر است: این خطر در دهه بیست زندگی حدود ۱۰ درصد ، در اوایل دهه سی تا اواسط آن ۲۰ درصد، و در اوایل دهه چهل زندگی حدود ۳۵ درصد است.

در دهه بیست زندگی احتمال ابتلای شما به بیماری های زنان مثل فیبروم، و آندومتریوز که با گذر زمان بیشتر مشکل زا میشوند ، کمتر میباشد.

خود بارداری هم برای زنانی که در دهه بیست زندگی هستند راحت تر است چون کمتر در معرض خطرمشکلات سلامتی مثل فشار خون بالا و دیابت قرار دارند.

نهایتا زنانی که سن کمتری دارند نسبت به زنان بالای ۳۵ سال کمتر احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن را دارند.

از لحاظ باروری فرقی ندارد که شما در سالهای اولیه دهه بیست زندگی خود سعی کنید باردار شوید یا سالهای آخر این دهه ،به گفته جودیت آلبرت متخصص غدد تناسی و مدیر علمی مرکز متخصصان بهداشت باروری که یک مرکز باروری در پیتزبورگ پنسیلوانیا است ، ” تفاوت میزان باروری یک زن در سالهای اولیه دهه بیست و اواخر این دهه ناچیز و قابل چشم پوشی است”.

با به دنیا آمدن بچه ، اگر یک مادرحدودا بیست ساله باشید به راحتی میتوانید در طول شب هرچند بار که بچه بیدار شد همراه با او بیدار شوید – و روز بعد هم سرحال باشید. موقع بازی کودک در زمین بازی میتوانید به مقدار زیادی او را همراهی کنید : به طور میانگین زنان آمریکایی اولین فرزند خود را در ۲۵ سالگی به دنیا می آورند . و زمانی که موقع آن رسید تا فرزند شما خود دارای فرزند شود به احتمال زیاد شما یک مادربزرگ سرزنده و پرانرژی خواهید بود.

علاوه بر مزایای جسمی، مزایای دیگری هم وجود دارند : سوزان هتلر یک متخصص خانواده و ازدواج در دنور کلرادو میگوید : ” در دهه بیست زندگی شما انعطاف پذیری بیشتری دارید که این برای ازدواج  و فرزند دار شدن شما خیلی خوب است” ،همچنین او میگوید:  ” وقتی که مردم دیرتر ازدوج میکنند بیشتر روی “من ” تأکید دارد تا روی ” ما ” و این باعث سخت شدن ازدواج یا حتی بچه دار شدن آنها میشود”.

جوانب منفی قضیه

در دهه بیست زندگی ، احتمالا شما هنوز به دنبال پیدا کردن راه شغلی و ثبات کاری خود هستید ، اگر از این راه جدا شوید تا یک بچه بیاورید ، ممکن است برگشتن به مسیر سخت باشد.

آن کریتندن نویسنده کتاب ” هزینه بچه دار شدن” واژه ” مالیات مادری” را ابداع کرده است تا عوارض اقتصادی که مادر شدن بر روی درآمد یک زن تا آخر عمر اون میگذارد را نشان دهد. حتی اگر یک زن بلافاصله پس از بچه دار شدن به سر کار خود برگردد ، طبق آمار به طور قابل ملاحظه ای نسبت به قبل از مادر شدن درآمد کمتری خواهد داشت. این دورنما میتواند انگیزه ای قوی در برخی زنان برای به تعویق انداختن بارداری باشد . وی میگوید ” زنانی که دیرتر بچه دار میشوند تا آخر عمر درآمد بیشتری دارند و نسبت به مادران جوان تر فرصت های بهتری خواهند داشت” .

و در حالی که از لحاظ بیولوژیکی فرزند دار شدن در دهه بیست سالگی زندگی بهتر است، ممکن است از لحاظ اقتصادی اینگونه نباشد .مشاور مالی ، الیزه استیونسون که رئیس مرکز مشاورین کلیروو در میلتون ماساچوست است، میگوید : ” مراجعین جوان تر من در سالهای دهه بیست و اوایل دهه سی زندگی بدهی زیادی دارند . امروزه بدهی وام دانشگاه مشکل بزرگی برای جوانان است و آنها را پای بند میکند ، و در حالی که برای بازپرداخت آن تلاش میکنند ، بدهی آنها به بدهی کارت اعتباری تبدیل میشود” .

لی سیدلر که یک روانشناس متخصص در زمینه روابط زوجین است میگوید : ” داشتن فرزند برای یک زوج جوان مشکل زا میباشد ، افراد جوان معمولا تجربه کافی ندارند تا بدانند که سالهای اولیه زندگی همراه با یک نوزاد مسأله ای گذرا است. ممکن است مادر جوان احساس افسردگی یا دستپاچگی کند و پدر ممکن است حس کند که دیگر از طرف همسر خود که ناگهان با وارد شدن این موجود کوچک به زندگی بسیار گرفتار شده است، مورد توجه قرار نمیگیرد . ایده آل این است که یک زوج در این مرحله از زندگی از یکدیگر حمایت کنند و حتی به هم نزدیک تر شوند، اما بسیاری از زوجین از هم دورتر و بیگانه تر میشوند که این مسأله میتواند به طور جدی به ازدواج آنها لطمه وارد کند”.

سیدلر میگوید    بسیار از زوجین در دهه بیست سالگی عمر خود آمادگی فرزند دار شدن را ندارند . بزرگ کردن بچه ها چه از نظر جسمی و چه از نظر احساسی کاری سنگین است و بسیاری از والدین – به خصوص والدین جوان – کاملا آمادگی فداکاری و صبوری مورد نیاز برای این کار را ندارند.

شاید به همین دلیل است که محققین دریافته اند بچه های مادران جوان تر بیشتر از فرزندان مادران مسن تر متمایل به مشکلات رفتاری هستند. تحقیقی که توسط محققین موسسه مرکزی مشکلات روانی در مانهیم آلمان انجام شد نشان داد که بچه های مادران ۱۸ تا ۲۴ ساله به طور قابل ملاحظه ای بیشتر متمایل به رفتارهای از هم گسیخته هستند. محققین این رفتار را به عدم مهارت مادران جوان نسبت میدهند.

نیکول راجرز ، که یک مدیر فروش است ، بهتر شدن توانایی بچه داری با بالا رفتن سن را تأیید میکند. راجرز یک فرزند در دهه بیست سالگی ، سه فرزند در  دهه سی سالگی و یک فرزند در ۴۱ سالگی به دنیا آورده است.او میگوید به عنوان یک مادر ۲۰ ساله دانایی و بینش کمتری نسبت به امروز داشته است و به نظر او : ” وقتی که در سن بالاترفرزندی به دنیا می آورید بهتر تغییرات مربوط به بچه دار شدن را قبول میکنید. ممکن است مجبور شوید از سفر رفتن یا خرید با دوستان بگذرید اما فکر میکنم در این سن آنقدر به این موضوع اهمین نمیدهید که در سن ۲۰ سالگی به آن اهمیت میدادید. “

احتمالات موفقیت

شرمن سیلبر ، متخصص ارشد باروری و مدیر مرکز ناباروری سنت لوییس در بیمارستان سنت لوک میسوری و نویسنده چند کتاب پرفروش در باره ناباروری مانند کتاب چگونه باردار شوید میگوید : “در دهه بیست سالگی ، آمار به نفع شما هستند . شما در هر دوره تخمک گذاری حدود ۲۵ درصد شانس باردار شدن دارید. در سالهای اولیه دهه بیست زندگی شانس باردار شدن شما سالیانه حدود ۹۸ درصد و در سالهای آخر دهه بیست زندگی ۸۴ درصد است. “

فقط تعداد کمی از زنان در دهه بیست زندگی مشکلات ناباروری دارند – در حالی که دو سوم زنان بالای ۴۰ سال مشکل ناباروری دارند. احتمال هرگز بچه دار نشدن یک زن ۲۰ ساله فقط ۶ درصد است، در حالی که احتمال هرگز بچه دار نشدن یک زن چهل ساله ۶۴ درصد میباشد.

یک زن در سالهای اولیه دهه چهل سالگی نسبت به دهه بیست زندگی خود سه برابر بیشتر احتمال سقط جنین دارد . در زنان بالای ۴۵ سال این مقدار جهشی بالاتر دارد.

در مورد دیگر خطرات ، در سن ۲۰ سالگی احتمال به دنیا آوردن فرزند مبتلا به سندرم داون یک به ۱۶۶۷ است در حالی که در سی سالگی این عدد به یک در ۹۵۰ میرسد.

مترجم :  شیوا شهبازی

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

راهنمایی کارشناسی قبل از بارداری

بارداری در دهه سی زندگی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*